4. októbra 2020

Tohtoročné špeciálne vydanie Forbes NEXT zamerané na technológie a vedu analyzuje dopravu budúcnosti. Diskusiu o tom, ako by malo vyzerať cestovanie a masové presuny ľudí v metropolách v ďalších rokoch, urýchlila aj svetová pandémia. Z verejnej dopravy mnohí presadli na bicykle a zdieľané kolobežky… ale aj naspäť do áut. V magazíne nadviažeme na túto tému, a tak si v ňom prečítate o 20 víziách rôznych konceptov ako hyperloop, lietajúci dron či o MHD v smart mestách. A pozrieme sa aj  na to, či autonómne auto bude niekedy komoditou. 

Téma pandémie nového koronavírusu sa v čísle odzrkadľuje v rozhovore o vývoji slovenskej vakcíny na Covid-19 firmou Axon Neuroscience aj nadčasovým rozhovorom s českým evolučným biológom Jaroslavom Flegrom. Keďže mnohí tento rok ostali pracovať z domu, firmy aj jednotlivci sa viac začali zaujímať o bezpečnosť na webe. V rôznych formách sa tejto téme venujeme na 14 stranách. Dozviete sa viac aj o vojne konzol pred nástupom PS5 a Xbox Series, prečítate si jednu z poviedok Ceny Fantázie a zaspomínate na leto a prírodný úkaz v podobe kométy Neowise. 

Forbes NEXT si môžete kúpiť tu.

Prehľad toho, čo sa v magazíne NEXT oplatí prečítať:

20 vízií pre dopravu budúcnosti

Od jari sa hovorí o tom, ako koronakríza zmení cestovanie. Jazda v autobusoch v rúšku, nové kontroly na letiskách a iné rozmiestnenie sedadiel v lietadlách – to sú však kozmetické a možno iba dočasné zmeny. Aké riešenia a dopravné prostriedky majú ambíciu skutočne zmeniť spôsob dopravy?


Keď to dokáže Elon Musk, zvládneme to aj my

Šéf Shark.Aero Vladimír Pekár. Foto: Miro Nôta

„Budúcnosť dopravy? To ste správne,“ usmieva sa Vladimír Pekár na prahu hangára na letisku v Senici. Hoci mu posledná ekonomická kríza položila prvú firmu, uprostred tej aktuálnej pôsobí optimisticky. Jeho Shark je už známa značka ultralightov, počet vyrobených kusov dosiahol trojciferné číslo a podaril sa predaj licencie do Číny. 


Očkovanie po slovensky

Zo zákulisia vývoja slovenskej vakcíny na Covid-19. Foto: Axon Neuroscience

Slovenská biotechnologická spoločnosť Axon Neuroscience sa radí medzi pionierov vývoja vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Jej CEO Michal Fresser tvrdí, že testovanie na dobrovoľníkoch spustia už čoskoro.


Koledujeme si o vyhubenie

Evolučný biológ Jaroslav Flegr. Foto: David Turecký

Podľa Jaroslava Flegra bude mať súčasná pandémia aj svojich víťazov, mnohým pozitívne zmení život. Ten istý muž však zároveň tvrdí, že koronakrízu musíme brať aj ako tréning na oveľa nebezpečnejšie infekcie. O tom, že taká infekcia v dohľadnom čase príde, je profesor evolučnej biológie presvedčený.  


Súkromie je prežitok 

Grafika: Lukáš Krippel

„Aj tak žiadne súkromie nemáte,“ povedal jedného krásneho dňa v roku 1999 šéf firmy Sun Microsystems Scott McNealy skupine novinárov. A dodal: „Vyrovnajte sa s tým.“ Možno by sme ho mohli považovať za proroka, možno za vizionára… O súkromí na webe píše vývojár a expert na kyberbezpečnosť Michal Špaček a ďalší.

Nech sa vám špeciálny magazín dobre číta! A ak si ho chcete objednať, tu je ideálny spôsob.  

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?