10. júla 2021

Začiatkom prázdnin sa pražskou Letnou niesla streľba, detonácie aj škrípanie bŕzd. Z hipsterskej štvrte sa na dva týždne stala filmová kulisa pre automobilovú naháňačku v pripravovanom trháku The Gray Man s Ryanom Goslingom a Chrisom Evansom.

Natáčanie zatiaľ najdrahšieho projektu Netflixu s rozpočtom 200 miliónov dolárov potrvá v Prahe do 20. júla a svojím záberom je úplne unikátny.

Praha 1 dokonca zriadila špeciálny web, kde môžu ľudia sledovať aktuálne zábery. Za zhruba 10-tisíc štvorcových metrov, na ktorých sa budú pohybovať, prispejú filmári do mestskej pokladne 70 000 dolárov. Podľa odhadov Českej filmovej komisie by celkom mali v Česku minúť približne 23 miliónov dolárov.

Česká metropola v akčnom thrilleri dokonca zastúpi Áziu. Pre veľkú davovú scénu novoročných osláv v Bangkoku, ktorá sa má natáčať v noci z 13. na 14. júla, nedávno hľadali pražské kastingové agentúry osemsto komparzistov z východu.

V Česku budú aj ďalšie hviezdy

V lete sa v Prahe natáčajú aj ďalšie zahraničné produkcie. Adam Sandler je hlavnou hviezdou filmu Kosmonaut z Čech, ktorý je adaptáciou knihy českého autora Jana Kaflařa a režíruje ho Johan Renck, preslávený seriálom Černobyľ.

Pokračuje aj natáčanie ďalších sérií seriálu Carnival Row s Orlandom Bloomom a Carou Delevingne a The Wheel of Time s Rosamund Pike. Producenti oboch projektov z produkcie Amazonu v Česku zatiaľ utratili okolo 230,5 milióna dolárov. Budúci rok by do Česka mala zavítať aj Apple TV, u ktorej sa tiež môžu očakávať miliónové útraty.

„Záujem zahraničných producentov bol len dočasne pozastavený, v súčasnosti opäť evidujeme obrovský záujem o natáčanie v Českej republike,“ zhodnotila riaditeľka Štátneho fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. Pavlína Žipková z Českej filmovej komisie dodáva, že sa natáča stále viac viacročných projektov.

„Ich prípravy zahŕňajú nákladnú niekoľkomesačnú stavbu dekorácií, výrobu špeciálnych rekvizít, kostýmov a masiek. Také projekty sa natáčajú aj v regiónoch, kde štáby utrácajú za prenájom lokalít, ubytovanie, stravovanie a ďalšie služby, miestni sa uplatňujú napríklad v komparzoch či pri strážení objektov,“ zdôrazňuje Žipková.

Najvyhľadávanejšími lokalitami tohto leta sú podľa nej české zámky: v Roudnici a Dolných Beřkoviciach sa natáča ďalšia adaptácia slávnych Nebezpečných známostí, v kulisách českých zámkov sa má pripravovať aj životopisný film o významnom francúzskom skladateľovi 18. storočia. Do regiónov, konkrétne Písecko a do Mariánskych Lázní, sa presunú tvorcovia už zmieňovaného príbehu kozmonauta, ktorý je vyslaný na misiu k Venuši.

Pritekajú milióny

Filmoví profesionáli veria, že objem produkcie sa tento rok vráti na úroveň pred pandémiou koronavírusu. Rok 2019 bol pritom pre český filmový priemysel rekordný – vďaka systému filmových ponúk, ktoré zahraničným produkciám umožňujú získať späť dvadsať percent v Česku vynaložených nákladov, pritieklo do Českej republiky 415 miliónov dolárov zahraničných investícií.

Podľa Bezděk Fraňkovej je kľúčové, či sa podarí navýšiť rozpočet z 37 miliónov aspoň o ďalších 23 miliónov dolárov. V roku 2019, keď hrozilo, že sa od Českej republiky hollywoodske štúdia odvrátia, pritieklo do rozpočtu Fondu 60 miliónov dolárov.

„Pre zahraničné produkcie je filmová ponuka hlavným faktorom, podľa ktorého sa rozhodujú v konkurencii ostatných krajín,“ tvrdí Fraňková s tým, že mnohé krajiny pre covid ponuky nenavyšovali. Napríklad Maďarsko, najväčší konkurent Česka, čo sa týka lokalít, profesionálneho zázemia a cien služieb, poskytuje ponuky vo výške 30 percent.

Pri filmovej ponuke je záruka, že sa vyplatí až spätne po ukončení výroby na území Česka, na základe auditu. Ako príklad výhodnosti pre Českú republiku uvádza drámu Oslo so Stevenom Spielbergom v producentskom tíme, ktorá mala koncom mája premiéru na HBO Go. Film sa natáčal na zámkoch Kačina a Dobříš, v kláštore v Doksanoch, Kongresovom centre v Prahe aj pri Beroune.

Zahraničné produkcie tu spolu s českou Stillking Features počas prípravných prác a 37 natáčacích dní utratili takmer 11 miliónov dolárov. Vďaka ponukám získali producenti naspäť vyše 2 miliónov dolárov.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Bibiana Beňová

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?