15. marca 2021

Rok 2020 bol, mierne povedané, nepredvídateľný a náročný. Pre niekoho však o niečo menej než pre ostatných. Reč je o dvoch stovkách nováčikov, ktorí sa vlani vyšplhali medzi dolárových miliardárov. V tomto „klube“ je aktuálne 2 825 ľudí na svete.

Spoločný majetok miliardových boháčov presiahol 9,4 bilióna dolárov, teda okolo 7,9 bilióna eur. To je skoro polovica hrubého domáceho produktu Spojených štátov amerických.

Ani voči najbohatším ľuďom na svete však nebol pandemický rok rovnako prívetivý: zatiaľ čo rady miliardárov z oblasti technológií, poisťovníctva alebo zdravotnej starostlivosti sa v priebehu pandémie značne rozšírili, boháči podnikajúci v letectve alebo móde zažívali ťažké časy.

Ilustrácia: Štěpán Kettner

Oblasťou s najväčšou populáciou miliardárov zostala Európa, kde sídli zhruba tridsať percent z nich. Oproti Severnej Amerike, kde ich súborný majetok činí viac ako 3,5 bilióna, je ale európske miliardárske bohatstvo o celý bilión „skromnejšie“.

Medzi krajiny s najväčšou populáciou miliardárov na svete patrí z európskych štátov napríklad Nemecko, Švajčiarsko alebo Veľká Británia, a to aj napriek prepadu nemeckého automobilového priemyslu či oslabeniu ostrovnej ekonomiky v súvislosti s brexitom.

Reklama

Dvojciferný rast

Tieto problémy však spôsobili, že Európa zaostávala v rýchlosti rastu bohatstva, ktoré sa oproti predchádzajúcemu roku zvýšilo len o osem percent. Jej geografickí konkurenti, Severná Amerika a Ázia, sa pritom tešili dvojcifernému rastu.

O niečo pomalšie rástlo aj bohatstvo v Tichomorí a Afrike, oproti tomu Blízky východ, Latinská Amerika alebo Karibik začali chudobnieť a celkový počet tamojších miliardárov dokonca klesol.

Jednotliví miliardári si nie sú ani zďaleka rovní. Viac než polovica z nich okupuje najnižšiu priečku, kde ich majetok predstavovala čiastka medzi jedným a dvoma miliardami dolárov a zároveň činila len pätinu celkového bohatstva všetkých miliardárov.

Na špici zlatého ľadovca je potom iba pätnásť jedincov, ktorých individuálny majetok presahuje päťdesiat miliárd dolárov.

A dvojsečná motivácia na záver: 58 percent miliardárov dosiahlo svoj majetok vlastným úsilím… no ich priemerný vek je až 69 rokov.

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.cz a jeho autorkou je Taťána Lysková

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?