Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
13. augusta 2020

Projekt Fjällräven Classic vznikol vo Švédsku pred 15 rokmi. Jeho cieľom je motivovať ľudí tráviť viac času v prírode, prežiť v nej niekoľko dní len s tým, čo si nesú v batohu, spať vonku, nájsť priateľstvá a odolať nástrahám drsnej severskej prírody. Pravidelne sa koná v štyroch krajinách sveta s účasťou vyše 5-tisíc ľudí. Tento rok sa mala rozšíriť o štyri nové destinácie.

Príroda je pre Švédov dôležitá súčasť kultúry, sú presvedčení o tom, že pobyt v nej nás dobíja energiou, silou a ak sa dokážeme postarať sami o seba, ako ľudia vyrastieme. Treking zlepšuje vytrvalosť a prospieva duševnému zdraviu. Švédi sú presvedčení, že čím viac času trávia ľudia v prírode, tým viac ju chcú chrániť. 

Inšpirácia zo severu

Fjällräven Classic nie je súťaž či preteky, ale niekoľkodenný trek, ktorý zvládnu ľudia s rôznou fyzickou kondíciou. Účastníci si nesú vlastné vybavenie, stavajú stany, varia a putujú so skupinou k cieľu. Základné pravidlo je – prírodu musia nechať v rovnakom, no ideálne v ešte lepšom stave, v akom ju našli. Minulý rok sa treku zúčastnil aj Tomáš Cibulka, sales manager vo firme Fenix Outdoor. „Vždy ma fascinovala škandinávska príroda a chcel som vyskúšať trekovanie počas polárneho dňa. Kráčať môžete aj o 9-tej večer, lebo tma je v tomto období iba 3 hodiny denne. Je to unikát, v našich zemepisných šírkach niečo neobvyklé,“ vysvetľuje svoju motiváciu T. Cibulka. Fjällräven zaisťuje všetku potrebnú logistiku a vybavenie, vrátane kontrolných stanovísk s jedlom, kartušami a ošetrovňou, takže pokiaľ niekto nemá skúsenosti s dlhými trekmi, nemusí sa báť.

Veľkolepé plány

Fjällräven Classic si rýchlo našiel priaznivcov a treková udalosť sa rozšírila do Dánska (2014), USA (2016) a Honkongu (2017). Tento ročník mal byť najväčší a trasy mali viesť až ôsmimi krajinami na troch svetadieloch. Pandémia COVID-19 však projekt zastavila a organizátori ho preložili na rok 2021. Záujemcov čakajú treky napríklad vo Švédsku (najstarší a najdlhší), Nemecku (najväčšie prevýšenie) či Hongkongu (najexotickejší). Tento rok je pre fanúšikov dostupná séria online streamov z miest trekovacích akcií.  

Zážitok na celý život

T. Cibulka opisuje vyše 100-kilometrovú trasu cez Laponsko ďaleko od počítača, mobilu a civilizácie ako očistu mysle, na ktorej si vyskúšal schopnosť prežiť v prírode. „Kríza prišla iba počas jedného dňa, kedy pršalo od rána do večera. Nemali sme sa kde ukryť, pretože všetko je tam otvorené. Žiadne stromy ani prístrešky. Stavať stan, variť a sušiť veci nie je zábava, keď prší. Bolo to hlavne o hlave, ale teraz na to rád spomínam.“ Tento zážitok mu priniesol nielen nové kamarátstva a nezabudnuteľné zážitky, ale uvedomil si tiež, že: „Keď si potrebujem zresetovať hlavu, tak príroda a miesto bez signálu je pre mňa dokonalá kombinácia,“ uzatvára Cibulka.