12. septembra 2021

Reputácia dark webu ako temného zákutia internetu bez zákonov, kde sa dá kúpiť čokoľvek od drog cez zbrane až po nájomných vrahov, sa už stala legendou. Nedávno zverejnené súdne dokumenty odhaľujú, ako jeden podvodník na dark webe ponúkal nájomnú vraždu – bol však informátorom FBI.

Vo februári 2020 tento anonymný podvodník povedal FBI v štáte Washington o objednávke za 5-tisíc dolárov. „Mám pocit, že všetky osoby, za ktoré bolo zaplatené, sú v nebezpečenstve. Zákazníci, ktorí niekomu zaplatia peniaze, aby nejakú osobu zabili, myslia tú vraždu vážne,“ uvádza sa v čerstvo odpečatenom povolení na prehliadku, ktoré mal Forbes možnosť preskúmať.

Potom ponúkol FBI, že im poskytne „informácie o cieľových osobách, dôkazy o platbe a ďalšie informácie, ktoré môžu pomôcť nájsť objednávateľov“. Zákazníci síce neposkytli svoje skutočné mená ani iné podrobnosti a skryli si aj IP adresy, no aj tak boli vystopovaní. Spomínaný informátor nebol identifikovaný a nie je jasné, či FBI pozná jeho skutočnú identitu.

„Zabi ju čo najskôr…“

Ako sa uvádza v zatykači, správca stránky povedal agentom o jednej objednávke, v ktorej dostal adresu cieľovej osoby v Bellevue v štáte Washington spolu so správou, v ktorej sa písalo:

„Zabi ju čo najskôr. Je mi jedno ako, len sa uisti, že je mŕtva. Bolo by lepšie, keby si ju strelil do hlavy. Pracuje v [korporácii] v Bellevue, ale neviem presne kde. Neviem, či ti to nejako pomôže. Má trojročného syna, ktorého vyzdvihuje o 17.00, takže domov prichádza okolo piatej. Prosím, chlapcovi nijako neublíž… Pošli mi dôkaz, že je job dokončený.“

Reklama

Podľa polície bola 4. februára 2020 do informátorovej peňaženky pripísaná suma 0,53 bitcoinu (v tom čase v hodnote okolo 5-tisíc dolárov).

Keď FBI identifikovala cieľovú osobu, ktorá nebola menovaná, porozprávali sa s ňou, aby zistili, kto si mohol želať jej smrť. Zistili, že jej manžel má mimomanželský vzťah so ženou, s ktorou sa zoznámil na konferencii, a dával jej aj peniaze. Pri jednej príležitosti si vypýtala 5-tisíc dolárov.

Podozrivá osoba

V príkaze na prehliadku, ktorý bol vydaný na prehľadanie e-mailových účtov Microsoft a Gmail, bola manželova nová partnerka identifikovaná ako hlavná podozrivá a priznala, že si objednala na dark webe vraždu. Forbes nezverejňuje meno podozrivej, lebo zatiaľ neboli vznesené žiadne obvinenia.

Podľa rozhovoru uvedeného v príkaze na prehliadku podozrivá uviedla, že na objednávku vraždy použila „starý telefón“ a do telefónu si stiahla aplikáciu, ktorou by mal byť prehliadač Tor, aby skryla svoju identitu. Uviedla, že sa pokúsila zastaviť objednávku, ale nemohla tak spraviť, lebo sa po zadaní objednávky už nevedela dostať na stránku, píše FBI.

Objednávka bez identifikačných údajov

Predtým, než bola vypočúvaná, navštívila podozrivá dom obete a jej manželovi povedala, že plánuje zavraždiť jeho manželku nožom. Agentom však tvrdila, že to nemyslela vážne a nebola ozbrojená. Podľa príkazu na prehliadku dostala obeť cez Facebook tiež fotky, na ktorých sa jej manžel a podozrivá bozkávajú, čo má pravdepodobne taktiež na svedomí podozrivá.

Podozrivá uviedla, že po tom, ako sa rozhodla najať si nájomného vraha, použila bitcoinový bankomat a navštívila niekoľko stránok ponúkajúcich nájomných vrahov. Vybrala si tú, ktorá nevyžadovala identifikačné údaje, ako napríklad vodičský preukaz.

Sťažovala sa, prečo nedošlo k objednanému zásahu, na čo jej informátor odpovedal, že nájomný vrah bol zatknutý a pokúšajú sa nájsť inú osobu, ktorá by to vykonala.

FBI uviedla, že informátor upozornil aj na inú objednávku vraždy, ale neposkytla žiadne podrobnosti.

Dark webové stránky, ktoré ponúkajú služby nájomných vrahov,sú čsto len podvodom, avšak minulý rok Europol uviedol, že muž z Talianska zaplatil nájomnému vrahovi z dark webu 12-tisíc dolárov v kryptomene, aby napadol jeho bývalú priateľku kyselinou a zariadil, aby skončila na invalidnom vozíku. Europol však spustil „rýchlu, urgentnú kryptoanalýzu na vysledovanie a identifikáciu poskytovateľa“ a podarilo sa mu útoku zabrániť.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je redaktor Forbesu .

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?