Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
16. júna 2020

Spoločnosť Future Farming pestuje potraviny a chová ryby na 20 až 30-krát menšej ploche a s 95% úsporou vody oproti iným spôsobom pestovania. 

Chceme pestovať potraviny bezkonkurenčnej kvality a pritom nepoškodzovať životné prostredie, hovoria v rozhovore konatelia spoločnosti Michal Fojtík a Martin Podoba. Na európsky kontinent podľa vlastných slov prinášajú najnovší a najmodernejší spôsob poľnohospodárstva.

Ako aquapónia funguje?

Aquapónia spája chov rýb s pestovaním zeleniny, pričom rešpektuje princíp, že rastliny a živočíchy si v prírode vždy navzájom poskytovali potravu. Metabolizmus rýb produkuje splodiny, ktoré sú vhodným hnojivom pre rastliny. Rastliny z vody tieto látky odčerpávajú, čím ju pre živočíchy v nej čistia. Tento prirodzený cyklus sa dnes dá minimalizovať a uzavrieť do efektívneho systému.

Má takýto systém budúcnosť? Nejde len o momentálny trend?

Počet ľudí na planéte neustále rastie a zdroje sa stenčujú. Populácie rýb sú dnes na hodnotách, ktoré sa už asi nikdy neobnovia. Mikroplasty nájdete všade – v každej rybe, ktorú vytiahnete z oceánu. Do budúcnosti sa budú prehlbovať problémy ako klimatické zmeny, príchod suchých období či znečistenie povrchových vôd. Produkcia potravín aquaponicky má nevyhnutne budúcnosť, pretože to nejde inak. Znečistenie životného prostredia znemožňuje získať kvalitné a zdravé potraviny. Nejde nasýtiť populáciu konvenčnými spôsobmi, takže musí prísť nový spôsob.

Zdroj foto: Archív Future Farming

Aké sú hlavné výhody aquapónie oproti tradičnému poľnohospodárstvu?

Žiadne umelé hnojivá, pesticídy či herbicídy. Pri chove rýb sa nemôžu používať ani antibiotiká, lebo by ten systém skolaboval. Vďaka tomu sú tieto potraviny bez akejkoľvek chemickej kontaminácie. Produkcia sa dá tiež udržať celoročne. Nezaujíma vás či je teplo alebo zima, či prišli krúpy a zničili vám úrodu. Pri tradičnom pestovaní dochádza k obrovským stratám. Pri aquapónii 100 % produkcie končí u zákazníka. Aquapónia šetrí aj priestor. Farmu postavíte na mieste spotreby potravín a nemusíte ich prevážať tisíce kilometrov. Výhodou je aj veľká úspora vody. Ryby živia rastliny a tie zase čistia vodu, takže môže cirkulovať. Rastliny rastú o 30% rýchlejšie než v prírode a ryby až dvakrát rýchlejšie. Je to dané tým, že majú nastavené ideálne podmienky, ktoré sú udržiavané po celú vegetačnú dobu. A nakoniec, výhoda je aj v plánovaní. Produkciu vieme naplánovať tak, že objednávku zákazníkovi doručíme v presný dátum.

Aký je rozdiel medzi aquapóniou a hydropóniou?

Rozdiel je práve v pôvode hnojív. Hydropónia využíva minerálne hnojivá, ktoré vyrába chemický priemysel a tie predstavujú záťaž pre životné prostredie. Navyše plodiny na týchto hnojivách sú podvýživené. Sú veľké, vyzerajú pekne a spĺňajú všetky normy EÚ. Ale ich nutričné hodnoty nie sú také dobré, ako by mali byť. 

Viem si prípadne takýto aquapónický systém postaviť aj u seba doma?

Na našom eshope aquaponik.cz si môžu ľudia kúpiť skladací systém, ktorý umožňuje hocikomu vyskúšať si pestovanie rastlín pre vlastnú spotrebu, či už na záhradke, alebo na balkóne. Pre Česko funguje eshop už dnes a pre Slovensko bude do konca roka. Pre nás je to spôsob, ako rozšíriť povedomie o aquapónii. Chceli by sme aquapóniu dostať aj do škôl medzi deti. Preto máme akreditovaný kurz ministerstvom školstva, kde učíme učiteľov, rozdávame im malé akvária, ktoré si berú do tried a ukazujú ich deťom. Pre majoritu spotreby staviame veľké produkčné farmy, ktoré fungujú na rovnakom princípe, ale vo veľkom.

Martin Luňák z investičnej skupiny GFF a Michal Fojtík spoluzakladeľ Future Farming. Zdroj foto: Archív Future Farming

Kde všade staviate aquaponické farmy?

Tento rok dorábame tri farmy – dve v Českej republike a jednu v Senici. V Čechách už beží výskum aj produkcia, na Slovensku akurát dokončujeme výstavbu na ploche zhruba 6000 m2. Do konca roka plánujeme rozbehnúť ešte stavbu dvoch ďalších projektov, ktoré sú momentálne v prípravnej fáze.

Kde sa dajú kúpiť vami vypestované potraviny?

Produktom farmy je svieža zelenina a čerstvo zabitá a vypitvaná ryba. Na to máme naviazaný ďalší spracovateľský priemysel, ktorý dodá výrobky s pridanou hodnotou, napríklad filet z ryby, údenú rybu, rybí tatarák, sušené bylinky či sirup. Zabezpečujeme si celý kolobeh od vstupov, cez produkciu až po spracovateľský priemysel a distribúciu koncovým spotrebiteľom alebo odberateľským sieťam. Zameriavame sa na siete reštaurácií a hotelov, šalátové bary, fresh foody, zdravé výživy. Nejaká časť ide aj do farmaceutického priemyslu. Keďže takáto produkcia nie je zaťažená chémiou, farmaceutické firmy z nej vedia vyťažiť účinné látky. Časť produkcie si ale koncoví spotrebitelia budú môcť kúpiť v predajniach v Brne alebo v Prahe alebo na našom eshope, kde budú mať aj možnosť predplatiť si a zabookovať výrobné priestory fariem.

Zdroj foto: Archív Future Farming

Na svojich stránkach uvádzate, že ponúkate aj rôzne možnosti investovania do vašich projektov. Ako sa investori môžu zapojiť?

Farmy financujeme z viacerých zdrojov. Okrem vlastného kapitálu sú jedným zo zdrojov finančné prostriedky získané od bánk, fondov a z emisie takzvaných zelených dlhopisov. Dlhopisy ponúkame ako možnosť pre ľudí, ktorí chcú podporiť projekty okolo ekológie alebo zdravého stravovania a hľadajú niečo, čo možno nie je až tak finančne náročné. Nie každý má možnosť postaviť si na záhrade malú aquaponickú farmu, prípadne investovať do veľkej aquaponickej haly za niekoľko miliónov. Pre väčších investorov potom ponúkame možnosť vlastniť priamo podiel na farme a podieľať sa tak na zisku z jej činnosti.