23. júna 2021

Keď Kevinovi Systromovi napadlo vytvoriť Instagram, nesedel pri monitore, ale prechádzal sa po plážach v Kalifornii a v Mexiku. Podľa prieskumu, ktorý urobila v Británii medzi tisíckou majiteľov úspešných malých firiem spoločnosť Sandler Training, to nie je nič nezvyčajné. Každý piaty nápad na úspešný startup ľudia vymysleli práve počas dovolenky.

„V rámci každodennej rutiny ľudia viac pracujú a menej premýšľajú,“ hovorí Bryan Mattimore, autor knihy Idea Stormers: How to Lead and Inspire Creative Breakthroughs. Kniha predstavuje výber ľahko naučiteľných techník, ktoré napomáhajú k vznikom nových nápadov a riešení.

„Dovolenka je však jednou z mála možností, najmä ak človek pracuje na plný úväzok, kde má jedinec priestor nad niečím nerušene a do hĺbky premýšľať – a vymyslieť niečo nové,“ dopĺňa Mattimore.

Čítať knihu, skúšať nové jedlá a spoznávať cudziu kultúru, to všetko môže naozaj pomôcť. „Najdôležitejšie je, aby sa človek otvoril novým myšlienkam. A to sa počas bežného dňa veľmi nestáva,“ pridáva k tejto téme Jessica Livingston, spoluzakladateľka inkubátora Y Combinator v Silicon Valley, ktorý pracoval s veľkým množstvom startupov vrátane Airbnb, Dropboxu či Redditu.

Z nápadu biznis

Ako potom nápad z dovolenky previesť do reálneho sveta? „Začnite pomaly a testujte ho,“ hovorí Livingston. „Nemusíte mu hneď obetovať príliš veľa. Nie je potrebné zakladať startup a nie je potrebné vytvoriť biznis plán len preto, aby ste videli, či to bude fungovať. Keď máte nápad, musíte o ňom hovoriť s potenciálnymi zákazníkmi.“

Reklama

Zásadné je sledovať, ako ľudia reagujú na váš projekt alebo produkt, a zistiť, či by za službu platili. „Hlavnou príčinou neúspechu býva práve to, že síce vytvoríte niečo unikátne, ale nikto to nechce,“ dodáva.

Väčšinu úspešných startupov vytvárajú ľudia s technickým nadaním. Ak nie ste technicky založený, neznamená to, že nemáte šancu. Len vtedy máte pred sebou o niečo zložitejšiu cestu. Ako dodáva Jessica Livingston, asi päť percent podnikateľov z jej inkubátora nie je technicky zdatných, sú to však odborníci vo svojom odbore.

„So svojimi startupmi však nie technicky zdatní ľudia mávajú o dosť viac problémov. Keďže  sa nevedia postarať o technickú stránku veci, softvér či užívateľské rozhranie, musia všetko hľadať niekde inde. A to málokedy funguje,“ hovorí.

Ako prísť k skvelým nápadom?

Odkiaľ vlastne prichádzajú skvelé nápady? Kde sa vzali prelomové vízie, ktoré zmenili históriu? Odpovede nájdete v tejto prednáške, ktorá vznikla v rámci TED Talks – zapnúť si môžete aj slovenské titulky.

Autorkou článku je bývala redaktorka Forbes US Hollie Slade.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?