20. novembra 2019

Ak ste fanúšikom ságy o Harrym Potterovi, určite veľmi dobre viete, čo je to vrešťadlo. V čarodejníckom svete môžu rozhnevaní rodičia poslať magický list, ktorý vykričí ich frustráciu (Ron Weasley ho dostal vo filme Harry Potter a Tajomná komnata, pozn. red.). A verte, že vrešťadlo nechcete otvoriť pred priateľmi. Pokiaľ to urobíte, tak si vypočujete nahnevaný hlas matky alebo otca. 

Nikdy nezabudnem na deň, keď som dostala svoje prvé pracovné vrešťadlo. Len pár mesiacov som pôsobila v prvom zamestnaní – ako redaktorka firemného časopisu. V poslednom čísle som urobila v popise pod fotografiou VIP osôb preklep. Jeden z vedúcich pracovníkov mi poslal email len s veľkými písmenami, čím dal mne (a môjmu šéfovi, ktorého pridal do kópie emailu) jasne najavo, že som dedinská hlupaňa.

Straší vás kritika? Takto prijmete negatívny feedback s ľahkosťou

Na túto skúsenosť si spomeniem vždy, keď učím o poskytovaní spätnej väzby. Vrešťadlá sú učebnicové príklady, ako sa o svoje obavy v žiadnom prípade nedeliť s členom tímu. Ako teda môžete dať spätnú väzbu tým správnym spôsobom?

Pokiaľ chcete dať človeku dobrý feedback, ten, ktorý je vypočutý, ocenený a ktorý si vezme k srdcu, musíte nechať vrešťadlá bokom. Tie v skutočnosti nie sú spätnou väzbou, ide o kritiku, ktorá je zriedkavo produktívna. Na druhej strane feedback, to sú raňajky šampiónov. Tu je 5 základných rozdielov:

Kritika sa sústreďuje na to, čo nechcete. Feedback sa sústreďuje na to, čo chcete.

Email vedúceho pracovníka spoločnosti zdôraznil všetky chyby, ktoré som urobila. Iste, mohla som si z toho odvodiť, že chcel publikáciu bez preklepu (a to je vcelku odôvodnená požiadavka). No prečo by ste neuviedli, o čo vám vlastne ide?

Najnovší trend na zlepšenie pracovnej morálky: rýchla spätná väzba

Spätná väzba objasňuje, čo chcete. Niekedy je to, čo chcete, zložitejšie, než len opak urobenej chyby. Napríklad si myslím, že dotyčný manažér chcel, aby sa VIP osoby cítili, že ich glorifikujeme a aby boli hrdé na vysoké štandardy našej spoločnosti. V tomto príklade by mi zdieľanie toho, čo chcel, pomohlo pochopiť väčšiu víziu firmy a moju úlohu v nej.

Kritika sa sústreďuje na minulosť. Feedback sa sústreďuje na budúcnosť.

Existuje niekoľko vecí, ktoré sú horšie ako pocit, že ste niečo pokazili a v žiadnom prípade to neviete napraviť. Kritika sa pozerá dozadu a upozorňuje na problémy. Spätná väzba vidí tieto problémy v spätnom zrkadle a poukazuje na budúcnosť, v ktorej problémy neexistujú.

Predstavte si, že váš účtovný tím prechádza na nový softvérový systém. Prvých pár týždňov sú reporty nepresné a je ťažké ich prečítať. Kritik by povedal: „Toto ste pokazili a celý mesiac je stratený.“ Na druhej strane niekto, kto dáva dobrú spätnú väzbu, by zareagoval slovami: „Budúci mesiac sa musíme uistiť, že sme trikrát skontrolovali čísla a vyčistili formátovanie.“

Kritika sa sústreďuje na slabosti. Feedback pomáha budovať silné stránky.

Vaše mozgy dokážu katalogizovať vaše nedostatky a ukážu vám všetky spôsoby, ako ste zlyhali. Ideálne hneď z niekoľkých uhlov.

Naproti tomu dobrá spätná väzba môže ľuďom naozaj pomôcť nájsť svoje vlastné silné stránky. Nadviažeme ešte na príklad s účtovným tímom. Predstavte si, že by ste dodali: „Presnosť bola vždy jednou z vašich silných stránok, takže viem, že bude užitočná. Pozrime sa na to, či môžeme niektoré z menej dôležitých reportov odložiť, aby sme sa zamerali na dokončenie tých najdôležitejších.“

Kritika zhadzuje. Feedback inšpiruje.

Zhodená. Presne tak som sa cítila po tom, čo som otvorila spomínané vrešťadlo. Vedela som, že som urobila chybu, ktorú som nedokázala napraviť a že moja kapacita bola spochybňovaná. Naopak, keď Donna, moja vtedajšia šéfka, prišla diskutovať o emaile, jej tón bol podporujúci. Bola to iskra inšpirácie, ktorú som potrebovala, aby som vyliezla spod stola.

Kritika vraví: „Ty si ten problém.“ Feedback vraví: „Môžeme to zlepšiť.“

No a nakoniec kritika ukazuje prstom a hovorí vám, že nie ste dosť dobrí. Naopak, dobrá spätná väzba uznáva úlohu osoby v situácii a vraví: „Poďme to vyriešiť spolu.“

Nevieme dostatočne zdôrazniť, aké dôležité to je. Zodpovednosť za chyby, najmä v práci, málokedy leží na pleciach jediného človeka. Pokiaľ ste lídrom tímu, tak ste pravdepodobne mali v tejto situácii zohrávať určitú úlohu. Ak prevezmete spoločnú zodpovednosť za konkrétny problém a zameriate sa na budúcnosť, bude vaša spätná väzba pravdepodobnejšie vypočutá.

Z feedbacku sa poučte, kritiku skartujte

Vrešťadlo od manažéra malo šťastný koniec. Donna priniesla do mojej kancelárie vytlačenú kópiu emailu. Spýtala sa ma, čo sa chcem naučiť, aby boli budúce čísla časopisu lepšie. Diskutovali sme o spôsoboch, ako by som mohla zaistiť, že sa už podobná chyba nestane.

Následne Donna vzala mňa a vytlačený email do miestnosti s kopírkou a tam ukázala na skartovač papiera. Kým ja som držala tlačidlo, ona vložila email do zariadenia a sledovala, ako sa rozpadáva na tucet kúskov. Jej posolstvom bolo: poučiť sa, ale nebrať to osobne.

Koho by ste teda mali radšej za šéfa, Donnu alebo spomínaného manažéra? Vašu odpoveď môžeme len predvídať. Všetci ale chceme šéfa, ktorý nám pomôže poučiť sa z vlastných chýb a použiť ich na vytvorenie lepšej a silnejšej budúcnosti. To je dobrá spätná väzba. Kritika nám totiž zriedkavo pomáha zlepšiť sa.

Prispievatelia Jim Laudema a Amber Johnson píšu pre Forbes.com o firemnej kultúre.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk