21. septembra 2021

Jej meno dnes patrí v oblasti fotografie medzi vyhľadávané značky. No aj napriek skvele rozbehnutej umeleckej kariére, ktorá ju vždy napĺňala, nevedela uchopiť sebadôveru a rovnováhu v živote. Preto ešte ako vysokoškoláčka investovala do sedení so psychológom, ktoré jej pomohli nájsť stratené sebavedomie. „Každý občas potrebuje psychológa, no nie každý si to dokáže priznať,“ hovorí sympatická fotografka na voľnej nohe.

Kristiana Kóňa v súčasnosti patrí k slovenskej fotografickej špičke. Ak ste na Instagrame jej fanúšikom, zapôsobí na vás ľahkosť bytia a harmónia, ktoré vyžarujú z jej obsahu.

Nie vždy to tak však bolo. O témy duševného zdravia a sebahodnoty sa začala zaujímať po tom, ako si dokázala priznať, že má o sebe pochybnosti a necíti sa byť dosť dobrá. Napokon sa naučila, ako korigovať perfekcionizmus a nastoliť si rovnováhu medzi pracovným a osobným životom.

Najlepšia investícia je do osobného rozvoja

„Dlhodobo som sa podceňovala a cítila som, že nemám dosť sebavedomia. Bola som závislá od hodnotenia a pochvaly iných,“ opisuje začiatok svojej cesty fotografka a influencerka, ktorú sleduje takmer 20-tisíc ľudí.

Obaja manželia majú svojho terapeuta. Foto: archív Kristiany Kóňa

Kým v profesijnej sfére cítila pevnú pôdu pod nohami, problém s vnútornou neistotou zasahoval hlavne do vzťahovej oblasti. Rozhodla sa preto vyhľadať pomoc odborníka. Hoci dnes ide o relatívne bežnú záležitosť, v tom čase bola pomoc psychológa v spoločnosti tabuizovaná a vyžadovala si dávku odhodlania.

Reklama

„Vnímala som, že vo vzorcoch správania kopírujem mamu, ktorá sa taktiež zvykla podceňovať. No práca na sebe pod vedením odborníka ma posunula ďalej a pomohla mi nájsť stratenú sebadôveru,“ vysvetľuje 31-ročná umelkyňa s tým, že vyhľadanie terapeuta bola jedna z najlepších investícií.

„Teraz už viem, aké je dôležité nájsť si popri práci čas pre seba,“ hovorí Kristiana Kóňa. Foto: archív Kristiany Kóňa.

„Kým nám naše okolie zväčša hovorí, čo máme alebo nemáme robiť, odborník nám vzorce správania vysvetlí a pomôže porozumieť sebe samému,“ dodáva Kristiana, ktorá psychológa navštevuje dodnes.

Túžba po dokonalosti v každej oblasti

Túžba po dokonalosti ju však doviedla k pocitu vlastnej nedostatočnosti. „Kládla som sama na seba priveľké nároky. Dokonca i v čase lockdownu, keď bolo všetko spomalené, som si takmer každý večer líhala do postele s tým, že som toho nestihla dosť. Navyše som si nešla ľahnúť skôr ako o druhej nad ránom. Chcela som všetko urobiť perfektne, odpovedať na každý e-mail včas, inak ma prepadol pocit viny. Ráno som už mala v rozvrhu tréning, no dokázala som sa prinútiť vstať až tesne pred ním, a tak som bola už od začiatku dňa v zhone a neraz mrzutá,“ hovorí.

Mladá Bratislavčanka dokáže na fotografii zachytiť prirodzenosť a autentické emócie. Foto: archív Kristiany Kóňa.

Aj s touto otázkou sa obrátila na terapeuta. Riešenie bolo jednoduché. Slovo „musím“ stačilo zmeniť na „môžem/chcem“.

