9. februára 2021

Veľké témy týchto mesiacov aj tohto storočia. Vo februárovom vydaní Forbesu sme sa pozreli na vývoj vakcín prostredníctvom osobného príbehu slovenského biochemika Viliama Pavliaka, ktorý aktuálne pracuje vo výskumnej odnoži nadácie Billa a Melindy Gatesovcov. „Zelené inovácie“ vám zas priblížime cez story medzinárodne expandujúceho startupu na manažovanie odpadov i cez vedca, ktorý na Slovensku vyvinul a začína tu vyrábať bioplasty.

V najnovšom vydaní magazínu tiež nájdete množstvo ďalšieho inšpiratívneho čítania. Napríklad? Prevedieme vás zákutiami mozgu a našich závislostí od technológií. Predstavíme investičného manažéra, ktorý spravoval rodinný fond najbohatšieho Slováka a teraz rozbieha informačnú platformu pre kryptomeny. Alebo ukážeme, aké dilemy aktuálne riešia študenti, ktorí chcú ísť študovať do zahraničia.  

Februárový Forbes plný dobrého čítania si môžete kúpiť tu.


A tu sú ďalšie dôvody, prečo sa februárový magazín oplatí prečítať:

Reklama

Slovenský vedec u Billa Gatesa

Viliam Pavliak. Foto: Forbes Slovensko

Pracovať vo vedeckej inštitúcii najväčších svetových filantropov – manželov Gatesovcov – sa podarí málokomu. Po rokoch vo farmagigante Pfizer a práci pre Medzinárodný inštitút vakcín v Južnej Kórei sa to podarilo Slovákovi Viliamovi Pavliakovi. Vo veľkom rozhovore nám priblížil, ako sa pozerá na vakcíny proti covidu aj aká bola jeho výskumná cesta vedúca až do Bill & Mellinda Gates Medical Research Institute.

Aj koše môžu byť smart

Manželia Basilovci, ktorí stoja za projektom Sensoneo. Foto: Miro Nôta

Manželia Andrea a Martin Basilovci sa do projektu smart riadenia odpadov Sensoneo vrhli len pred štyrmi rokmi. Dnes sa ich riešenie rozširuje napríklad do celej Prahy a používa sa už v 20 krajinách sveta. Cesta „smart košov“ sa tým zďaleka nekončí, hovoria zakladatelia.

Ako nám mobily ovládli mozog

Psychiater a autor Anders Hansen. Foto: archív A. Hansena

Švédsky psychiater Anders Hansen napísal ďalšiu knihu, tentoraz s názvom Zachovaj si zdravý rozum. Ukáže vám silu nových technológií a ich vplyv na naše rozmýšľanie a konanie. Áno, mobily nám „hackli“ mozog, ale sú možnosti, ako zo zlých pánov opäť urobiť dobrých sluhov, odkazuje v rozhovore autor. Recenziu na knihu si môžete prečítať na našom webe.

Roztáčajúci sa biznis

Ondrej Slivka, ktorý rozbehol značku Vinyl Lab. Foto: Boris Németh

Ondrej Slivka začal pred necelou dekádou z lásky k hudbe a zvlášť k retro nosičom, vinylovým platniam, s ich ručným vyrezávaním. Platne sú medzi zberateľmi čoraz obľúbenejšie (vedeli ste, že vlani ich predaje vo svete predbehli cédečká?) a Slivka si trúfa už na väčší projekt, preto v Trenčíne spúšťa lisovňu. V rozhovore s Ondrejom Slivkom sa dozviete, ako sa dá záľuba premeniť na biznis.

Nech sa vám februárový magazín dobre číta! A ak si ho chcete objednať, tu je ideálny spôsob. Poštovné je na nás.