Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
17. júna 2020

Hovorí manažér pre B2B marketing spoločnosti Orange Slovensko, Michal Vychodil.

Mnoho spoločností umožňuje zamestnancom pracovať z domu s očakávaním rovnakého výkonu ako počas prítomnosti na pracovisku. Aké sú hlavné výzvy, ktoré musia zamestnávatelia v tejto súvislosti vyriešiť? 

Zamestnávatelia hľadajú náhradu osobnej komunikácie, umožňujú zamestnancom zdieľať dáta a zabezpečujú prístup k potrebným informačným systémom. Okrem spoľahlivého pripojenia na internet potrebujú sprístupniť firemnú sieť bez ohľadu na to, kde sa zamestnanec nachádza. S kvalitným pripojením potom môžu využívať aplikácie pre online komunikáciu, spoluprácu tímov a bezpečné zdieľanie dát a dokumentov. Mimoriadna situácia nám ukázala, že práca na diaľku okrem výziev prináša aj množstvo príležitostí. Ak ich správne uchopíme, môžeme zvýšiť efektivitu a finančné úspory.

Na trhu je k dispozícii viacero možností efektívnej spolupráce z domu, aké sú medzi nimi základné rozdiely?

Zásadný rozdiel je v rozsahu služieb. Mnohé bežné komunikačné nástroje poskytujú len chat alebo videohovor. Pre plnohodnotnú spoluprácu firmy potrebujú aj zdieľaný kalendár, firemný adresár či bezpečné úložisko dokumentov. Vďaka tomu dokážu kontrolovať prístup k dokumentom a zamestnanci všetko nájdu na jednom mieste. Líšia sa samozrejme aj cenou a tiež tým, že tie kvalitné umožňujú firmám vybrať si iba potrebné funkcionality.     

Manažér pre B2B marketing spoločnosti Orange Slovensko, Michal Vychodil. Zdroj foto: Archív Orange

Aké komunikačné riešenia ponúkate? 

Orange vie svojim zákazníkom poskytnúť komplexné a hlavne bezpečné riešenia. Napríklad, vďaka službám manažovanej bezpečnosti firemnú sieť zákazníka komplexne zastrešíme a ochránime priamo u nás. Prakticky na kľúč. Zákazník tak namiesto bežného pripojenia na internet získa aj pridanú hodnotu – ochranný štít pred škodlivým softvérom, krádežou citlivých informácií, prienikom do siete či tzv. útokom DDOS.

Pre menšie a stredné firmy sme pripravili službu Orange úložisko, ktorá umožňuje ukladanie dát do cloudu v bratislavskom Orange Techparku – modernom dátovom centre, kde sa nachádzajú aj naše vlastné technológie. Orange úložisko umožňuje aj synchronizáciu dokumentov medzi firemnými zariadeniami (PC, tablet, smartfón) a jeho súčasťou sú video hovory, zdieľaný firemný kalendár a adresár a manažment prístupov.

Ak má firma záujem o komplexný balík kancelárskych nástrojov, Orange ponúka riešenia Office 365/Microsoft365, vďaka ktorým je možné cez webové rozhranie alebo aplikácie pracovať odkiaľkoľvek. Súčasťou riešení je email, videokonferencie, chat, zdieľané úložisko i aplikácie na vytváranie, úpravu a prezentovanie dokumentov.

Aké máte s vašimi komunikačnými riešeniami skúsenosti? Môžete uviesť konkrétne referenčné príklady? 

Na slovenskom trhu dlhodobo sledujeme trend prechodu firiem na moderné riešenia komunikácie a spolupráce a v tejto výnimočnej situácii je ešte výraznejší. Služby ako Orange úložisko a Office 365 ponúkajú pridanú hodnotu pre kohokoľvek, od živnostníkov, ktorí cez ne komunikujú s dodávateľmi a obchodnými partnermi, až po nadnárodné spoločnosti, ktorým umožňujú spoluprácu kolegov z rôznych krajín v reálnom čase.

Skúsenosti s týmito modernými nástrojmi presvedčili zamestnávateľov o lojalite a efektivite zamestnancov, zamestnanci si zase vážia dôveru zamestnávateľov a možnosť pracovať z domu. Mnohé spoločnosti teraz zavádzajú prácu z domu ako trvalú súčasť ich firemných smerníc do budúcna.

Ako riešite rovnováhu medzi potrebou komunikovať a komunikačnou zahltenosťou?

Za kľúčový považujem výber správneho komunikačného kanála a nástroja. Ja využívam napríklad namiesto zdĺhavej emailovej komunikácie s mnohými adresátmi krátky konferenčný hovor alebo videohovor. Niekedy je najlepším liekom proti komunikačnej zahltenosti byť chvíľu „offline”.