8. septembra 2018

Predstavte si, že sedíte v parku na lavičke. Zrazu sa objaví skupina ľudí s mobilom a postaví si vedľa vás. Nasledujúcich 10 minút sa ticho rozprávajú a nenápadne na vás pozerajú. Keď odídete, okamžite sa vrhnú na lavičku a niečo v nej hľadajú. Práve ste stretli skupinu geocacherov.

Geocaching je hra, v ktorej hráči (kešeri) pomocou GPS súradníc hľadajú fyzické schránky (kešky) v reálnom svete. Na Slovensku je geocaching rozvinutý, v súčasnosti sa oň zaujíma okolo 8000 – 10 000 aktívnych kešerov. Hoci prvá skrýša bola na Slovensku založená už v roku 2001, kešeri získali úradný štatút len pred pár rokmi založením občianskeho združenia OZ GEO.GURU.

Ako sme išli na legendárne alpské kopce Tour de France na bicykli

„Často sa stávalo, že na nás babka zavolala políciu, keď si myslela, že umiestňujeme bombu. Teraz už stačí, keď povieme, že hľadáme kešku,“ hovoria predseda OZ GEO.GURU Andrej Nemoga a spolumajiteľka kešerského eshopu Veronika Kassayová.

Pomáha im kamenná predajňa

Veronika Kassayová s manželom založili svoj eshop pred štyrmi rokmi. „V roku 2014 sme robili prvý veľký festival kešerov, takzvaný megaevent. Za 48 hodín sme spravili eshop, aby sa na ňom mohli predávať tričká, mince a iné veci. Ako pikošku sme chceli platbu kartou, ale ČSOB nám dala zmluvu na jeden rok, tak sme pokračovali aj neskôr. O rok sme zistili, že chceme robiť ďalší megaevent, a tak eshop fungoval aj naďalej,“ hovorí.

Reklama

Turistické poklady Európy, o ktorých ste možno ani nevedeli

V súčasnosti ich obchod predáva geocachingové oblečenie, pomôcky na výrobu kešiek a trackovateľné suveníry, ktoré majú vyrazený špecifický kód a putujú medzi keškami. Vďaka unikátnemu kódu je možné jednoduché sledovanie pohybu suvenírov.

„Najpopulárnejšie sú škatuľky na kešky. To je naša najlacnejšia vec, preto aj najlepšie ide,“ smeje sa Kassayová. „Ekonomický význam pre nás majú v tom, že zaujmú zákazníkov natoľko, aby vôbec náš eshop navštívili. Potom si kúpia aj drahšie veci, ako napríklad trackovateľné predmety.“

keška neobvyklý tvar búdka
Tie najobľúbenejšie kešky majú väčšinou neobvyklý tvar. Foto: archív Veroniky Kassayovej

Veľmi im pomohlo otvorenie kamennej predajne s kaviarňou v Bratislave na Hraničnej ulici. „Odkedy ju máme, počet záujemcov o naše služby výrazne stúpa. Zákazníci si môžu náš tovar osobne pozrieť a chytiť do ruky. Už len to, že k nám môžu prísť, zaplatiť za tovar v hotovosti a hneď si ho vyzdvihnúť, nám zvyšuje návštevnosť,“ hovorí Kassayová.

Odhaduje, že približne 20 percent aktívnych kešerov nakupuje v eshopoch, z toho asi 80 percent u nich. „Geocaching sa dá hrať aj bez peňazí, veľmi veľa kešerov funguje na základnom členstve bez poplatkov. Stále je to predovšetkým hra zadarmo,“ dodáva Andrej Nemoga.

Koordinovaná akcia

OZ GEO.GURU bolo založené na to, aby kešeri mali oficiálnu reprezentáciu. „Chceli sme získať právny štatút, a teda aj vyjednávaciu pozíciu v komunikácii s úradmi. Problém bol hlavne s keškami, ktoré členovia komunity predtým umiestnili vo vyšších stupňoch ochrany prírody, napríklad v TANAP-e,“ vysvetľuje Nemoga.