„Predstava, že si pôjdem ľahnúť skôr, bola pre mňa nepredstaviteľná. Znižovať tlak, ktorý som na seba kládla, to ma stálo obrovské sebazaprenie. Pomohli mi však jednoduché rituály, ktoré som si vytvorila. Večer pri počítači alebo telefóne som vymenila za čítanie knihy, skôr som zaspala a ráno zasa skôr vstala. Samozrejme, sviežejšia,“ spomína.

Rovnováha ako priorita

Aj napriek tomu, že mladá fotografka prakticky vôbec nepracuje s reklamou, nedokáže v rámci kapacitných možností pokryť obrovský dopyt klientov po jej službách. Pokoj, ktorý sa jej postupne podarilo nadobudnúť, jej pomohol najmä v čase, keď sa kolobeh života po uplynutí vlny pandémie vracal do normálu.

„Mala som čas nad sebou porozmýšľať. Rovnováha je teraz pre mňa dôležitejšia ako zodpovedané e-maily. Omnoho ľahšie si viem určiť priority, dokážem povedať nie alebo niečo odsunúť na neskôr. Predtým som mala výčitky, ak som niečo odmietla,“ vysvetľuje fotografka.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kristiana Kona (@kristianakona)

A ako si dokáže navodiť pocit pohody? Maličkosťami, ktoré spravia deň krajším – od pokojných raňajok cez prechádzky a hlboké rozhovory s manželom Otom až po dobrú knižku.

„Bola som naučená, že čas na knižku alebo film prichádza až vtedy, keď je všetko hotové. No ja som nikdy nemala pocit, že mám všetko hotové, a tak mi na čítanie neostával čas. Teraz sa na večery s knihou veľmi teším,“ rozpráva s úsmevom.

Čas strávený na sociálnej sieti si kontroluje

Na rovinu však priznáva, že v poslednom období jej pomáha aj menej času stráveného na Instagrame. „Nezdá sa to, no keď som mimo Instagramu, som viac ponorená do svojho života, nie do životov iných. Predtým som hneď ráno siahla po telefóne a zostala v nepohode z toho, koľko toho už iní stihli, kým ja som ešte len v posteli. Teraz sa naň už skôr ako po raňajkách nepozriem,“ hovorí Kristiana.

Okrem duševného zdravia si stráži aj kvalitné stravovanie a pravidelný pohyb. Foto: archív Kristiany Kóňa.

Nestiahla sa však iba ako konzument instagramového obsahu, ale aj ako jeho tvorca. „Skôr som v reakciách ľudí a v ich páčikoch hľadala uistenie v tom, aký skvelý život žijem. Teraz si to už dokážem uvedomiť sama,“ dopĺňa.

Nepohoda, ktorá nás posúva vpred

Dnes už vie, že človek nemôže mať každý deň dobrú náladu a všetko zvládať bez problémov. „Ťažké veci, ktoré nás v živote stretnú, sú dary. Nútia nás naučiť sa nové veci a posunúť sa ďalej za niečím lepším,“ konštatuje.

Keď sa Kristiana rozhovorí o práci, mení sa na profesionála s entuziazmom na rozdávanie. Hoci, ako sama hovorí, váži si svoj čas a cenovú politiku má nastavenú relatívne vysoko. A síce patrí k vyhľadávaným slovenským fotografom, osobne je najviac hrdá na harmonický vzťah, ktorý sa jej podaril vybudovať s manželom Otom.

Reklama
Kristiana Kóňa je pôvodom Košičanka a fotografii sa venuje od 13 rokov. Po vyštudovaní strednej umeleckej školy ju to ťahalo k foteniu ľudí a tvorbe portrétov. Rada však pracuje aj pre malé slovenské značky či rodinné podniky. Dnes sa okrem profesionálnej fotografie venuje workshopom, na ktorých prakticky vzdeláva nadšencov fotografovania. V osobnom živote si dáva záležať najmä na budovaní dobrých a hlbokých rodinných vzťahov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?