5. mája 2021

V ten istý deň, ako štvrtý najbohatší človek sveta a jeho manželka oznámili rozvod, dostala Melinda Gates cenné papiere, ktoré z nej urobili miliardárku.

Billova investičná firma Cascade Investments previedla na Melindu 1,8 miliardy dolárov v akciách ešte v pondelok 3. mája, kedy sa svetovými médiami prehnala správa o konci ich manželstva. Zatiaľ čo si Melinda prilepšila, majetok spoluzakladateľa Microsoftu mierne utrpel. Klesol z hodnoty 130,4 dolárov na odhadovaných 128,6 miliardy dolárov.

Podľa agentúry Bloomberg Melinda dostala 2,94 milióna akcií spoločnosti AutoNation a 14,1 milióna akcií spoločnosti Canadian National Railway Co., ktoré majú hodnotu 309 miliónov dolárov a 1,5 miliardy dolárov.

Gates používa Cascade Investment, holdingovú spoločnosť so sídlom vo washingtonskom Kirklande, aby spravoval svoje peniaze, vrátane všetkých výnosov z predaja akcií Microsoftu. Kedysi vlastnil významný podiel Microsoftu, ale v priebehu rokov väčšinu previedol do nadácie Gates Foundation alebo predal a teraz vlastní menej ako 1 percento.

Spomínaný prevod akcií na Melindu je takmer určite súčasťou rozvodovej dohody medzi bývalými manželmi. Zatiaľ nie je jasné, či podpísali predmanželskú zmluvu, no podľa dokladov požiadali sudcu, aby rozdelil aktíva na základe podmienok zmluvy o rozluke – dokumentu, ktorý sa zvyčajne podpisuje, keď manželia žijú oddelene, ale ešte sa nerozviedli. Podmienky zmluvy neboli zverejnené. Bill mohol pokojne previesť na Melindu aj iné aktíva v neverejných transakciách.

Reklama

Článok vyšiel na webe amerického Forbesu. Autorkou je redaktorka Rachel Sandler.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?