Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
19. októbra 2021

Čo spája potomkov magnáta Johna D. Rockefellera, rodinu Billa Gatesa alebo dynastiu hongkonského telekomunikačného magnáta Li Ka-shinga? Spoliehajú sa na efektívne riadenie a ochranu rodinného majetku prostredníctvom riešenia family office. 

Family office pomáha chrániť, zhodnocovať a rozvíjať majetok, využíva špecializované daňové aj právne poradenstvo a správu nehnuteľností, zabezpečuje filantropické aktivity a vie čeliť dopadom rodinných tragédií.

Nežná revolúcia znovu otvorila dvere slobodnému podnikaniu a v 90. rokoch vznikli mnohé úspešné rodinné firmy, ktoré patria k základným kameňom slovenskej a českej ekonomiky. 

Aj keď témy, ako sú správa a ochrana majetku či odovzdávanie firiem medzi generáciami, boli po roku 2000 na Západe veľmi diskutované, na Slovensku a v Čechách sa službám pre privátnych klientov venovala len úzka skupina odborníkov. K nim patrili aj právnici našej advokátskej kancelárie. Elitní špecialisti na oblasť M&A vtedy bežne uzatvárali jednu transakciu týždenne a chceli klientom ponúknuť pridanú hodnotu. „Našou predstavou bolo poskytnúť im dodatočný šikovný a inovatívny právny aj daňový servis pri správe majetku, ktorý firmy získali podnikaním či predajom,“ hovorí Jaroslav Havel, riadiaci partner spoločnosti.

Rozhľad a skúsenosti

Nasledujúce dva roky kancelária ako prvá na trhu v Česku vytvárala tím právnikov špecializovaný na služby privátnym klientom. „V tejto súvislosti sme navštívili niekoľko popredných nemeckých a švajčiarskych právnických firiem a získavali tak znalosti priamo od tých najlepších,“ dodáva Havel.

Keď začínajúca recesia v roku 2008 donútila podnikateľov, aby sa o správu a ochranu svojho majetku začali viac zaujímať, HAVEL & PARTNERS im ponúkla komplexný a špecializovaný servis. Na ňom sa podieľajú poprední odborníci, ktorí získali skúsenosti od bankárov a zahraničných advokátskych kancelárií.

Klienti oceňujú okrem renomé, stability, rýchlosti a inovatívnosti tiež plnohodnotné zapojenie spoločníkov kancelárie do riešenia privátnych tém, ich významný obchodný rozhľad, ale aj skúsenosť, ktorú sú pripravení klientom sprostredkovať.

Nová doba – nové možnosti

Spoločnosť služby privátnym klientom v roku 2019 vhodne doplnila o rodinné nadácie. Tie v kombinácii s tradičným a konzervatívnym usporiadaním založeným na privátnej holdingovej spoločnosti vytvárajú ďalší šikovný spôsob riešenia klientskeho dopytu. Rad klientov tak na Slovensku využíva možnosť českej legislatívy a vníma české riešenie ako záruku ochrany majetku.

HAVEL & PARTNERS za trinásť rokov od vzniku špecializovaného tímu pre privátnu klientelu pomohla realizovať v Česku aj na Slovensku niekoľko stoviek rodinných holdingov a štruktúr držby, ale aj desiatky trustov a zvereneckých fondov. Súčasná kríza opäť preverí, ako sú firmy pripravené na ekonomický pokles a ako sú chránené privátne aktíva nadobudnuté z výnosov podnikania.