Nenávidí Čínu, bol vo väzení a v knihách, ktoré ho dostali do tímu Donalda Trumpa, si všeličo vymyslel. Teraz je ekonóm Peter Navarro architektom americkej colnej vojny so zvyškom sveta, ktorá sa môže skončiť globálnou krízou. Sám však proti takejto politike už v minulosti protestoval.
Keď sa Trump v roku 2016 prvýkrát uchádzal o post prezidenta USA, poveril svojho zaťa Jareda Kushnera, aby pre jeho kampaň vytvoril spis o Číne. Tak, aby Trump pred verejnosťou vyzeral, že sa v tejto problematike hlboko vyzná. Podľa Vanity Fair si Kushner sadol k počítaču a pri surfovaní po internete ho na Amazone zaujala kniha s názvom Death by China (Smrť v rukách Číny).
Okrem iného sa v nej píše, že Peking porušuje pravidlá svetového obchodu. A to tým, že používa nezákonné exportné dotácie a manipuluje so svojou menou.
Spoluautorom knihy bol Navarro, ktorého Kushner okamžite oslovil s ponukou, aby sa pripojil k Trumpovmu tímu. Absolvent ekonómie na Harvarde súhlasil a istý čas bol dokonca jediným ekonomickým poradcom republikánskeho politika. Nasledoval ho aj do Bieleho domu, kde mu radil, aby voči Číne zaujal tvrdý prístup. A pozíciu si udržal aj po tom, čo sa ukázalo, že si vo svojich knihách často vymýšľal.
Vyhlásenia, že každý, kto konzumuje čínske jedlo, je blázon, pretože táto ázijská krajina dováža do Ameriky otrávené ryby, alebo že „iba Číňania dokážu premeniť koženú pohovku na kyselinový kúpeľ, detskú postieľku na pištoľ a batériu mobilného telefónu na šrapnel“, pripísal bývalý univerzitný profesor vo svojich publikáciách ekonomickému expertovi menom Ron Vara.
Žiadna takáto osoba však neexistuje. Ide o fiktívneho experta, ktorého meno bolo odvodené od písmen Navarrovho priezviska.
Išiel do väzenia
Napriek tomu si udržal miesto po Trumpovom boku a následne sa ukázal ako lojálny spojenec. Napríklad keď Navarro minulý rok zamieril na štyri mesiace do väzenia. Dostal sa tam za pohŕdanie Kongresom. Odmietol sa dostaviť na vypočúvanie, ktorého cieľom bolo vyšetriť útok Trumpových stúpencov na Kapitol v roku 2021.
Foto TASR/AP
Trump počas volebnej kampane.
Potom, hneď v deň svojho prepustenia, letel viac ako 2-tisíc kilometrov na zjazd Republikánskej strany. Tam, kde bol Trump formálne potvrdený ako kandidát do volieb. „Vyšetrovací výbor chcel, aby som zradil Donalda Trumpa a zachránil si vlastnú kožu. Odmietol som,“ vyhlásil ekonóm neskôr v ten istý deň na straníckom podujatí.
Trump vzal Navarra pri svojom tohtoročnom návrate do Bieleho domu opäť so sebou. Tam sa stal architektom súčasnej colnej vojny. Spojené štáty od dňa 9. 4. uvalili na ním kritizovanú Čínu clá v celkovej výške 104 percent, pričom ku dňu 10. 4. sa vyšplhali až na závratných 145 percent. Pôvodne to mala byť zhruba polovica, ale ázijská veľmoc v reakcii na to zvýšila clá na americký tovar. Takže Biely dom sadzby ešte zvýšil.
Začatím aktuálnej colnej vojny ide Navarro proti svojmu predchádzajúcemu presvedčeniu. V 80. rokoch minulého storočia vo svojej knihe Politická hra upozornil na nebezpečenstvo odvetných opatrení a obchodných vojen. „Ako nás história bolestne poučila, keď sa začnú protekcionistické vojny, pravdepodobným výsledkom je smrteľný a takmer nezastaviteľný kolaps celej svetovej ekonomiky.“
Dôvodom zmeny jeho názoru bol rastúci strach z Číny. „Je to človek, ktorý v Číne vidí existenčnú hrozbu pre USA. Z hospodárskeho, vojenského aj geopolitického hľadiska,“ povedal pre Financial Times jeden z ľudí, ktorí Navarra sledujú už desaťročia.
Trumpov „blbec“
„Bohužiaľ, Donald Trump pod Navarrovým vplyvom veľmi zle vníma princípy globálneho obchodu, ktorý chápe predovšetkým ako ‚nástroj na okrádanie‘ Spojených štátov,“ hodnotí situáciu Jan Bureš, hlavný ekonóm spoločnosti Patria Finance.
Podľa neho prezident nevidí prínos importu pre ekonomiku USA. Či už ide o lepšie zásobovanie tovarom, lacnejšie súčiastky pre firmy, alebo o to, že americké firmy sa môžu v USA sústrediť na vývoj a kľúčové výrobné procesy, zatiaľ čo jednoduchú časť zabezpečia továrne v Ázii.
Ďalší z Trumpových poradcov, miliardár Elon Musk, sa v súvislosti s clami proti Navarrovi verejne ohradil. Napriek tomu, že jeho Tesla bude zaťažená najmenšími clami zo všetkých amerických výrobcov automobilov, Musk sa snaží Trumpa od prísnej colnej politiky odradiť. Po oznámení ciel následne na sociálnej sieti X vyzval na vytvorenie bezcolnej zóny s Európskou úniou.
Navarro v reakcii na to označil majiteľa Tesly za montážnika automobilov, ktorý sa spolieha na súčiastky z iných krajín. Musk mu to nedaroval a nazval ho „blbcom“, pričom v ďalších príspevkoch na X si zmenil meno na „Peter Retarrdo“ a vyhlásil, že je „hlúpejší ako vrece tehál“.
„Chlapci budú chlapcami a my ich pokojne necháme, aby sa naďalej verejne dohadovali,“ uviedol Biely dom k verejnej roztržke prezidentových poradcov.
Článok vyšiel na forbes.cz, jeho autorom je Benedikt Lederer.