10. júla 2019

Prešlo 10 rokov a grécka ekonomika sa stále zotavuje z ťažkého obdobia krízy, ktoré ju zmenšilo o 25 %. Očakávania gréckej centrálnej banky hovoria, že hospodárstvo v roku 2019 bude rásť zhruba o 1,9 % a rozpočet by mal dosiahnuť prebytok vo výške 2,9 % HDP (pôvodný plán štátneho rozpočtu hovoril o prebytku 3,5 %). Vyšvihnúť sa nahor mu pomaly pomáha nielen privatizácia, ale aj cestovný ruch. 

Okrem tvrdých úsporných opatrení, sprísnení penzijného systému, redukcie zamestnancov verejného sektora a daňového zemetrasenia sa krajina musela vyrovnať s prepadom priemyselnej výroby a vleklou recesiou. Pred rokom 2010 bola v Grécku priemerná mzda 863 eur, dnes je niekde na úrovni 690 eur. Výdavky na zdravotníctvo sa znížili o 50 % a rozpočet školského systému bol okresaný o 20 %.

Je 10 rokov od krízy. Toto sú jej najväčšie svetové a slovenské míľniky

Veritelia poskytli Grécku celkovo 289 miliárd eur na udržanie chodu ekonomiky, no obyvatelia v Grécku zatiaľ stále nevidia svetlo na konci tunela. Počas uplynulých ôsmich rokov opustilo krajinu a našlo si prácu v zahraničí viac ako 400 000 Grékov. Navyše, medzi 15- až 24-ročnou mládežou je nezamestnanosť aj dnes na úrovni 40 % a takmer 24 % Grékov je na pokraji chudoby – buď si kúpia jedlo, alebo zaplatia účet za elektrinu a plyn.

Na pokoji nepridajú ani periodické ťahanice so susedným Tureckom. To raz umiestni tanky na územie severného Cypru, potom zas vyšle stíhačky nad grécke ostrovy alebo sa jeho potápači fotia s tureckou vlajkou na dne Egejského mora pri brehu Kréty počas spoločného cvičenia.

Francúzsky recept doniesli manželia z Grécka.
Ich palacinky sú na východe hit

Aby vláda vedela znižovať obrovský dlh (170 % HDP), hľadá cestu k zdrojom cez privatizáciu a udeľovanie koncesií k strategickému majetku a infraštruktúre – prístavy, letiská, potrubia s plynom a vodou. Všetko, o čo by zahraniční privátni investori mohli mať záujem, je postupne predkladané do ponukových zoznamov.

Doteraz boli sprivatizované, alebo im boli udelené licencie na prevádzku, prístavy Pireus, ktorý dnes spravuje čínska lodná a dopravná skupina COSCO, a Thessaloniki, kde zvíťazilo konzorcium South Europe Gateway. Do súkromných rúk prešli aj podiely v štátnej lotérii OPAP – spoločnosť Emma Delta patriaca do skupiny českého miliardára Jiřího Šmejca za ňu zaplatila 622 miliónov eur – a v gréckom plynárenskom podniku DESFA zvíťazilo konzorcium Senfluga SA, kde sa spojili taliansky, španielsky a belgický plynárenský priemysel.

Ešte chýba približne 42 miliárd eur

Aktuálne grécky TAIPED (niečo, ako bol u nás Fond národného majetku) vyzýva uchádzačov, aby predložili svoje ponuky na odkúpenie 30 % časti v spoločnosti AIA. Tá má dlhodobú koncesiu na prevádzku aténskeho Medzinárodného letiska Eleftheriosa Venizelosu. Podobne skončilo aj bývalé letisko Ellinikon na juhu Atén, na ktorého území o veľkosti dvojnásobku Central Parku v New Yorku sa dnes nachádzajú ruiny olympijských športovísk z hier z roku 2004. To bolo totiž predané spoločnosti Lambda za 915 miliónov eur a má na ňom vyrásť nábrežie, kasíno a obytná zóna za celkovo 8 miliárd eur.

Akokoľvek sa však Gréci snažia, plánovaný príjem z privatizácií sa ani zďaleka nenaplnil a namiesto 50 miliárd do štátnej kasy cinklo zatiaľ zhruba 7,9 miliardy eur. Aj preto sa ešte do procesu privatizácie dostanú spoločnosti Hellenic Petroleum, aténska vodárenská spoločnosť EYDAP, prístavy v 10 mestách, ako je napríklad Volos, Iraklio, ako aj 8 marín. Nová vláda zrejme bude musieť v týchto krokoch pokračovať.

Ak budete tráviť pár dní tohto leta niekde pod gréckym slnkom, tiež svojou troškou prispejete k oživeniu ich hospodárstva. Minulý rok sa do Grécka vybralo rekordných 33 miliónov turistov z celého sveta, a do ťažko skúšanej krajiny tak priniesli viac ako 16 miliárd eur. Svojimi nákupmi a pobytom návštevníci podporili 289 000 pracovných miest v cestovnom ruchu a nadväzujúcich sektoroch.

Hlavné foto: Unsplash/Kat Garcia

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk