16. septembra 2021

Vyrástol v ateistickej rodine. Rodičia ho však spolu s bratom prihlásili na katolícke gymnázium. Karel Müller sa o náboženstvo začal zaujímať z rebélie. Dnes je evanjelickým farárom a spolu s Jakubom Malým založili youtubový kanál Pastoral Brothers, ktorý oslovuje aj neveriacich.

„Myslím si, že každý kňaz je, alebo aspoň chce byť, influencerom,“ hovorí 29-ročný farár z tohtoročného českého rebríčka Forbes 30 pod 30.

„Dnes sa všetko zdá akési nejasné, nič nie je pevné. A práve viera nám môže ponúknuť pocit vnútorného ukotvenia – viem, prečo som na tomto svete, odkiaľ pochádzam, kam idem. Je to akási istota, ktorá nám zároveň dáva slobodu. A s tou sú spojené aj pochybenia. Ja tiež neviem, ako to je, len tomu verím. Nikto to nevie.“

Ak by sa kňaz nesnažil ovplyvňovať ľudí a viesť ich k dobrému, jeho povolanie by podľa Karla Müllera stratilo zmysel. A práve YouTube sa mu pred troma rokmi zdal ako dobrý spôsob ovplyvňovania mladej generácie. Tak vznikli Pastoral Brothers.

Žiadne emočné vydieranie

Keď koncom roka 2018 založili kanál na YouTube, o videách nevedeli takmer nič. Písať scenár a strihať sa učili za pochodu.

Reklama

Inšpiráciu hľadali aj v zahraničí, no z rešerše boli sklamaní. „V Amerike sme ich našli viac, ale vždy to boli veľmi vážni ľudia, ktorí svojím spôsobom útočili na emócie. My sme si povedali, že touto cestou nechceme ísť,“ vysvetľuje Karel.

V Českej republike zasa našli videá, ktoré sa podľa nich príliš sústredili na témy morálky a sexuality. Zákazy a príkazy podľa Karla Müllera pre mladých atraktívne nie sú. Myslí si, že viera je viac o zmysluplnosti života, než o prikázaniach. Rozhodli sa preto, že sa im v Pastoral Brothers venovať nebudú.

Polarizovaná spoločnosť

Túto zásadu porušili asi po roku a pol od spustenia kanálu. „Vtedy sme si povedali, že už sme sa vyjadrili k mnohým veciam, a keďže vieme, aká je to kontroverzná téma a koľko ľudí rozdeľuje, mali by sme sa jej venovať. Snažili sme sa na to ísť citlivo. Mnohých to aj tak rozhodilo, ale oveľa viac ľudí to povzbudilo,“ hovorí Karel.

Karel Müller bol hosťom na tohtoročnom česko-slovenskom festivale mladej energie Forbes 30 pod 30. Foto: Marek Gavlák

„Presvedčil nás aj príbeh jedného mladého chlapca, ktorý v štrnástich o sebe zistil, že je homosexuál a obesil sa. V Česku tento príbeh celkom rezonoval, lebo to bolo práve v kostole, kde počúval, že homosexualita je zlá. Pre mňa je to veľká výstraha. Nechcem, aby sa takéto príbehy opakovali. Chcem, aby sa ľudia cítili milovaní a prijatí bez ohľadu na ich sexualitu.“

Sledujú ich aj ateisti

Ich videá mali byť pôvodne určené pre mladých evanjelikov – venujú sa modlitbám, meditácii a osobnému prežívaniu viery mladých ľudí. Tých však podľa Karla zaujali menej.

„Prekvapivo sa nám darí veľmi dobre oslovovať aj ľudí, ktorí sa nehlásia k žiadnej cirkvi,“ konštatuje Müller. „Nedávno sme sa našich fanúšikov pýtali, čomu veria a či sa hlásia k nejakej cirkvi. Mali sme asi 3 500 reakcii a približne štvrtina bola ateistov. Ďalšia štvrtina odpovedala, že v Boha síce verí, ale na bohoslužby nechodí.“

Niektorých ľudí Pastoral Brothers dokonca oslovia natoľko, že sa rozhodnú dať sa pokrstiť. „S takýmto vplyvom sme nikdy nepočítali.“

Rebélia aj hľadanie

Karel Müller pochádza z ateistickej rodiny. Rodičia ho však s bratom prihlásili na katolícke gymnázium, na ktorom bola podľa nich kvalitná výučba. Spomína, ako si z brata vtedy uťahoval, že sa z neho stane farár.

