Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
6. septembra 2021

Drobní investori majú dnes zainvestované peniaze efektívnejšie ako najbohatší Slováci. „Verím, že dokážeme aj ďalším ľuďom vrátiť chuť zhodnocovať svoj majetok a zabezpečiť si lepšiu budúcnosť,“ hovorí Juraj Hrbatý, zakladateľ a CEO Finaxu.

Bohatnú klienti privátneho bankovníctva?
Svet investičného poradenstva na Slovensku nefunguje dnes na sto percent. Poradcov a privátnych bankárov sprevádza konflikt záujmov. Ak ste privátny klient, s vysokou pravdepodobnosťou máte v portfóliu investičné produkty skupiny, ktorú zastupuje váš poradca. Teda nie najlepšie investičné riešenia preverené časom, ale produkty, z ktorých benefituje poradca.

Najdôležitejšia vec vo vzťahu medzi klientom a poradcom je dôvera, avšak práve tá môže za deväť z desiatich trvalých strát klientov. Keď máte s poradcom za sebou pár úspešných rokov, ste kúsok od toho, aby ste mu podpísali každý jeden investičný návrh. A presne takto začínajú príbehy, kedy klienti prišli o peniaze.

Kedy naposledy si váš poradca s vami prechádzal celkové náklady spojené s vaším portfóliom, alebo kedy naposledy vám navrhol zmenu portfólia v prospech riešenia s nižšími nákladmi, širšou diverzifikáciou a daňovými výhodami? Porovnal váš poradca vaše investície s konkurenciou? Ak chcete byť v investovaní dlhodobo úspešný a dať vašim peniazom šancu rásť, musíte odbúrať konflikt záujmov a vybrať sa cestou nezávislého investičného poradenstva.

Hlavnou motiváciou je spokojnosť klienta 

Finax nepredáva žiadne podielové fondy ani korporátne dlhopisy. Na rozloženie majetku klienta využíva riadené portfólio a nijako neprofituje z navrhovaných investičných nástrojov. Sú to ETF fondy, z ktorých skladá portfólia. Klienti vo Finaxe platia iba jeden poplatok, a to za správu ich portfólia. Hlavná motivácia tak spočíva v spokojnosti klienta a v raste spravovaného majetku.

„Nie sme továreň na produkty. Držíme sa princípov, ktoré fungujú desaťročia a prežili všetky krízy,“ tvrdí Michal Vaculík. Zdroj foto: FINAX

Privátni klienti vo Finaxe

Finax Elite je oddelenie privátnych klientov s nadštandardnými službami, ktoré vedie Michal Vaculík, ostrieľaný privátny bankár. O klientov sa starajú skúsení wealth manažéri, ktorí ich sprevádzajú budovaním aj čerpaním majetku. Wealth manažér je však viac investičným koučom ako portfólio manažérom. S klientom preberá jeho ciele, rozloženie majetku, investičnú stratégiu a reaguje na rôzne životné situácie. 

Elite nezaťažuje klientov zbytočnou byrokraciou. V rámci riadených portfólií prebieha všetko automatizovane, nákupy, predaje a aj pravidelný rebalansing. „Dôvera klientov nie je samozrejmosťou,“ hovorí Juraj Hrbatý, zakladateľ a CEO Finaxu. „Pevne verím, že dokážeme aj ďalším ľuďom vrátiť chuť zhodnocovať svoj majetok a zabezpečiť si lepšiu budúcnosť,“ dodáva.