31. augusta 2021

Patrí k najznámejším influencerom slovenského internetu. Na svojom instagramovom účte má viac ako 53-tisíc sledovateľov a jeho hlas ste donedávna mohli počuť z éteru rádia Expres. Kariéru v mediálnom priestore sa rozhodol ukončiť po takmer štvrťstoročí. Michal Sabo, 38-ročný rodený Bratislavčan, je tiež súčasťou rebríčka Forbes Top influenceri 2021. Dôveru Slovákov si získal najmä svojím záujmom o životné prostredie a spôsobom, akým na alarmujúce problémy upozorňuje. Mediálnu sféru opustil, aby sa vydal cestou, v ktorej vidí zmysel. Zmysel aj pre lepšie, zelenšie Slovensko.

S moderátorskou kariérou ste začali už v puberte. Stihli ste si vyskúšať aj iné práce ako rolu moderátora?

Mal som aj iné práce, hoci rádio bolo donedávna mojim kariérnym leitmotívom. Vplyvom rôznych majetkových zmien v rádiách, v ktorých som pracoval, boli aj kritické obdobia, keď som z práce v rádiu nebol nadšený.

Boli tiež obdobia, keď som robil viac televíznej práce, tá však pre mňa nikdy nebola nosná. Boli to zaujímavé skúsenosti, no nezamiloval som sa do televízneho prostredia. Televíziu som vnímal iba ako možnosť posunúť sa. A rovnako som zažil časy, keď som pracoval vo vydavateľstve, v lifestylových magazínoch.

Reklama

Najúspešnejšia petícia v našej histórii

Ako vnímate sám seba ako osobnosť? Na sociálnych sieťach sa titulujete ako greenfluencer…

Potrebujem konštantne rásť. V rozhlasovom éteri som skončil, lebo som v ňom už viac nevidel zmysel mojej práce. Nevidel som, že by niečo po mne ostávalo. Žil som pre rádio, kým som nezačal podcastovať.

Vďaka sociálnym sieťam mám okamžitú spätnú väzbu na témy, ktoré sa rozhodnem otvárať. A zároveň vďaka nim vidím, ako sa mi pri niektorých témach darí formovať verejnú mienku. Formovať v tom najlepšom možnom zmysle slova. To sú tie momenty, keď okamžite vidím, že po mne niečo zostáva.

Napríklad, keď som v prvej vlne covidu začal zbierať odpad pri Chorvátskom ramene v Petržalke, ľudia sa ku mne začali pridávať. Nehovoriac o petícii Klíma ťa potrebuje. Tá sa stala najrýchlejšie rastúcou a zároveň najúspešnejšou internetovou petíciou v histórii Slovenska.

Vďaka podcastom a obsahu na sociálnych sieťach viem, že moja aktivita má dosah. V rádiu som mal pocit, že nič nerobím a mrhám časom. Aj napriek tomu, že to jedinečné rádiové genius loci si budem naveky uctievať.

Michal sa nebojí priložiť ruku k dielu a o čistotu životného prostredia sa stará aj sám. Foto: archív Michala Saba

Takže sa vám neosvedčilo staré známe „rádio je hlas ľudu“?

Do istého momentu áno. Od istého momentu som si každým dňom viac a viac uvedomoval, že kapacita rozhlasového éteru mi nestačí a že moje miesto je už niekde inde.

Mohol som ešte zopár rokov, možno aj desaťročie v bezpečí zotrvať na teplom, bezpečnom mieste. No ako som hovoril – potrebujem rásť. Kariérne aj osobnostne.

Boj za klímu

Petícia Klíma ťa potrebuje patrí k jednej z vašich najväčších aktivít, v ktorých sa angažujete. Ako sa situácia k lepšiemu Slovensku pohla od marca?  

Národná rada Slovenskej republiky prijala uznesenie, ktoré bolo, povedzme, všeobecné. Chápem, že pandémia koronavírusu stále trvá a hltá väčšinu pozornosti, no pri klimatickej kríze sme sa nateraz ďalej nepohli.

Našej krajine chýba komplexný plán. Nie sme pripravení na život v zmenenej klíme, neadaptujeme sa na ňu. A žiaľ, nemáme ani lídrov, ktorí by túto tému vo verejnom priestore zo svojej pozície vokalizovali.

Obracajú sa na vás ľudia ako na greenfluencera?

Obracajú sa na mňa ľudia, ktorí nevedia, čo majú robiť. Chápem, že keď si uvedomia „aha, niečo sa deje“, sú zúfalí. Jednoducho, nevedia, kde začať.

Sme však v stave, keď individuálne zmeny už nestačia. Sme dávno za bodom, v ktorom by bolo OK, keby sme napríklad všetci zrazu jazdili prednostne na bicykloch, ukážkovo by sme triedili odpad a jedli vegetariánsky. Toto všetko je už málo. Treba lepšie voliť. Potrebujeme zodpovedných lídrov. Potrebujeme víziu a viac než iba prázdne sľuby.

Nahý protest

Ste známy aj „nahým protestom“, ktorý ste uskutočnili za vypílené stromy v Bratislave. Môžeme podobné protesty očakávať aj pri iných enviroproblémoch? 

Opakovaný vtip už nie je vtip (smiech). Snažím sa hľadať rôzne spôsoby, ako upozorňovať na problémy tak, aby to alarmovalo ľudí. Aby problém zdieľali so svojimi najbližšími, rozprávali o ňom s priateľmi.

