17. augusta 2021

Školáci by mali opäť zasadnúť do lavíc už o dva týždne. Ministerstvo školstva v utorok predstavilo, za akých podmienok sa začne nový školský rok. 

Najpodstatnejšie sú tieto tri body:

  • Zatvárať sa už nebudú školy ale len triedy.
  • Testovanie sa bude vykonávať kloktaním alebo domácimi antigénovými testami a bude dobrovoľné.
  • Nosenie rúšok v triedach zostáva povinné.

„Naším cieľom je, aby sa žiaci vzdelávali v školách a aby sme školy nezatvárali plošne. Preto sú vo všetkých farbách Covid automatu školy od materských až po stredné otvorené,“ uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS) na utorkovej (17. 8.) tlačovej konferencii. V prípade pozitivity sa zavrú iba individuálne triedy a postupovať sa bude podľa vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva. Školy sa budú riadiť tzv. Školským semaforom.

Karanténa

Minister Gröhling upozorňuje, že rodičia by mali myslieť na povinnú karanténu, ak sa tesne pred začiatkom školského roka vracajú z dovolenky v zahraničí. Podľa vyhlášky musia 14-dňovú karanténu podstúpiť všetci, ktorí nie sú zaočkovaní alebo neprekonali ochorenie Covid-19, výnimkou sú deti do 12 rokov. V prípade, že rodičia nie sú zaočkovaní, sa však na deti pri nástupe do školy táto výnimka nevzťahuje.

Rúška

Ministerstvo ponecháva v platnosti povinnosť nosiť v triedach rúška. Netýka sa to detí v materských školách. „Ak opäť nezastavíme život v štáte, čo nikto z nás nechce, pravdepodobnosť, že sa dieťa počas školského roka nenakazí, je veľmi nízka. Je však veľký rozdiel v tom, akú vírusovú nálož dostane a ako sa potom správa,“ hovorí hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva  pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová.

Reklama

Testovanie

Test na Covid-19 nebude podmienkou na nástup do školy. Pri nástupe detí do škôl po prázdninách môžu školy vykonávať dobrovoľné testovanie kloktaním, uskutočniť by sa malo od 2. do 5. septembra. O kloktacie testy môžu rezort školstva požiadať základné a stredné školy.

Okrem toho žiakom základných, stredných a špeciálnych škôl, ktorých rodičia prejavia záujem, budú poskytnuté prostredníctvom štátnych hmotných rezerv antigénové testy na dobrovoľné samotestovanie doma. Inštrukcie dostanú školy e-mailom.

Zdroj: Ministerstvo školstva SR

Test na protilátky

Rodič žiaka, ktorý neabsolvoval PCR testovanie, bude môcť požiadať všeobecného lekára pre deti a dorast o test na protilátky proti ochoreniu Covid-19. Urobiť tak môže po tom, čo žiak ukončil 14-dňovú karanténu po kontakte s pozitívnou osobou aj po pozitívnom výsledku samotestovania Ag testom.

Čestné vyhlásenie

Pri prvom nástupe do školy a po každom prerušení dochádzky na tri a viac po sebe nasledujúcich dní rodič predloží škole „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ žiaka. Ranný filter bude povinný v materských školách, v ostatných zariadeniach ho ministerstvo odporúča. Minimalizovať by sa tiež malo miešanie tried a školy by mali zabezpečiť pravidelnú dezinfekciu priestorov škôl.

Dištančné vzdelávanie a OČR

Ak sa v triede objaví nákaza koronavírusom, žiaci z nej prejdú na dištančné vzdelávanie, kým sa neskončí karanténa. Rodičom vtedy tiež vzniká nárok na ošetrovné (OČR). Podľa vyhlášky ÚVZ idú do karantény tí, ktorí boli s pozitívnou osobou v kontakte dva dni pred testovaním.

Ospravedlnenie žiaka

Rodičia môžu aj v tomto školskom roku ospravedlniť žiaka na maximálne 5 po sebe idúcich vyučovacích dní. Nárok na OČR vtedy rodičom nevzniká. Ministerstvo školstva však upozorňuje, že ak bude rodič alebo plnoletý žiak zneužívať, žiakovi môže hroziť komisionálne preskúšanie a škola môže na túto skutočnosť upozorniť úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Internáty

Žiaci základných a stredných škôl, ktorí sa budú vzdelávať prezenčne, môžu využívať aj ubytovanie na internáte. Ministerstvo však zriaďovateľom odporúča ich testovanie.

Vysoké školy sa riadia covid automatom. Ministerstvo vychádza z toho, že dokážu v posluchárňach zabezpečiť dostatočné rozostupy medzi študentmi. Je potom na každej vysokej školy, ako si nastaví pravidlá týkajúce sa ubytovania.

Príspevky pre školy

Materské školy a špeciálne materské školy dostanú od ministerstva školstva 5 eur na každého zamestnanca a 150 eur na školu. Ostatné školy dostanú 5 eurový príspevok na každého zamestnanca aj žiaka. Školy nemusia o peniaze žiadať, dostanú ich automaticky a využiť ich môžu na nákup dezinfekcie či ochranných pomôcok. Ministerstvo na tento účel vyčlenilo 4,5 milióna eur.

Dôležité dokumenty

Ministerstvo školstva pripravilo pre riaditeľov škôl tri dokumenty. Prvým je manuál definujúci prevádzku škôl podľa covid automatu. Druhým je súbor základných otázok a odpovedí, ktorý umožní zorientovať sa v pravidlách fungovania a tretím sú právne usmernenia pre riaditeľov škôl.

„Budú slúžiť k tomu, aby sa riaditelia mali o čo oprieť, keď sa im rodičia budú vyhrážať žalobami,“ hovorí Gröhling. K takýmto situáciám podľa neho v predchádzajúcom roku dochádzalo relatívne často. Na súdoch však rodičia podľa ministra neboli úspešní.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?