Iba týždeň po tom, čo Google oslávil štvrť storočia existencie, začal proces, v ktorom musí technologický gigant čeliť tvrdým otázkam americkej vlády ohľadom svojej dominancie v internetovom vyhľadávaní.
CEO spoločnosti i celého konglomerátu Alphabet Sundar Pichai pripomenul výročie chválospevom na históriu technologického giganta. Napísal o nepravdepodobných úspechoch Googlu, ako bola napríklad divoká stávka na Gmail ponúkajúca každému užívateľovi gigabajt úložného priestoru, ale spomenul aj neúspechy a pochybnosti.
„V roku 2000 sme si kládli otázku, ako dlho web naozaj vydrží?“ uviedol Pichai. „O desať rokov neskôr sa ľudia pýtali, či sa dokážeme prispôsobiť ére mobilných počítačov a či sa vyhľadávanie skončilo. Odpoveďou zakaždým bolo, že sme sa vrátili ešte silnejší.“
Začala sa najväčšia súdna bitka v technologickom sektore
Presne týždeň po zverejnení svojho „narodeninového“ príspevku sa začal boj o budúcnosť Googlu: hlavnou otázkou je, či rast do dnešnej monolitickej podoby prebiehal legálne.
V utorok 12. septembra sa zástupcovia Googlu vydali na súd v historickej právnej bitke proti americkej federálnej vláde. Protimonopolná kauza by mohla mať vplyv na celý technologický priemysel – je prípadom, ktorý budú sledovať aj ďalší giganti zo Silicon Valley.
Spor je prvým súdnym procesom v oblasti hospodárskej súťaže v modernej internetovej ére a najvýznamnejším protimonopolným prípadom v oblasti technológií od chvíle, keď sa pred viac ako dvadsiatimi rokmi stretol s federálnymi prokurátormi Microsoftu.
Vtedy bol tvorca operačného systému Windows obvinený z využívania dominantného postavenia na trhu osobných počítačov k nekalému posilneniu pozície svojho prehliadača Internet Explorer. Doba sa však zmenila a dnes technologické spoločnosti prenikajú do všetkých aspektov každodenného života.
Začiatky sporu: Google vs. spravodlivosť
„Bude to boj,“ naznačuje Donald Polden, odborník na protimonopolné právo. „Oproti Microsoftu sa však odohráva na oveľa modernejšom a živšom trhu,“ pripomína.
Jadrom žaloby, ktorú v roku 2020 prvýkrát podalo americké ministerstvo spravodlivosti a niekoľko tamojších štátov, sú zmluvy spoločnosti Google s výrobcami mobilných zariadení, vďaka ktorým je vyhľadávanie Google na týchto zariadeniach východiskovou voľbou. Ide o veľmi lukratívne dohody – na čele s multimiliardovou zmluvou so spoločnosťou Apple.
Podľa žaloby sa Sundar Pichai a CEO Apple Tim Cook stretli v roku 2018, aby prediskutovali spoluprácu za účelom zvýšenia príjmov. Po stretnutí napísal jeden zo zamestnancov spoločnosti Apple zamestnancovi Googlu, že vízia oboch firiem je: „Ako by sme boli jedna spoločnosť.“
Skúška prichádza v období existenčných problémov Googlu. Vzostup ChatGPT od OpenAI zastihol spoločnosť nepripravenú, čo ju prinútilo reorganizovať svoje tímy a urýchliť vývoj produktov nielen na báze umelej inteligencie.
Enormný podiel na trhu aj enormné pokuty
Google chce argumentovať tým, že konkurenti ako OpenAI a Amazon sú tvrdými súpermi. Federálna vláda bude zase pravdepodobne tvrdiť, že monopolné postavenie dáva Googlu nespravodlivú výhodu v oblasti nových technológií, ako je aj generatívna umelá inteligencia.
Spoločnosť momentálne spracováva približne 90 percent všetkých online vyhľadávaní v Spojených štátoch. Enormný podiel na trhu je tiež základom obrovského reklamného biznisu, ktorý spoločnosti Google generuje väčšinu ročného obratu vo výške 280 miliárd dolárov – a ktorý ju vyniesol na trhovú kapitalizáciu 1,7 bilióna dolárov.
Spoločnosť už čelí starostlivému dohľadu v Európe. Na starom kontinente dostala miliardové pokuty za reklamné praktiky a zmluvy na mobilný operačný systém Android.
Odškodné a reštrukturalizácia
Desaťtýždňového procesu sa zúčastnia aj technologické hviezdy. Očakáva sa, že svedčiť bude sám Pichai a množstvo vedúcich pracovníkov ďalších partnerov a konkurentov spoločnosti Google, vrátane spoločností Apple a Microsoft.
Súd má rozhodnúť, či je Google zodpovedný za porušenie protimonopolného zákona. Ak to tak bude, nadviaže ďalšie konanie o nápravných opatreniach, ktoré by mohlo zahŕňať zaplatenie odškodného alebo reštrukturalizáciu spoločnosti.
Hoci je prípad prelomovou právnou bitkou, už v auguste sudca Amit Mehta výrazne zúžil rozsah žaloby. Vyradil jej kľúčové prvky vrátane argumentov, že Google priamo navrhol svoje vyhľadávacie stránky tak, aby vytlačil služby tretích strán typu Yelp alebo Tripadvisor.
Súperi dúfajú v skrotenie Googlu
Súperi technologického obra budú súd pozorne sledovať. Richard Socher, šéf vyhľadávača You.com, založeného na umelej inteligencii, napríklad dúfa v „skrotenie Googlu vládou“. A upozorňuje na význam spomínanej dohody s Apple. „Zákazníci by si uvedomili, že voľba vyhľadávača je vlastne na nich,“ konštatuje Socher.
V posledných rokoch sa veľké technologické spoločnosti stali terčom protimonopolných regulátorov a zákonodarcov. Meta – materská spoločnosť Facebooku – je dlhodobo pod drobnohľadom pre akvizície konkurentov, ako sú Instagram alebo WhatsApp.
Google nie je v strede záujmu amerických protimonopolných úradov prvýkrát, ale nikdy predtým nebol tlak natoľko intenzívny. Začiatkom septembra sa spoločnosť dohodla s množstvom jednotlivých štátov na urovnaní žaloby týkajúcej sa jeho trhu s aplikáciami a tridsaťpercentnej dane, ktorú na ňom vyberá od výrobcov softvéru.
Skupiny na ochranu spotrebiteľov preto zdôrazňujú, že Google doteraz nečelil vážnym dôsledkom protimonopolných vyšetrovaní, čo ho len posilnilo.
„Funguje tak preto, že je v podstate nezodpovedný,“ vyhlásila na tlačovej konferencii Sacha Haworth, výkonná riaditeľka Tech Oversight Project.
„Máme príležitosť zmeniť internet a vytvoriť viac možností voľby pre ľudí na celom svete,“ sľubuje si od historického súdneho procesu.
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je redaktor Richard Nieva.