Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
11. augusta 2021

Česká spoločnosť Future Mining vlastní množstvo vysokovýkonných počítačov, aby umožnila novodobým ťažiarom získať kryptomenu. Akým spôsobom, približuje jej technický riaditeľ Stanislav Chlup.

Ako vyzerá ťažba kryptomien?

Ťažba kryptomien je overovanie a potvrdzovanie transakcií spravených kryptomenou. Napríklad, ak niekto nakupuje a zaplatí kryptomenou, ťažiari pomocou svojich počítačov overujú, či je dotyčný naozaj majiteľom danej kryptomeny, či je platba v poriadku a môže sa zrealizovať. Za ťažbu dostane odmenu v podobe kryptomeny so zľavou. Podobne ako ťažba zlata, aj ťažba kryptomien vyžaduje energiu. Kedysi to bola energia na kopanie krompáčom, dnes je to energia počítača, ktorý používa špeciálny softvér. 

Po potvrdení sady transakcií sa uzavrie jeden blok a následne začne ďalší. Takto vzniká reťaz blokov za sebou zvaná blockchain. Je to ako transparentná účtovná kniha, ktorá zaznamenáva všetky transakcie.

Prečo sa kryptomeny ťažia? 

Popularita kryptomien rastie a zvyšuje sa aj počet ťažiarov, ktorí chcú svoju odmenu. Viac ťažiarov znamená vyššiu zložitosť výpočtov. Tie zvládnu veľmi výkonné počítače. Ak dokáže ťažiar ponúknuť vysoký výkon svojho počítača, získa väčšiu odmenu. 

“Pri páde kryptomeny je dôležité nespanikáriť a využiť situáciu na vyťaženie väčšieho množstva mincí,” hovorí technický riaditeľ spoločnosti Future Mining, Stanislav Chlup. Zdroj foto: Future Mining

Aké služby ponúkate? 

Kryptomenám a stavbe ťažobných zariadení sa venujeme od roku 2011. Aj preto máme bohaté skúsenosti napríklad s menami Ethereum, Monero, Zcash, Grin. Víziu sme mali jednoduchú, chceli sme vyťažiť čo najviac digitálnych mincí, kúpiť výkonnejšie grafické karty a zvýšiť ťažbu. Vďaka tomu sme sa z malého tímu rozrástli do plnohodnotnej firmy. 

Dnes patríme pod investičnú skupinu GFF a ponúkame komplexnú službu ťažby kryptomien, od predaja samotných počítačov, cez ich kompletnú správu v našom datacentre až po konzultácie ako používať kryptomeny. Zároveň pomáhame stavať datacentrá pre ťažbu kryptomien. Najnovšie pripravujeme kontajnery pre ťažbu kryptomien, ktoré budeme doručovať do celého sveta.

Ako sa môže záujemca stať vašim klientom? 

Máme stovky spokojných klientov z Čiech, Slovenska i zahraničia. Ťažbu kryptomien vnímajú väčšinou ako vedľajšiu investíciu a nechávajú celý proces na nás. Stať sa klientom je jednoduché, stačí si u nás zakúpiť počítač, na ktorom sa bude ťažiť, my ho zapojíme a staráme sa oň. Za túto službu klient zaplatí mesačný poplatok a spotrebovanú elektrinu. Poradíme mu s výberom kryptomenovej peňaženky, aj s predajom. 

Trh kryptomien je turbulentný. Ako vidíte jeho budúcnosť? 

Je ťažké predstaviť si budúcnosť bez kryptomien, pretože sú schopné efektívne prevádzať platby medzi subjektami kdekoľvek na svete s minimálnymi alebo žiadnymi nákladmi, bez oneskorenia. Obdobie pádu a rastu sa pravidelne strieda, sami sme toho svedkami. V čase pádu sa však ťaží viac kryptomenových mincí, ktoré sa v čase rastu o to viac zhodnotia. Pri páde kryptomeny je dôležité nespanikáriť a využiť situáciu na vyťaženie väčšieho množstva mincí.