Veronika Kassayová ho dopĺňa: „Kým bola komunita ešte malá, tak sa na ochranné pásma veľmi nedbalo. Mnohokrát bola keška umiestnená skôr, ako vzniklo ochranné pásmo. Istý kešer však vyvolal situáciu, ktorá pre jednotlivých kešerov znamenala likvidačné pokuty.“

geo geocaching trackovateľný predmet
Aj takto môže vyzerať trackovateľný predmet. Foto: archív Veroniky Kassayovej

„Kontaktoval každú jednu inšpekciu životného prostredia v tomto štáte, tie potom boli nútené vlastníkov kešiek pokutovať. Bavíme sa o stovkách eur, pre ľudí z niektorých krajov je to celá výplata. Verejnosť si myslela, že si hocikde schovávame kešky, pritom však máme striktné pravidlá.“

Zástupcovia OZ GEO.GURU a správa TANAP-u napokon po viacerých rokovaniach dosiahli v roku 2016 kompromis. Väčšina kešiek v TANAP-e funguje naďalej, ale vzťahujú sa na ne dodatočné pravidlá, napríklad sezónne obmedzenia.

Dnes združenie vyvíja hlavne osvetu o geocachingu. Sústredia sa najmä na mládež, keďže geocaching je zaradený v učebných osnovách šiesteho ročníka. Školáci sa o ňom učia v rámci geografie. „Snažíme sa ľuďom vysvetliť, že nejde o hľadanie žiadnych pokémonov, ale o ukázanie zaujímavých miest. V rámci OZ GEO.GURU je to taká koordinovaná akcia,“ hovorí Nemoga.

Veronika Kassayová keška najvyššia obtiažnosť
Veronika Kassayová pri keške s najvyššou obtiažnosťou terénu. Foto: archív Veroniky Kassayovej.

Od roku 2014 mali slovenskí kešeri aj vlastný tlačený dvojmesačník Publish!, ktorý sa však po 15 číslach presunul na web. Zakladala ho práve Veronika Kassayová, ktorá priznáva, že to už finančne ďalej nešlo.

„Prvý polrok bol super, potom si na to ostatní akoby zvykli. Odkladali kúpu časopisu na neskôr a počet predplatiteľov nám začal klesať. Keby sa našlo viac čitateľov alebo sponzor, aby to nebolo celé iba na nás, znovu by sme ho radi vydávali,“ hovorí.

Geocaching v Černobyle

Aktuálne majú obaja veľa práce s organizovaním ďalšieho festivalu, nazvaného Slovak GeoAwards 2018. Konal sa druhý septembrový víkend a na jeho príprave sa podieľa sto dobrovoľníkov. „Minulé GeoAwards boli na Divokej vode a účastníci platili vstupné, teraz to bude v Sade Janka Kráľa a na Tyršovom nábreží so vstupom zadarmo, otvorené širokej verejnosti. K dnešnému dňu máme nahlásených tisíc ľudí len z kešerskej komunity, sami sme zvedaví, ako to sa skončí,“ priznáva Nemoga.

swg drevené mince zberateľský predmet vizitka
Drevené mince, takzvané SWG-čka, sú zberateľskými predmetmi a vizitkou jednotlivých kešerov. Foto: archív Veroniky Kassayovej.

V budúcnosti chcú v Bratislave otvoriť geocachingové múzeum. Jedno také už je v českom Terezíne, spolupracujú s ním pri grafickom dizajne. Návštevníci si v ňom budú môcť vyskúšať hľadanie kešiek, pre skúsených kešerov tam zas budú vzácne skrýše, ktoré sa inde nedajú nájsť.

Okrem toho chodia členovia OZ GEO.GURU zakladať kešky do zahraničia. „Na Ukrajine je veľmi málo kešiek, snažíme sa ich tam dostať do verejného povedomia. Osobne som osádzal skrýše priamo v černobyľskej zóne, dostali sme na to povolenie od šéfa celej zóny, aby sme tam geocaching rozvinuli,“ spomína Nemoga.

Nemoga dodáva, že geocaching ho neživí, venuje sa mu vo voľnom čase. „Povedzme si otvorene, všetko toto robíme zadarmo. Robíme to preto, aby sme geocachingový svet posunuli niekam ďalej,“ dokončí. „A vo voľnom čase chodíme na kešky,“ dopĺňa Kassayová.

Hlavná foto: archív časopisu Publish!