31. augusta 2021

Mladá žena s typicky vyfúkanými plavými vlasmi a smutným pohľadom hľadí sama na seba do zrkadla a v jednej chvíli si s bolestným výrazom položí ruku na čelo. Na prstenníku sa trblieta známy prsteň s veľkým modrým zafírom, obklopený diamantmi. Zásnubný prsteň, ktorý dnes nosí vojvodkyňa z Cambridgu a ktorý kedysi patril práve tejto žene – matke princa Williama.

Výpravná životopisná snímka Spencer minulý týždeň odhalila pôsobivý filmový plagát a tiež prvý dlhší trailer. A už počas pozretia tohto minúty a pol dlhého traileru zloženého z umne zostrihaných záberov z filmu, podkreslených sugestívnou melódiou pesničky Perfect day v prevedení detského speváckeho zboru je zjavné, že sa fanúšikovia niekdajšej princeznej z Walesu majú na čo tešiť.

Snímku dokumentujúcu len niekoľko dní v živote princeznej Diany, uväznenej v nešťastnom manželstve s Charlesom, princom z Walesu, a proti svojej vôli zviazanej britským kráľovským protokolom, natočil režisér Pablo Larraín.

Tvorca podpísaný pod drámou Jackie s herečkou Natalie Portman v hlavnej úlohe, ktorá stvárnila niekdajšiu prvú dámu USA Jackie Kennedy (tam sa režisér venoval hodinám nasledujúcim bezprostredne po atentáte na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho), tentoraz vychádzal zo scenára Stevena Knighta.

Reklama

Britský scenárista je tvorcom množstva mimoriadne cenených filmových i televíznych produkcií; spomeňme napríklad drámu Prísľuby z Východu, populárny dobový seriál Peaky Blinders alebo snímku Burnt s Bradleym Cooperom v hlavnej úlohe šéfkuchára v špičkovej michelinskej reštaurácii.

Ak je Steven Knight niečím známy, je to perfektná znalosť detailov. A trailer filmu Spencer naznačuje, že práve v detailoch bude hlavné čaro a sila tohto filmu.

Každý krok je naplánovaný…

Príbeh sa točí okolo niekoľkých vianočných dní na začiatku deväťdesiatych rokov, ktoré princ a princezná z Walesu s celou kráľovskou rodinou tradične trávia spolu na panstve Sandringham. Manželstvo Charlesa a Diany je však už dávno rozvrátené a Diana si uvedomuje svoju bezvýchodiskovú situáciu.

Takmer všetko je tu ako pasca. Každý krok je naplánovaný, každá minúta je podľa itinerára. Čas obeda, čas večere, čas stolových hier, kokteilu aj popoludňajšieho čaju, čas spoločnej prechádzky, poľovného výletu aj spoločnej cesty na omšu. A všetko vzbudzuje úzkosť.

Zlovestne vyzerá aj bežné vybaľovanie jednotlivých luxusných odevov, ktoré dámy z princezninho sprievodu kladú cez operadlá zamatových kresiel. Vlnené sako zdobí visačka s nápismi „Štedrý deň – popoludňajší čaj“, ružový chanelovský kostým s typickým motívom kohútej stopy zase nesie visačku s nápisom „Odchod“.

V kuchyni sa medzitým starostlivo pripravujú jednotlivé chody slávnostného menu, homáre aj morské plody, aranžuje sa krémová ozdoba polievky.

Dva svety

Tieto nenápadné detaily prezrádzajú podrobnú znalosť tvorcov o tom, čomu sa vo svete britskej aristokracie hovorí „život pod schodmi“ a „nad schodmi“.

Dobre ho pred dvadsiatimi rokmi zobrazil už Julian Fellowes, ďalší britský scenárista a tiež britský barón a člen Snemovne lordov, okrem iného aj tvorca oscarového filmu Gosford Park či populárnej série Dowton Abbey. Práve on predstavil svet anglickej aristokracie a jej služobníctva do najmenších podrobností. Svetom „pod schodmi“ je život služobníctva, komorníkov a kuchyne, svetom „nad schodm“ zase prostredie ich šľachtických predstavených.

A práve tieto dva svety zjavne dobre opisujú aj Steven Knight s Pablom Larraínem. Aj vo filme Spencer komorné prevážajú stojany so starostlivo vyžehleným drahým oblečením, lokaji otvárajú dvere, štolbovia sa starajú o kone a psovodi zase o ich lovecký sprievod.

„Ma’am, čakajú na vás.“

„Ma’am, čakajú na vás,“ oznámi komorná za zatvorenými dverami princeznej, ktorá sa oproti itineráru oneskorila.

A zdá sa, že princezná z Walesu je v nešťastnom manželstve s odcudzeným princom s každým ďalším momentom zúfalejšia. Čím luxusnejšie je prostredie, čím má krajšie šaty, tým viac je na dne. V tomto zmysle tvorcovia stvárnili aj filmový plagát.

Samozrejme, trailer či teaser má predovšetkým nalákať, celkové vyznenie nového filmu ešte len budeme môcť zhodnotiť. Avšak z doteraz zverejnených záberov sa zdá, že sa režisérovi Larraínovi a scenáristovi Knightovi pri všetkej tej impozantnej výprave podaril pomerne neokázalý, intímny pohľad do rozkladu najslávnejšieho manželstva sveta. Nie je tu krik, sú tu len pohľady. A je tu predovšetkým prekvapivo presvedčivá predstaviteľka titulnej roly.

Prekvapenie snímky

Spencer, ako znelo Dianino priezvisko za slobodna (titul filmu odkazuje k známemu citátu z kráľovských kruhov, podľa ktorého sa Diana nikdy skutočne necítila byť princeznou z Walesu a budúcou kráľovnou, ale navždy zostala Spencerová), hrá Kristen Stewart.

Režisérova voľba vzbudila spočiatku skôr nepríjemné prekvapenie – herečku, spojenú najmä s blockbustermi upírskeho Súmraku, si ako princeznú z Walesu vedel predstaviť len málokto.

Avšak tridsaťjedenročná herečka prekvapila. Nielen pozoruhodnou podobou, s ktorou sa niekdajšia tmavovláska teraz prevtelila do plavovlasej aristokratky zo stredného Anglicka a niekdajšej najslávnejšej ženy sveta, ale tiež gestami, pohybmi, minimalistickým vystupovaním, uhýbavým pohľadom. Na Bellu Swan si pri pohľade na trailer filmu Spencer skutočne nikto ani nespomenie.

Tragické výročie

Autenticita, s ktorou tvorcovia k niekdajšej princeznej z Walesu pristupujú, ako by ešte prevýšila mladšiu verzii Diany v seriáli The Crown. Netflix sa napokon s filmom Spencer v časovej osi stretáva. Tvorcovia okolo Petera Morgana točia najnovšiu piatu sériu venovanú práve rozpadu manželstva Charlesa a Diany v 90. rokoch práve teraz, diváci by ju mali vidieť na budúci rok.

Reklama

Práve dnes 31. augusta uplynulo 24 rokov od tragickej smrti princeznej Diany pri autonehode v Paríži. A až teraz, ako sa zdá, sa filmári dokážu s jej príbehom i povahou vysporiadať bez klišé, bez afektov a karikatúr známych z predchádzajúcich filmov, ktoré sa snažili princeznú Dianu na začiatku nového tisícročia pripomenúť.

Film Spencer sa predstaví začiatkom septembra na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach, do kín by sa mal dostať v novembri.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Irena Cápová.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?