„Spôsob, akým sa tam prezentovala viera, bol veľmi konzervatívny a mne to nevyhovovalo. Jedna katechétka ma však veľmi ovplyvnila,“ hovorí.

„Začal som sa o kresťanstvo viac zaujímať, aby som mohol vyvrátiť jej tvrdenia. Nakoniec som presvedčil sám seba. Ale stále odmietam tento konzervatívny štýl viery.“

Tak ako každý tínedžer, aj Karel Müller v tomto období hľadal svoje miesto. Keď objavil evanjelickú cirkev, veľmi sa mu páčil jej, podľa jeho slov, progresívny štýl.

„Kamarát mi potom povedal, že keď ma to tak zaujíma, mal by som ísť študovať teológiu,“ hovorí. „Najprv som pochyboval, ale nakoniec som odišiel do Prahy na teologickú fakultu. Bol to bláznivý krok. Nebol som o tom vôbec presvedčený, skôr som bol zvedavý,“ hovorí a dodáva, že práve štúdium teológie ho presvedčilo, aby sa stal farárom.

Biblické bizarnosti

Okrem videí o modlitbe a meditácii dnes na kanáli Pastoral Brothers nájdeme aj sériou o biblických bizarnostiach. „Ľudia do nás často rýpali, písali nám: ‚Jasné, vy tu rozprávate o láske, ale my veľmi dobre poznáme biblické príbehy plné násilia, vrážd…‘ Povedali sme im, že ich všetky, samozrejme, poznáme a nie je to pre nás také určujúce,“ vysvetľuje Karel.

Aby dokázali, že existenciu takýchto príbehov v Biblii naozaj neignorujú, rozhodli sa z nich vybrať tie najbizarnejšie a vytvoriť o nich sériu videí. „Snažili sme sa v nich nájsť aj niečo pozitívne, čo človeku môžu dať. Niekedy to bolo náročné hľadanie, ale nakoniec sa nám to podarilo pri všetkých.“

Majú aj odporcov

Tieto videá si získali aj slovenské publikum. Podľa Müllera je však v našej krajine najobľúbenejšie video, v ktorom rozprávajú o tom, ako cirkev Pastoral Brothers zrušila.

„Bolo to k desiatemu Božiemu prikázaniu, ktoré hovorí o závisti. Robili sme si srandu, že nám závideli popularitu, a preto nás cirkev zakázala,“ vysvetľuje.

„Veľa ľudí nám napísalo, že to je správne: ‚Konečne vás zakázali!‘ Akurát to zabudli dopozerať do konca, kde sme povedali, že sme si len robili srandu. Mnohí ľudia nás upodozrievajú, že sme falošní farári a snažíme sa cirkev rozložiť zvnútra.“

Reklama

Kniha ako splnený sen

Podľa neho však pozitívne reakcie stále nepomerne prevyšujú tie negatívne. Navyše, vďaka Pastoral Brothers si mohol splniť jeden zo svojich snov – s Jakubom Malým vydali knihu.

„Minulý rok v máji sa nám ozvali z Albatros media, či by sme nechceli vydať knihu. Keďže sme farári, veľa čítame a podporujeme kultúru vzdelanosti, samozrejme, že sme súhlasili,“ hovorí.

„Až potom sme začali uvažovať, o čom vlastne budeme písať. Keď sme nad tým premýšľali, rozhodli sme sa, že knižne vydáme naše videá. V knihe sú teda spísané tri série z nášho kanála, ktoré sú aj autorsky upravené, aby boli pre čitateľa zaujímavejšie.“

Spolu s Jakubom Malým pripravujú aj projekt „Nekostel“ – bohoslužby v rockových kluboch, ktorými sa chcú ešte viac priblížiť mladším generáciám.

Na otázku, či za Pastoral Brothers vidí Božie vedenie, odpovedá skepticky. „Veľmi rád by som v tomto našom projekte videl Božie vedenie, ale bojím sa to hádzať na Boha. Ako píšeme aj v našej knižke, jedného dňa budeme pred Božím súdom a tam nám Boh povie, či sa mu to páčilo alebo nie.“

ĎAKUJEME PARTNEROM PODUJATIA

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?