24. novembra 2017

V meste má jeho odporúčanie váhu. Cez svoju stránku Food Tips Košice ponúka tipy, kde sa oplatí zájsť na dobrý obed či večeru. Foodbloger Dragan Stojakovič si pochvaľuje, že tamojšia gastroscéna ožíva a pridáva aj svoj výber reštaurácií, v ktorých sa na východe Slovenska výborne najete.

Usmeje sa, že foodblogerom sa stal náhodou, úplne spontánne a nemal žiadny plán. S nástupom smartfónov si skrátka začal fotografovať, v ktorej je reštaurácii, čo má na tanieri a umiestňoval to na svoj osobný profil na Facebooku. „Mal som pozitívne ohlasy aj kamaráti sa ma začínali vypytovať, kam majú zájsť na rande či večeru,“ spomína Dragan Stojakovič. „Lenže časom si niektorí aj pofrflali, že ich nezaujíma, čo mám práve na obed. Vtedy vznikla myšlienka, že urobím samostatnú stránku, ktorú si pozrie len ten, kto chce a ostatných nebudem spamovať.“

Ako osláviť Nežnú revolúciu jedlom. Päť tipov od známeho foodblogera Čoje

Začínal pred vyše štyrmi rokmi a dnes má na Facebooku viac ako 17-tisíc fanúšikov. Blogovanie ho zatiaľ neživí, je to najmä hobby a stále na plný úväzok pracuje v IT oblasti v košickej pobočke AT&T.

S pribúdajúcimi fanúšikmi mu však rastú aj reklamné ponuky. Robil kampaň pre košické letisko „Z Košíc okolo sveta za 80 hodín“, ktorou chceli netradičným spôsobom poukázať na fakt, že z Košíc sa dá cestovať do vyše 500 destinácií. Vyslali ho na otočku do Bangkoku, kde za jeden deň ochutnal najrôznejšie jedlá zo streetfoodových stánkov a reštaurácií. A nedávno zase testoval kvalitu jedál v reštauračných vozňoch pre Železničnú spoločnosť Slovensko.

Reklama

Kam sa vybrať na jedlo? Inšpirujte sa tipmi od slovenského šéfkuchára roka

„Dostávam aj ponuky od reštaurácií, aby som prišiel a napísal o nich niečo pozitívne,“ dopĺňa Dragan. „To však odmietam, nie je to cesta, ktorou by som sa chcel uberať. Celé blogovanie stojí na tom, že mi ľudia veria, na svojich stránkach odporučím len to, čo mi naozaj chutí.“

Vraví, že na Slovensku je zatiaľ len pár foodblogerov, ktorí hodnotia gastroscénu, píšu recenzie a čo pozeral, tak z nich má práve on na Facebooku najpočetnejšiu skupinu fanúšikov. Viac sa však musí sústrediť aj na Instagram, ktorý v úvode trochu zanedbal. „Ostatných foodblogerov však nevnímam ako konkurenciu,“ približuje Dragan. „S každým sa rád stretnem, pokojne vymyslím spoluprácu. Aj nedávno sme obehli pár podnikov s bratislavským kolegom Čoje.“

Dragan Stojakovič.

Keď blog zakladal, sústredil sa najmä na Košice, kde sa narodil a kde aj žije. Časom však svoje kružidlo zväčšil a dnes sa snaží odporúčať reštaurácie z každého mesta, ktoré navštívi. „Láka ma širší záber, aj preto, aby som sa blogovaním časom dokázal živiť,“ načrtáva plány čerstvý tridsiatnik.

Košice ožívajú

Pochvaľuje si, že vo svojom domovskom meste zatiaľ neprešľapuje, má čo objavovať. „Gastroscéna sa tu prebúdza, začína sa rozrastať. Mám z toho dobrý pocit,“ približuje Dragan. Dodáva, že kedysi to bola celkom nuda, ale dnes si vyberie každý. Pribúdajú podniky, ktoré sa zameriavajú len na jeden smer, jednu kuchyňu. Bistrá, streetfoody, minipivovary, vegeteriánske či vegánske reštaurácie. „Počúvam pochvaly aj od kamarátov z väčších miest, vravia, že keď prídu do Košíc, už majú kam ísť,“ dopĺňa.

Myslí si, že gastro biznisu pomáha aj fakt, že v meste sa významne zvyšuje počet pracovných miest v IT oblasti. Sú to podľa jeho slov ľudia, ktorí nadpriemerne zarábajú a časť peňazí radi investujú do dobrého obeda či večere.

Niekoľko košických podnikov, kde sa oplatí utratiť peniaze, vybral aj pre Forbes. Ako dodáva, snažil sa o prierez, o niečo honosnejšie aj hipsterskejšie.

Nech sa páči, tu je výber Dragana Stojakoviča:

Pivovar Hostinec

Kombinácia lokálneho minipivovaru s tradičnými poctivými jedlami na Slovensku naberá na popularite a v Košiciach to robí najlepšie práve Hostinec. Navyše, pivko tu varí najznámejší košický sládok Padre.

Kaviareň Slávia

Najlegendárnejšia košická kaviareň, ktora funguje od začiatkov 20. storočia. Ponúkajú výbornú kávu, skvelé domáce dezerty a veľmi kvalitnú kuchyňu, to všetko v honosnom duchu za prijateľné peniaze.

DvaDve

Ak nepatríte medzi abstinentov, tak tento podnik si určite zamilujete rovnako ako aj ja. Takmer každý týždeň sa tu konajú degustácie vín, rumov, whisky alebo aj cigár. Degustáciami vás vždy sprevádzajú hostia z fachu, dozviete sa kopec zaujímavých informácii a neraz pobaví aj vtipná historka. A robia tu výborné tapas!

Pulled beef burger @bistrotabacka #foodtipskosice #bistrotabacka #pulledbeef #pulledbeefburger #burger #brgr #obed #dnesjem

Příspěvek sdílený Food Tips Košice (@foodtipskosice),

Bistro Tabačka

Reklama

Tabačka prešla za posledné roky obrovským vývojom. Počas obeda ponúkajú najrôznejšie jedlá, kde si vyberie naozaj každý, poobede si tu môžete dať jeden z najlepších burgerov v Košiciach a večer sem zájsť na koncert a pivo. Tento podnik by nám závideli aj v Berlíne.

Dobré Bistro

Ak sa spomenie zdravá strava, ako prvé mi napadne práve Dobré bistro. Zakladajú si na kvalitných a zdravých surovinách, ponúkajú aj množstvo bezlepkových a vegetariánskych jedál.

Misa pána Rybu #foodtipskosice #seafood #calamari #cod #mussels #fuckthatsdelicious #dnesjem

Příspěvek sdílený Food Tips Košice (@foodtipskosice),

Pán Ryba

To, že nemáme more ešte neznamená, že sme si nemohli pochutnať na kvalitných rybách a morských plodoch. Varia tu naozaj dobre a ak by vás náhodou ryba dostatočne nezasýtila, môžete si so sebou na cestu vziat rožok s legendárnou košickou treskou v majonéze.

Foto: archív Food Tips Košice a Tabačka.sk (David Hanko)