25. októbra 2019

Ceny sú rozdané. Magazín Forbes aj tento rok rozdával ocenenia firmám, ktoré rástli rýchlo a najmä zdravo. Pozrite si, ktoré sú to. 

Podobne ako v minulosti, aj jedenásty ročník podujatia Diamanty slovenského biznisu sa niesol v slávnostnom duchu. Magazín Forbes ocenil zdravo rastúce firmy v štyroch kategóriách: Bratislava, Západ, Stred a Východ. Rebríček zostavovala aj tento rok spoločnosť Finstat a vyhodnocovali ho spoločnosti Enterprise Investors a PwC.

Okrem galavečera sa víťazi mohli zúčastniť na dvojdňovom programe v Palace Art Hoteli v Pezinku, ktorý sa skladal okrem galavečera aj z konferenčnej časti, diskusií či workshopov. 

V rebríčku sa nachádzajú firmy bez zahraničného kapitálu, ktoré takisto museli vykázať aj zisk minimálne tri roky a tržby v rozmedzí 5 – 50 miliónov eur. Okrem toho sa hodnotili aj počet zamestnancov či rast ich tržieb. „Toto ocenenie sa nedá kúpiť, podniky si ho musia zaslúžiť,“ povedal na začiatku podujatia Martin Chocholáček, viceprezident Enterprise Investors.

Reklama
Podujatie Diamanty slovenského biznisu 2019 sa konalo v Šimák zámok Pezinok. Foto: Marek Mucha
Podujatie Diamanty slovenského biznisu 2019 sa konalo v Šimák zámok Pezinok. Foto: Marek Mucha

Podľa vrchného riaditeľa firemného bankovníctva a člena predstavenstva VÚB banky Andreja Viceníka je práve táto podnikateľská sféra aj pre slovenské hospodárstvo dôležitá. „Segment malých a stredných podnikov považujeme za najdôležitejší a veríme, že nás potiahne ďalej,“ dodal.

4 kategórie víťazov

V hlavnom meste si zopakovala minuloročné víťazstvo spoločnosť Pixel Federation, ktorú spoluzakladali manželia Šickovci. Jeden z najznámejších slovenských startupov stojí za počítačovými hrami ako TrainStation, Emporea či Seaport. 

V západnej časti Slovenska, ktorá sa hodnotí bez Bratislavy, zvíťazila aj tento rok firma Fekollini, ktorá stojí za značkou bagiet či sendvičov Pierre Baguette. Ich tržby tento rok narástli o 26 percent. Okrem Slovenska svoje produkty dodávajú aj na poľský, český či maďarský trh, a počas svojej existencie vytvorili približne tri stovky receptov.

Stredné Slovensko ovládla firma Kros predávajúca ekonomické a stavebné softvéry. Jej tržby sa minulý rok vyšplhali na úroveň 10,2 milióna eur. Žilinská spoločnosť sa v rebríčku umiestnila už po piatykrát. 

Čo sa týka východu, v ňom bodovala bardejovská fabrika 2J Antennas. Firma sa, ako už názov napovedá, špecializuje na výrobu rôznych druhov antén. Jej tržby vzrástli o 26 percent. 

Okrem spomínaných cien sa udeľovala aj špeciálna cena Inovatívna firma roka, ktorú získala IT spoločnosť so sídlom v Bratislave, Resco.

Kto sú Enterprise Investors

Firma je jednou z najstarších a najväčších spoločností spravujúcich fondy private equity v strednej a východnej Európe. U nás pôsobí 18 rokov a podarilo sa jej investovať sto miliónov eur do slovenských spoločností.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk