17. januára 2021

Akvizícia veľkého výrobcu fitnessovej elektroniky Fitbit je uzavretá. Google zaplatil podľa neoficiálnych správ 2,1 miliardy dolárov.

V článku, ktorý na stránke Fitbitu potvrdzuje dokončenie transakcie, sa autori venujú najmä téme ochrane súkromia. Tá je aj najväčšou starosťou používateľov Fitbitu, keďže Google je firma, ktorá funguje vďaka dátam.

Najväčším prísľubom sú slová CEO Fitbitu Jamesa Parka: „Google bude naďalej ochraňovať súkromie používateľov Fitbitu a urobil viacero záväzných prísľubov s globálnymi regulátormi, ktoré potvrdzujú, že zdravie a údaje o kondícii používateľov Fitbitu nebude používať na cielenie reklám a tieto údaje bude držať oddelene od ostatných údajov, ktoré Google na inzerciu používa,“ napísal.

Vplyv Európskej komisie

Tieto záväzky sú sčasti dôsledkom vyšetrovania zo strany Európskej komisie, ktoré bolo jedným z dôvodov, prečo akvizícia trvala tak dlho. Ohlásili ju už v roku 2019. A to bolo obdobie, keď svet vyzeral z viacerých uhlov pohľadu dosť odlišne.

Európska komisia zverejnila vo vyhlásení zo 17. decembra koncesie pre Google, ktoré boli podmienkou, aby sa transakcia mohla ukončiť. V zásade sa dá povedať, že Google nesmie používať údaje o zdraví z Fitbitu, aby upravil váš profil pre inzerciu, ktorý zostavuje z údajov zozbieraných zo všetkých vašich zariadení a webového vyhľadávania. Údaje z Fitbitu sa tiež musia dostať do oddeleného dátového „zásobníka“.

Reklama

Okrem toho Google nesmie blokovať prístup k API, ktorý potrebujú iní výrobcovia nositeľnej elektroniky na to, aby sa ich zariadenia pripojili k telefónom s operačným systémom Android. Toto opatrenie sa týka skôr súťaže na trhu ako súkromia.

Záväzky majú platnosť na 10 rokov, Európska komisia sa však môže rozhodnúť, že ich predĺži na ďalších 10 rokov. Či ich Google rešpektuje, bude monitorovať splnomocnenec.

Takýmto spôsobom je upravené fungovanie firmy v krajinách Európskej únie, ale „tieto záväzky sa implementujú globálne, takže z nich môžu benefitovať všetci spotrebitelia,“ hovorí Rick Osterloh, Senior Vice President Google Devices & Services.

Akvizícia bola v USA predmetom vyšetrovania zo strany Ministerstva spravodlivosti, keďže viaceré mimovládne organizácie sa sťažovali na to, že je v záujme Googlu používať dáta z Fitbitu na ďalšie obmedzovanie súkromia používateľov.

Fitbit: známy, ale len menší hráč

Hoci prevzatie Fitbitu vzbudzovalo veľkú pozornosť, trhový podiel Fitbitu nie je až taký veľký, ako by ste si zrejme mysleli. Podľa údajov firmy Counterpoint Research dosahoval Fitbit v prvom polroku 2020 iba 2,4 percenta globálneho trhu inteligentných hodiniek podľa hodnoty tržieb dodaných zariadení. To je len zlomok v porovnaní s 51,4 percentami Applu, 9,4 percentami Garminu, 8,3 percentami Huawei a 7,2 percentami Samsungu.

Zlúčenie však môže byť dobrou správou z pohľadu kvality zariadení, ktoré budú niesť názov Google. Jeho platforma Wear OS už dlhé roky stagnovala, zatiaľ čo hodinky ako Fitbit Sense ponúkali nové, aj keď nie vždy zásadne prínosné funkcie. Príkladom môže byť monitorovanie stresu, ktoré používa senzory na sledovanie toho, ako výrazne sa človek v danom momente potí.

Autorom článku je Andrew Williams, ktorý píše na Forbes.com o fitnesse, zdraví a nositeľnej elektronike.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?