11. novembra 2020

Bratislava – metropola bez kongresového centra, v konkurenčnom úzadí za Viedňou, Prahou, Budapešťou. Plány na jeho získanie sa začali črtať ešte začiatkom tohto roka, výsledok by sme mali poznať o niekoľko mesiacov.  Svoje plány najnovšie oficiálne predstavil aj developer J&T Real Estate, jeden zo záujemcov o výstavbu developerského projektu. 

Potrebu kongresového centra zdôrazňovali často urbanisti, odborníci, ale aj mnohí politici. Pred niekoľkými mesiacmi vzniklo občianske združenie Národné kultúrne a kongresové centrum, v ktorom sa združujú osobnosti z kultúrnej obce. Cieľom projektu má byť vytvorenie multifunkčného a moderného centra, ktoré bude hostiť nielen kongresy celosvetovej úrovne, ale aj kultúrne podujatia rôzneho charakteru, podujatia štátnej a verejnej sféry, prípadne športové udalosti.

Združenie má teraz predložiť štúdiu uskutočniteľnosti, na základe ktorej sa vyberie, kto projekt postaví. Medzi trojicou záujemcov je aj J&T Real Estate, ktoré sa o slovo hlási so svojim projektom Nové Lido situovaným v okolí Slovenského národného divadla.

Promenádny most

„Národné kultúrne a kongresové centrum je projekt, aký sa stavia raz za generáciu. Bude významnou slovenskou scénou, ktorá dá priestor rôznorodým funkciám, formám a žánrom. Pomôže tak naštartovať záujem o kultúru a cestovný ruch tvrdo zasiahnuté súčasnou situáciou a svojou multifunkčnosťou dostane Slovensko aj na svetovú mapu kongresov,“ hovorí Peter Korbačka, predseda predstavenstva JTRE.

Foto: JTRE

Územie Nového Lida má v dlhodobej stratégii hlavného mesta názov Celomestské centrum. Urbanistická štúdia projektu počíta s vybudovaním spoločenskej stavby na mieste, kde sa stretáva hlavné námestie s centrálnym parkom štvrte. Okrem toho by sa promenádnym mostom mal vyplniť priestor medzi Mostom Apollo a Starým mostom a prepojiť námestie štvrtí Eurovea City a Nové Lido. Projekt počíta aj s dlho diskutovaným električkovým spojením v rámci mesta.

Reklama

Nielen na kongres

Koncept zastrešuje slovenský ateliér Compass vedený Jurajom Benetinom, čerstvým držiteľom ocenenia Osobnosť architektúry a stavebníctva v rámci cien ASB Gala 2020. Konzultácie okrem toho prebehli s britským ateliérom Ian Ritchie Architects a štúdiom Efterklang, škandinávskym špecialistom na akustiku kultúrnych podujatí a priestorov.

„Náš koncept v Novom Lide vytvára nový verejný priestor voľne prístupný ľuďom. Otvorenosť a prepojenosť centra s okolím podporuje aj architektonické riešenie, keď sa priestor v parteri voľne prelína s priestorom námestia prepojeného s mestským bulvárom a parkom,“ vysvetľuje Benetin. Autori návrhu plánujú vytvoriť aj unikátny strešný priestor s amfiteátrom: „Projekt umožňuje využiť strechu ako pobytovú terasu s pódiom a amfiteátrom, s výhľadom na dominanty mesta a rozšíri už tak široké spektrum priestorov, ktoré koncept ponúka,“ dodáva architekt.

Veľká sála má mať kapacitu 5000 stojacich a sediacich divákov na koncerte, 3000 sediacich návštevníkov kongresu, konferencie alebo koncertu klasickej hudby. „Môže byť rozdelená na dve, tri až štyri samostatné sály pre podujatia od 500 do 1500 účastníkov. K dispozícii sú aj ďalšie dve sály pre maximálne 200 a 500 návštevníkov a viaceré seminárne miestnosti,“ uviedol JTRE.

Ako tvrdia zástupcovia JTRE, predstaveným projektom sa chcú uchádzať o avizovanú štátnu podporu. Po vybudovaní národného kultúrneho a kongresového centra počítajú s odovzdaním objektu do rúk štátu. Avšak v prípade záujmu môžu projekt prevádzkovať bez požiadavky na ďalšiu participáciu. Pôvodný vládny zámer hovoril o podpore vo výške 60 miliónov eur. Financovanie sa malo realizovať účelovou dotáciou, ktorú malo čerpať občianske združenie. To, aká bude finálna suma, sa však rozhodne až po predložení a vyhodnotení štúdie uskutočniteľnosti.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?