Michal zorganizoval nahý protest, ktorým vyslovil nesúhlas zbytočnému zrúbaniu 85 stromov v Bratislave. Foto: archív M. Saba

Ak sa podarí otvoriť tému, ako napríklad nedávno s ľadom v Demänovskej ľadovej jaskyni, keď tá téma napokon na mňa vybiehala z každej strany, misia je splnená. Momentálne nedokážem urobiť viac než zvyšovať povedomie a ponúkať ľuďom kontext.

Reklama

Vnímate to tak, že správanie sa ľudí k životnému prostrediu môžu ovplyvniť najmä ľudia ako ste vy, alebo aj významné slovenské firmy? 

Spoločenská zodpovednosť musí fungovať na všetkých leveloch. Na úrovni jednotlivca, komunity, aj na politickej úrovni a v biznise. Všetky úrovne si zaslúžia príležitosť na to, aby sa zmenili, aby zákazníci zmenili nákupné správanie, aby mal trh šancu transformovať sa…

Musíme si však dať pozor na to, čo je spoločenská zodpovednosť a čo greenwashing. Tam je naozaj tenká čiara, ktorú veľmi ťažko detegovať. Pozitívne je, že téma udržateľnosti je už mimoriadne viditeľná.

Promo aj bez honoráru

Ak robíte spoluprácu s firmou, ktorej cieľom je prispieť k udržateľnosti, beriete za to honorár?

Na Instagrame v podstate spolupráce nerobím, necítim sa v nich autentický. Aktuálne dlhodobo spolupracujem so ZSE na kampani Zelená elektrina. Dáva mi zmysel upozorňovať na možnosť čerpať obnoviteľný zdroj energie, dokonca pôvodom zo Slovenska, a pomáhať tým v rozširovaní sieti. Aj keď nie ste majiteľom domu v satelitnej časti Bratislavy, bez možnosti inštalovať si solárny panel, môžete si zazmluvniť energiu zo slnka alebo z vody. Bývam v petržalskom paneláku. Som ideálnou cieľovou skupinou tejto kampane.

Tento rok som ešte spolupracoval s Nadáciou VÚB, s ktorou sme v prvom ročníku odovzdávali environmentálne ceny Atlas. Robil som tiež sériu lifestylových roadcastov pre Škoda Auto Slovensko. Všetky tieto spolupráce spája téma udržateľnosti a áno, sú to platené spolupráce.

Všetko, čo promujem na sociálnych sieťach a dám tam hashtag „toto nie je reklama“, robím z presvedčenia, pretože chcem, pretože som fanúšik. Bez nároku na honorár odprezentujem slovenskú prírodnú kozmetiku a drogériu, bezobalový obchod, rodinnú pekáreň a cukráreň s bezlepkovým tovarom, e-shop s udržateľnou a etickou módou, second-hand, vegánske značky… V tomto smere som transparentný.

Všetko sa začalo módou

Hovoríte o osobnostnej zmene. Akým spôsobom v súkromí prispievate k lepšiemu životnému prostrediu?

Som vegán, okrem mnohého iného. Celé sa to však u mňa začalo módou. Bol to môj prvý krok k udržateľnosti. Nahradil som bohatý šatník takzvaným kapsulovým šatníkom, v ktorom sú iba basic kúsky. Ak do tej kapsulky niečo priberám, tak je to zo second-handov alebo z udržateľných a etických značiek. A potom mám ešte jednu značku, ktorá mi ponúka veci z dead-stocku, čiže veci stiahnuté z predaja, ktoré by išli na skládku alebo do spaľovne.

Michal má na svojom Instagrame viac ako 53-tisíc sledovateľov. Hovorí, že každý sa môže zmeniť k lepšiemu, lebo dôkazom je aj on sám. Foto: archív M. Sabo

A čo vy a autá. Ako cestujete?

Vždy, keď môžem, cestujem mestskou hromadnou dopravou, bicyklom alebo pešo. Mám auto, ktoré čoskoro vymením za elektrickú alternatívu.

Nemyslím si však, že by sme sa mali vzájomne porovnávať a riešiť „ja robím toľko a ty toľko“. Každý by mal robiť toľko, koľko v danom momente zvládne, a postupne priberať ďalšie aktivity. Ako som spomínal, už dávno sme prešvihli bod, v ktorom by na zvrátenie klimatickej zmeny stačili individuálne kroky.

Z greenfluencera zodpovedný politik?

Z vášho pohľadu, čo treba zmeniť na Slovensku, aby sme sa pohli k lepšiemu?

V prvom rade potrebujeme plán, uvedomelých voličov a odvážnych politikov. A potrebujeme generáciu, ktorá bude pripravená aktívne čeliť výzvam.

Ste teda názoru, že treba začať od základov – výchovou detí na školách?

Rozhodne. Na školách chýba envirovýchova, podľa mňa by to mal byť povinný predmet už v predškolskej výchove, vyučovaný v teréne, aby deti rozumeli súvislostiam.

Neplánujete vy ako greenfluencer spraviť takúto osvetu na školách?

Otvoril som túto otázku smerom k ministerstvu školstva, no posledný rok mali dosť práce sami so sebou. Verím však, že sa k tomu časom dostaneme. Mám plán.

Je súčasťou vášho plánu do budúcnosti aj vstup do politiky? Konšpiruje sa o tom v mediálnom priestore…

Rozmýšľam o tom. Keď to bude aktuálne, Forbes sa o tom dozvie medzi prvými. Sľubujem.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?