18. februára 2021

Preklikli ste sa na tento článok z Facebooku? V Austrálii by ste si ho museli nájsť na inej platforme. Facebook totiž v reakcii na pripravovaný zákon, ktorý má u protinožcov prinútiť technologických gigantov platiť médiám za zdieľanie ich obsahu, zablokoval na svojej sieti všetko spravodajstvo. Pre najväčšiu sociálnu sieť to však nemusí byť prehra, posilní tým svoje ďalšie platformy.    

Zuckerbergova sociálna sieť v stredu 17. februára oznámila, že reštrikcia sa nebude týkať len samotných médií, spravodajstvo nebudú môcť zdieľať ani bežní užívatelia v Austrálii. Obmedzenie sa však týka len hlavného produktu a neovplyvní jeho ďalšie platformy, teda Instagram, Messenger ani WhatsApp, čo pre americký Forbes potvrdili predstavitelia Facebooku. 

Žiadna z iných platforiem sa pritom nevyužíva na také masové zdieľanie spravodajského obsahu, ako je to v prípade Facebooku. Ich užívatelia však možno budú teraz zdieľať príspevky z médií častejšie, keďže na Facebooku to už nebude možné.

Podľa dát SensorTower bol Messenger v stredu prvou a WhatsApp treťou najsťahovanejšou aplikáciou v Austrálii. Facebook bol za celý rok 2020 na druhom mieste – kým Messenger zaznamenal mesačný priemer 260-tisíc stiahnutí, Facebook len 223-tisíc. A Whatsapp si v Austrálii mesačne stiahlo 200-tisíc ľudí.

Kam sa spravodajstvo presunie?

Austrálske sociálne siete teda ovláda Facebook, no aktuálny krok firmy môže posilniť aj pozície Twitteru v krajine.

Reklama

„Twitter je hlavný kandidát,“ hovorí Joe Bonner, analytik z Argus Research. „Už teraz je jeho obsah do veľkej miery zložený zo spravodajstva.“

Medzi ďalšie aplikácie, ktoré by mohli ťažiť z vypnutého mediálneho obsahu na Facebooku sú chatovacie aplikácie ako Discord, Telegram a Signal. Skôr sa však budú využívať na zdieľanie spravodajského obsahu medzi bežnými užívateľmi, spravodajské firmy s nimi veľmi nepracujú. Všetky tri sa pritom aktuálne radia medzi najsťahovanejšie aplikácie v Austrálii. 

Facebook na svojom blogu o rozhodnutí vypnúť mediálny obsah v Austrálii píše, že spravodajstvo tvorí menej než štyri percentá obsahu, ktorí ľudia zdieľajú. To znamená, že jeho krok zrejme nespôsobí veľký prepad v návštevnosti.     

„Pre Facebook to situáciu výrazne nemení,“ hovorí Daniel Ives, analytik z Wedbush Securities, ktorý sa zameriava na Facebook. „Do budúcna to ale môže priniesť viac týchto westernových patových situácií.“

Investori Facebooku však nateraz nepôsobia znepokojene. Akcie firmy klesli v stredu o 0,15 %, pričom mix „tech“ spoločností v Nasdaq zaznamenal v rovnaký deň prepad o 0,6 %.

Dôvodom, prečo investori zachovávajú pokoj je aj to, že Austrália pre veľké „tech“ firmy predstavuje len malý trh. Globálne tržby Facebooku v roku 2019 predstavovali 71 miliárd amerických dolárov, z čoho bol podiel Austrálie len asi 520 miliónov (podľa naposledy zverejnených údajov firmy).      

„Stále nevieme, ako to celé dopadne. Toto bol agresívny ťah,“ hovorí Ives. „Je to štart obdobných situácií po celom svete. Dnes je to Austrália – kto bude ďalší?”

Článok vyšiel v americkom vydaní Forbes a jeho autormi sú editor Abram Brown a reportér David Jeans.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?