22. marca 2021

Pandémia opäť zrušila „skúšky dospelosti“. Minister školstva Branislav Gröhling v pondelok (22. 3.) oznámil, že tento rok maturita nebude, ruší sa sloh aj ústna časť.

O zrušení externej časti maturity, písomných testov, oznámilo ministerstvo už v januári. Známky zo štyroch povinných predmetov sa vypočítajú podľa aritmetického priemeru koncoročných známok zo všetkých ročníkov a polročných známok z posledných dvoch ročníkov, podobne ako vlani.

Z nepovinných maturitných predmetov budú žiaci odpovedať ústne. Pri osemročných stredných školách sa budú podľa Gröhlinga počítať koncoročné známky tiež len z posledných štyroch ročníkov, polročné z posledných dvoch ročníkov.

„Známka žiaka na maturite bude odrážať celú jeho prácu počas štyroch rokov a jeho kontinuálne výsledky počas celého štúdia na strednej škole,“ povedal minister.

Dôležité dátumy

Reklama

3. máj – riaditelia škôl musia dovtedy určiť predmety, z ktorých sa budú známky priemerovať (môže ísť aj o príbuzné predmety, napríklad semináre, praktická výučba)

14. máj – končí sa školské vyučovanie pre posledné ročníky stredných škôl

do 19. mája – by mali žiaci dostať svoje známky po spriemerovaní

30. apríl – do tohto termínu môžu stredoškoláci požiadať o o zrušenie maturity z doborovoľného predmetu

31. máj – konečný termín pre ústne maturity

Výslednú známku si budú môcť maturanti vylepšiť tak, že požiadajú o klasickú ústnu maturitu, tú budú môcť absolvovať do 31. mája. „Ak žiak nemá žiadnu známku z predmetov, alebo bol hodnotený iba absolvoval, bude maturovať ústne,“ dodal.

Neznamená to však, že stredoškoláci už môžu oddychovať, minister zdôraznil, že sa až do 14. mája musia zúčastňovať na vyučovaní, aby dostali záverečné známky. Bez nich im hrozia komisionálne skúšky.

Zatiaľ nie je jasné, aké budú prijímacie skúšky na stredné školy, minulý rok ich ministerstvo zrušilo. Celé rozhodnutie ministra školstva nájdete TU.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?