6. februára 2020

Exkluzívny príbeh slovensko-českého herného štúdia Beat Games, ktoré kúpil za desiatky miliónov eur Facebook, nové plány bratov Velitsovcov s ich značkou cyklistického oblečenia Isadore, jedna z najväčších európskych skupín kliník na umelé oplodnenie a ich slovenské pozadie, najlepšia investícia roka 2019 aj debata o tom, prečo plasty nie sú zlé. To všetko a oveľa viac nájdete vo februárovom vydaní magazínu Forbes.

Februárový Forbes si môžete kúpiť tu.

Ako Facebook kúpil Beat Saber

Slováci Ján Ilavský a Vladimír Hrinčár a Čech Jaroslav Beck vytvorili Beat Saber, svetový herný hit vo virtuálnej realite. Vašou úlohou je virtuálnymi mečmi rozsekávať letiace kocky, všetko v rytme skvelej muziky. Hry sa predalo viac ako milión kusov, čím sa stala prvým celosvetovým hitom. V novembri minulého roka štúdio Beat Games kúpil Facebook prostredníctvom svojej firmy Oculus, výrobcu VR headsetov. O ceste k úspechu i plánom pod Facebookom hovoria spolu všetci traja zakladatelia.

Bratia Velitsovci. Foto: Miro Nôta

Na ceste medzi globálnych hráčov

Po úspešnej profesionálnej cyklistickej kariére sa bratia Velitsovci rozhodli vytvoriť značku kvalitného cyklistického oblečenia Isadore, ktoré by spĺňalo ich vlastné predstavy a požiadavky. Teraz firmu otvárajú pre investorov, vyzbierali od nich 1,2 milióna eur a do piatich rokov by svoj ročný obrat radi zvýšili na úroveň 10 miliónov eur. Aby sa dostali do svetovej elity, zvažujú aj zmluvu na obliekanie niektorého z tímov z profipelotónu. Pri špičkových stajniach sa však potrebná investícia pohybuje na úrovni od 150-tisíc do pol milióna eur.

Slovenský finančník Jozef Janov. Foto: Michael Tomeš

Babišova klinika

Jozef Janov začínal v Pente, teraz však investuje peniaze Andreja Babiša. Vytvoril druhú najväčšiu skupinu kliník na umelé oplodňovanie v Európe, ktorej časť chce o niekoľko rokov predať. Aktuálne otvára najväčšie súkromné klinické centrum v Prahe. Prečo považuje IVF za jednu z najkrajších častí medicíny? A čo si myslí o návrate Andreja Babiša do biznisu? Odpovie rodák zo Slovenska, ktorý v Prahe pracuje pre ďalšieho nášho rodáka.

Lívia Naništová, spolumajiteľka a šéfka rodinnej firmy Novplasta. Foto: Miro Nôta

Plasty nie sú zlé

„Nechcela by som, aby sme sa vrátili do doby, keď plasty neexistovali,“ hovorí Lívia Naništová, spolumajiteľka a šéfka rodinnej firmy Novplasta. Upozorňuje, že neobhajuje plasty len preto, že ich vyrábajú. Dlhodobo vyvíja pre svoje fólie aj zelené riešenia a vysvetľuje, v čom sú najväčšie prekážky a ako sa k nim stavia vyspelý svet.

Pláž v Cádize. Foto: Unsplash/Jorge Fernández Salas

Skrytá perla Andalúzie

Cádiz, španielsky prístav a hlavné mesto postkolumbovskej zlatej éry juhu Španielska, nepatrí na popredné priečky turistických zoznamov pri cestách do Andalúzia. Za hradbami, ktoré ako jedny z mála odolali Napoleonovej snahe ovládnuť Španielsko, sa však skrýva polostrov s pokladmi Rimanov, Feničanov, Maurov a najmä objaviteľov Nového sveta.