16. júna 2021

Slovenskom po rokoch opäť prefrčal monopost Formuly 1. Nepretekal na okruhu, ale v rámci akcie Od hradu k hradu prešiel pražskou Malou Stranou, ale aj Bratislavou či popod Vysoké Tatry. Video z marketingovej akcie zachytil režisér Markus Krug, ktorého český Forbes zaradil v roku 2018 do rebríčka Forbes 30 pod 30.

Roadtrip formule RB7, v ktorej sa v roku 2011 nemecký pilot Sebastian Vettel stal majstrom sveta, sa uskutočnil v apríli 2021. Na výrobe videa sa podieľal početný štáb. „Základ tvoril asi 45 ľudí, ale na lokáciách to narastalo až na dvojnásobok,“ hovorí Krug.

Vo videu sa v drobných úlohách objavil aj slovenský raper Rytmus či česká biatlonistka Markéta Davidová. A v závere aj akrobatický pilot Martin Šonka so svojím lietadlom.

Red Bull-Bratislava-video-Formula 1- FOTO Dan Vojtech Red Bull Content Pool- Forbes
Formula 1 v uliciach Bratislavy. Foto: Dan Vojtech/Red Bull

„Toto natáčanie pre mňa určite bolo vrcholom doterajšej kariéry. Vždy som rád robil veľké veci, veľké výzvy. V našich podmienkach to nejde úplne jednoducho a Red Bull je presne ten typ klienta, ktorý mi dal možnosť takú vec urobiť,“ priznává Krug, ktorý stojí okrem réžie aj za scénárom natočeného príbehu.

Aby Krug mohol video natočiť, musel v Red Bulle prejsť konkurzom. Nápojovej firme najbohatšieho Rakúšana Dietricha Mateschitza sa Krugov nápad zapáčil a natáčanie sa mohlo začať. Mimochodom, výberové konanie je aj podstatou natočeného príbehu. V porote v klipe sedí aj bývalý pilot F1 Škót David Coulthard. 

Reklama

Práve ten bol pred 14 rokmi hrdinom iného vystúpenia monopostu F1 na Slovensku. V júni 2007 sa slávnostne otváral bratislavský tunel Sitina a Škót cez neho vo svojom monoposte prešiel rýchlosťou 293 kilometrov za hodinu.  

Slovensko-unikátne video-Red Bull-video-Forula1-Forbes-Od hradu k hradu-from cstle to castle
Unikátny záber F1 pod slovenskými horami. (23. apríl 2021) Foto Jiri Simecek/Red Bull

Vtedy išlo o propagované podujatie, ktoré si prišlo pozrieť mnoho zvedavcov. Hoci tentoraz Red Bull natáčanie nijak vopred neavizoval, keď formula prešla cez uzavretý Karlov most, všetky tajnosti padli. Štáb sa tak musel v Česku aj na Slovensku vyrovnávať aj s obrovským záujmom ľudí, ktorí si chceli monopost pozrieť na vlastné oči. 

Posledné zábery vznikali na letisku v Poprade, kde sa uskutočnil aj akrobatický prvok medzi formulou a lietadlom Martina Šonku. Aby zábery mohli vzniknúť, bolo potrebné mať na mieste aj vrtuľník, niekoľko dronov a pre zábery jazdy po boku formuly ešte špeciálne upravené auto s kamerou na veľkom ramene.

Red Bull-video-Forula1-Forbes-Od hradu k hradu-from cstle to castle
Foto: Jan Kasl/Red Bull

„To auto by nemalo jazdiť viac než 130 kilometrov za hodinu. Lenže lietadlo takto pomaly neletí, takže nakoniec sme s ním po letiskovej ploche išli asi 220,“ priznáva Krug. To najbláznivejšie sa však dialo vedľa nich a nad ich hlavami.

Článok vyšiel v českom vydaní Forbes a jeho autorom je Ondřej Kinkor. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?