Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
8. augusta 2019

Jednoduché tvary, zemité farby a nadčasový dizajn sú trendom teraz a budú aj o 30 rokov. 

Ake Nordin mal v roku 1950 štrnásť rokov a ako chlapec vyrastajúci v bezprostrednej blízkosti severošvédskej divočiny sa často vydával na potulky prírodou. Stále ho však hneval jeho nepohodlný ruksak. Preto sa raz rozhodol, že si vyrobí lepší. Na maminom šijacom stroji si ušil ruksak z pevného bavlneného materiálu a pomocou kožených popruhov ho pripevnil na drevený rám. To, čo sa javilo ako jednoduchý zlepšovák na dlhé prechádzky divočinou, v skutočnosti predznamenalo začiatok svetoznámej značky Fjällräven.

Z prírody do mesta a naopak

Značka s malou polárnou líškou v logu oficiálne vznikla v roku 1960 a budúci rok tak vstúpi do piateho desaťročia svojho úspešného fungovania. Dnes jej produkty nosia a oceňujú nadšenci života v prírode po celom svete. V posledných rokoch si ju však obľúbili aj obyvatelia mestských “džunglí”. Ruksak Kanken vlastnia mladší i starší, nosia ho muži, ženy, študenti aj manažéri. 

Foto: archív Fenix Outdoor

V rôznych farebných prevedeniach ho vidíme v kaviarňach, na mestských trhoch či hudobných festivaloch. Podľa Tomáša Cibulku, obchodného manažéra spoločnosti Fjällräven na Slovensku, za to môže viacero vecí. „Retro je dnes v móde. Taktiež návrat k jednoduchosti, čistým tvarom a farbám. Náš ruksak má rovnaký nadčasový dizajn od roku 1979, kedy sme ho prvýkrát uviedli na trh. K úspechu je potrebné prirátať aj silu sociálnych médií a ich vplyv na zákazníka.“

Udržateľnosť v každom kroku

Tomáš Cibulka dodáva, že za obľúbenosťou stojí aj silná zodpovednosť k životnému prostrediu a snaha o udržateľnosť vo výrobe. K týmto posolstvám sa spoločnosť hlási už od svojich začiatkov. Všetky výrobky sú z organickej bavlny alebo recyklovaného polyesteru, do kolekcií sa čoraz viac dostáva aj konope, ktorého pestovanie a následná výroba látok sú ekologickejšie. 

Charakteristický čistý strih, jednoduché štvorcové a obdĺžnikové tvary produktov Fjällräven spôsobujú, že po nich neostáva takmer žiadny odpad. Pri návrhoch kolekcií sa dbá na maximálne využitie látky. „Dodávateľom dôverujeme na 100 %. Poznáme každú farmu a vieme, ako sa na nich starajú o zvieratá, z ktorých pochádza vlna alebo perie, používané v našich produktoch,“ vysvetľuje Tomáš Cibulka.

Náklonnosť si značka získala aj záchrannými projektmi a iniciatívami, napríklad Projekt Zachráňme líšku polárnu je aktívny aj po 25 rokoch od svojho vzniku. V roku 2019 založila značka Fjällräven Iniciatívu Arctic Fox, ktorá finančne podporuje myšlienky a projekty v oblasti života v prírode a zachovania divočiny. Do roku 2020 chce dosiahnuť kompletnú kolekciu vyrobenú z recyklovanej bavlny. Do roku 2025 si Fjällräven dal za cieľ znižovanie emisií a dodržiavanie ekologických štandardov po celom svete.

Foto: archív Fenix Outdoor

Neurčujú trendy

Fjällräven je na Slovensku 10 rokov, značka sa však nepovažuje za trendsetovú. Ani tu, ani vo svete. Jej nadčasový dizajn, jednoduché tvary, zemité prírodné farby sú trendy teraz a budú aj o 30 rokov. Sám Ake Nordin sa nesnažil ovplyvniť masy, bol to nadšenec, ktorý chcel vyrábať funkčné a odolné vybavenie na pobyt v prírode, správal sa ohľaduplne k životnému prostrediu a pritom inšpiroval stále viac ľudí, aby trávili svoj čas v prírode.