3. novembra 2021

Miliardár Bill Gates chce klimatickú zmenu zastaviť zelenou priemyselnou revolúciou. Vo svojom prejave na samite OSN COP26 v škótskom Glasgowe povedal, že táto zmena bude cestou k ochrane zraniteľných komunít a k pokroku.

Okrem toho oznámil, že cez svoju nadáciu Bill and Melinda Gates Foundation spustí nový projekt „Misia poľnohospodárskych inovácií pre klímu“. V najbližších troch rokoch chce darovať 315 miliónov dolárov na výskum poľnohospodárstva, ktorý bude zohľadňovať klímu. Chce tiež podporiť malých farmárov.

Čisté technológie

Gatesova spoločnosť Breakthrough Energy spolupracuje tiež s Mission Innovation. Toto partnerstvo by malo priniesť nové technológie, ktoré nebudú ničiť životné prostredie. Cieľom je maximalizovať vplyv investícií a posilniť inovácie v oblasti čistej energie prostredníctvom rozšírenej spolupráce s vládami v Severnej a Južnej Amerike, Európe, Ázii, Afrike a na
Blízkom východe.

„Ak chceme rozšíriť inovácie, ktoré nás dostanú na nulu, musíme znížiť rozdiel v nákladoch na tie veci, ktoré emitujú a tie, ktoré neemitujú – tento rozdiel volám Zelená prémia. Náklady musia byť dosť nízke, aby si ich celý svet mohol dovoliť,“ povedal Bill Gates na COP26.

Krehký svet

Zakladateľ Amazonu a druhý najbohatší človek na svete Jeff Bezos zasa prisľúbil dve miliardy dolárov z Bezos Earth Fund. Cieľom investície je obnova prírody a zmena potravinového systému.

Reklama

„Musíme zakonzervovať to, čo ešte máme a obnoviť to, čo sme už stratili. Musíme urobiť všetko preto, aby sme sa naučili žiť tak, aby sme pri tom neničili planétu a zachovali ju pre ďalšie generácie,“ povedal.

Klimatický samit COP26 v škótskom Glasgowe Foto: SITA/Alberto Pezzali

Miliardár tiež vysvetlil, že jeho júlový let do vesmíru ho prinútil viac sa zaujímať o životné prostredie. „Keď sa na Zem pozriete z tej diaľky, atmosféra sa zdá byť veľmi zraniteľná, náš svet je konečný a krehký,“ povedal Jeff Bezos.

Vyzval aj firmy

V budúcnosti, na COP27, bude jeho fond podľa Bezosa „zapálený pre to, aby sa mohol podieľať na spoločnej stratégii pod vedením afrických národov, ktorej cieľom bude seriózna a efektívna podpora záchrany kontinentu“.

Vyzval tiež firmy, aby sa do boja proti klimatickej zmene zapojili. „Nemôžeme sa spoliehať len na vlády, filantropov a tretí sektor, že klimatickú zmenu vyriešia. Aj súkromný sektor sa musí zapojiť. Práve firmy musia zastávať vedúce pozície.“

Autorkou pôvodných článkov je redaktorka Forbes US Sofia Lotto Persio.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?