9. novembra 2021

Pred dvadsiatimi rokmi, v novembri 2001, sa konala v Londýne premiéra prvého dielu generačného megahitu Harry Potter a Kameň mudrcov.

Príbeh o malom čarodejníkovi a jeho priateľoch z Rokfortskej čarodejníckej školy, ktorý primäl celú generáciu detí hltať knihy namiesto počítačových hier, prišiel do kín už štyri roky po vydaní prvého dielu v knižnej podobe.

Kameň mudrcov za 20 rokov zarobil takmer miliardu dolárov a ide o druhý najúspešnejší diel z filmovej série. Prvé miesto z tejto čarodejníckej sedmičky (vlastne osmičky, posledný diel rozdelili tvorcovia do dvoch filmov) o chlapcovi s jazvou na čele drží druhá časť Darov smrti. Tá zatiaľ zarobila viac ako jeden a štvrť miliardy dolárov a drží trinástu priečku na zozname najlepšie zarábajúcich filmov.

V top trojke

Celá potterovská séria je s 9,2 miliardami dolárov treťou najlepšie zarábajúcou filmovou sériou všetkých čias. Predbehli ju len rovnako kultové Star Wars a filmy Marvel Comics, ktoré oslovujú omnoho širšie publikum.

Ani samotná J. K. Rowling na tom nie je zle. Aj keď vydala posledný diel kúzelníckej ságy o Harrym Potterovi pred 14 rokmi, stále je druhou najlepšie platenou spisovateľkou na svete a podľa amerického Forbesu je 28. najbohatšou celebritou.

Reklama

Podľa britského The Sunday Times vlastní majetok v hodnote 820 miliónov libier, čo je viac než 994 miliónov eur, a to na spisovateľku vôbec nie je zlé. Predaje kníh z nej taktiež urobili 196. najbohatšiu Britku a druhú najlepšie platenú autorku na svete, hneď za Jamesom Pattersonom.

Veď len od júna 2019 do júna 2020 sa predalo takmer 2,6 milióna kníh o Potterovi, čo dokazuje, že ide naozaj o stále rozbehnutý stroj na peniaze, ktoré sa množia aj vďaka autorským právam a rôznym obchodným aktivitám spojeným so značkou Harry Potter. Britské noviny The Times ju ocenili už pred trinástimi rokmi na viac než pätnásť miliárd dolárov.

Na detskej literatúre nezbohatnete

Začiatky však spisovateľka nemala jednoduché. Príbeh o čarodejníckom učňovi Harrym, ktorý jej napadol cestou vlakom z Manchestru do Londýna, písala na starom písacom stroji a žila ako samoživiteľka zo sociálnych dávok. Rukopis prvej knihy o Harrym, ktorý zvykla písať aj v edinburských kaviarňach, mala hotový v roku 1995.

Vyšiel o dva roky neskôr a dnes sa práve knihy z tejto prvej edície bežne predávajú v prepočte za takmer 30 miliónov eur. Jej ťažkosti s vydaním knihy sú z dnešného pohľadu rovnako okúzľujúce ako samotná séria, dohromady ju totiž odmietlo dvanásť vydavateľstiev.

Až po roku sa jej pošťastilo v Bloomsbury. Tam ju na základe recenzie od dcéry šéfa nakladateľstva, ktorá knihu vraj zhltla jedným dychom, zaradili na vydanie. Rowling za to vtedy dostala ako zálohu 1500 libier a odporučenie editora nájsť si normálnu prácu, pretože „na detskej literatúre o čarodejníkoch nezbohatne“, čo, ako dnes vieme, bol veľký omyl.

Kauza, ktorá rozpútala búrku

Vlani si však spisovateľka uškodila kauzou, keď jej tweet „Ľudia, ktorí menštruujú? Mám pocit, že pre nich kedysi existoval názov“ k článku o lepších podmienkach pre ženy, rozpútal búrku obvinení z jej transfóbie. A nebola to malá kauza.

Proti jej výrokom sa začala vyhradzovať nielen verejnosť, ale aj herci známi z potterovskej ságy, vrátane hlavnej trojice Daniel Radcliffe, Emma Watson a Rupert Grint. Transkomunitu podporil aj Eddie Redmayne, hlavný protagonista zo série Fantastické zvery.

A čo hviezdy seriálu?

Práve vyššie zmienená trojica hlavných hrdinov zo ságy taktiež ťaží dodnes. Pre Emmu Watson, dnes úspešnú herečku, to bola prvá filmová rola. Za rolu Hermiony Granger bola nominovaná na päť cien, vyhrala tú za hlavnú ženskú rolu v kategórii mladých umelcov.

V roku 2005 sa vďaka tejto role stala najmladšou osobnosťou, ktorá sa kedy objavila na titulnej stránke časopisu Teen Vogue. O štyri roky neskôr sa stala tvárou novej kampane módnej značky Burberry a v roku 2017 získala hlavnú rolu vo filme Kráska a zviera, sedemnástom najlepšie zarábajúcom filme všetkých čias.

Aj pre Daniela Radcliffa to bola prvá filmová rola, čo vo veku 10 rokov nie je prekvapením. Prekvapivejšie možno ale je, že už počas natáčania príbehov o malom čarodejníkovi sa stal jedným z najlepšie platených hercov sveta.

V roku 2006 sa objavil na zozname Sunday Times Rich List s majetkom zhruba 14 miliónov libier, čím sa stal jedným z najbohatších mladých ľudí vo Veľkej Británii. O tri roky neskôr ho americký Forbes zaradil na prvé miesto najcennejších mladých hviezd.

Aj pre Ruperta Grinta alias Rona Weasleyho išlo o prvú rolu, ktorá mu vyniesla nomináciu britského The Critics’ Circle na cenu Best Newcomer.

Sláva sa nekončí

Po diele Harry Potter a Fénixov rád všetci traja herci otlačili svoje ruky, nohy a kúzelné paličky na hollywoodsky chodník slávy.

Posledný, ôsmy diel Harry Potter a Prekliate dieťa v kinách ešte nie je, ale ako muzikál zarobil 2,3 milióna dolárov v predaji vstupeniek za jediný týždeň, čo je najviac zo všetkých muzikálov v histórii Broadway.

Pokiaľ sa tento príbeh, ktorý sa zameriava predovšetkým na jedno z troch detí Harryho a Ginny, prenesie na plátna, suma sa pravdepodobne bude opäť nachádzať vo vyšších stovkách miliónov dolárov.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Michaela Židlický.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Reklama

 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?