7. januára 2021

Po tom ako demonštranti, podporujúci dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa, v stredu 6. januára vtrhli do budovy Kapitolu a načas obsadili rokovaciu sieň, ako aj kanceláriu šéfky Snemovne reprezentantov, ich Trump vyzval, aby odišli. Súčasne však povedal, že ich miluje. Napokon však musel uznať porážku – Kongres po obnovení poriadku v Kapitole napokon podľa pôvodného plánu rokovania oficiálne potvrdil výsledky volieb.

Prezident Trump vo štvrtok 7. januára reagoval vyhlásením, že „hoci totálne nesúhlasím s výsledkom volieb a fakty to potvrdzujú, napriek tomu bude 20. januára riadne odovzdanie moci“.

V reakcii na stredajšie nepokoje prešli viacerí senátori (aktualizácia: a aj niekoľko kongresmanov) za Trumpovu Republikánsku stranu na stranu doteraz opozičných Demokratov, ktorých kandidát Joe Biden v novembri 2020 vyhral voľby a Kongres ho mal včera (6. 1.) potvrdiť ako novozvoleného prezidenta.

Časť Republikánov, v Senáte podľa všetkého menšina, v Snemovni reprezentantov však väčšina, Trumpovu snahu neuznať výsledky volieb naďalej podporuje. Pri jednom z prvých hlasovaní o námietkach Trumpovho tábora, týkajúcich sa volieb v štáte Arizona, ktoré po dlhom spočítavaní hlasov tesne vyhral Joe Biden, podporili Trumpa len šiesti republikánski senátori, 93 senátorov jeho námietky odmietlo.

Pri inom, o námietkach voči výsledkom v Pensylvánii, si však Trump udržal podporu 138 Republikánov (z 212). Pred začiatkom zasadnutia plánovalo podporiť Trumpove námietky 14 senátorov (z celkových 100) a 140 členov Snemovne reprezentantov (z celkových 435).

Reklama

Štyri obete, desiatky zadržaných

Ako informuje agentúra ČTK, vniknutie do budovy Kapitolu viedlo už k štyrom úmrtiam, prvá zastrelená bola žena, zrejme Trumpova podporovateľka. Podľa šéfa washingtonskej polície Roberta Conteeho zadržali 52 ľudí, ich počet zrejme ešte bude rásť, polícia aj FBI požiadali verejnosť o pomoc pri identifikácii demonštrantov. V okolí Kapitolu ozbrojené sily zneškodnili dve funkčné výbušniny.

Starostka Federálneho dištriktu Kolumbia (D.C.) v stredu vyhlásila v reakcii na obsadenie Kapitolu zákaz vychádzania, neskôr vyhlásila stav ohrozenia na 15 dní, teda do plánovaného termínu inaugurácie novozvoleného prezidenta (21. januára).

Starosta New Yorku, Demokrat Andrew Cuomo, poslal na žiadosť velenia Národnej gardy do Washingtonu tisíc jej príslušníkov. Národná garda je rezervný zbor bývalých príslušníkov americkej armády.

Aké sú možnosti na zosadenie Trumpa

Členovia výboru Snemovne reprezentantov pre spravodlivosť za Demokratickú stranu vyzvali dosluhujúceho viceprezidenta Mikea Penca, aby zvolal zasadnutie vlády, ktoré by malo vyhlásiť Trumpa za neschopného zastávať úrad prezidenta. Počas noci na štvrtok 7. januára správy zatiaľ hovorili iba o neformálnych rokovaniach členov kabinetu, nebolo jasné, či by takýto postup získal podporu.

Viacerí členovia Snemovne reprezentantov za Demokratov tiež vyhlásili, že pre porušenie ústavy budú iniciovať vyšetrovanie a prípadné vylúčenie kongresmanov, ktorí podporujú Trumpovu kampaň proti potvrdeniu výsledkov volieb. Zazneli aj výzvy, aby prezidenta Kongres obžaloval a zosadil prostredníctvom impeachmentu (ústavnej žaloby).

„Štruktúra našej demokracie a princípy našej republiky sú pod útokom prezidenta. Dosť je dosť. Prezident Trump by mal rezignovať, alebo by ho mal z funkcie odvolať jeho kabinet alebo Kongres, “ uviedol na Twitteri republikánsky guvernér Vermontu Phil Scott.

Trumpa je možné odvolať na základe 25. dodatku ústavy, ak sa väčšina členov jeho kabinetu, vrátane viceprezidenta Michaela Penca zhodne na tom, že prezident nie je schopný vykonávať svoju funkciu. Tento krok by však musela schváliť aj dvojtretinová väčšina v oboch komorách kongresu.

Ďalšou možnosťou je zosadiť ho na základe ústavnej žaloby, podľa odborníka na volebné právo Edwarda B. Foleyho by mohol kandidovať opäť v roku 2024. Senát však podľa neho môže jednoduchou väčšinou rozhodnúť o tom, že sa už Trump nebude môcť uchádzať o žiadne verejné funkcie.

 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?