18. novembra 2021

Spoločnosť Binance oznámila vymenovanie Martina Bruncka za výkonného viceprezidenta pre Európu. Jeho agendou bude najmä zlepšenie vzťahov s európskymi regulátormi.

Pomohli skúsenosti z verejného aj súkromného sektora

Martin Bruncko má rozsiahle skúsenosti z verejnej správy, ako aj zo súkromnej sféry. Zameriava sa na inovácie a startupy. V rokoch 2003 až 2006 bol hlavným poradcom Ministra financií SR Ivana Mikloša. Vo funkcii splnomocnenca Vlády SR pre vedomostnú ekonomiku pôsobil aj v kabinete Ivety Radičovej.

Okrem toho bol členom Hospodárskeho a finančného výboru pri Rade EÚ, členom rady Európskeho mechanizmu pre stabilitu (euroval), poradcom európskeho komisára pre výskum a inovácie a poradcom dubajskej vlády. Bol európskym riaditeľom vo Svetovom ekonomickom fóre (World Economic Forum). V súkromnej sfére zakladal či viedol niekoľko startupov, napríklad AeroMobil, Stasis, GA Drilling a Neulogy.

Martin Bruncko, Zdroj: Binance

V súčasnosti je Bruncko členom investičného výboru Európskej rady pre inovácie – poradného orgánu Európskej komisie, ktorého cieľom je podpora komercializácie vysoko rizikových technológií. Pôsobí aj v predstavenstve spoločnosti Camarque zaoberajúcej sa imunoterapiou.

Prvé kroky vo funkcii

,,Je mi veľkým potešením pridať sa k Binance v jej novej fáze rastu s dôrazom na súlad s legislatívou a na expanziu do tradičných fintech oblastí,“ uviedol Bruncko k vymenovaniu do svojej novej pozície. „V najbližších mesiacoch chcem výraze zlepšiť vzťahy s kľúčovými vládami a regulátormi v Európe,“ dodáva.

Reklama

„Počas prvého mesiaca som sa zameral na Francúzsko a už sme sa aj rozhodli, že tu urobíme naše európske a možno aj globálne centrum. Máme v tom silnú podporu od vlády a aj od samotného prezidenta Emmanuela Macrona, s ktorým sme mali na túto tému stretnutie. Taktiež sme ohlásili prvotnú investíciu na podporu francúzskeho a európskeho krypto/blockchain ekosystému v hodnote 100 miliónov eur,“ vymenúva svoje prvé kroky v Binance.

Už dnes je táto burza najväčším hráčom v oblasti blockchain a crypto. „Cieľom je urobiť z Binance lídra nielen z hľadiska trhového podielu, produktov, komunity a zákazníckych služieb, ale aj z hľadiska compliance (súladu s legislatívou pozn. red.). A taktiež sa chceme posúvať čoraz ďalej do nových oblastí a tém mimo nášho core businessu, napríklad NFT, gamification a fintech,“ naznačuje ďalšie ambície.

Binance – svetový líder

Binance je najväčšou kryptoburzou na svete s trhovým podielom 70 percent. Počet jej užívateľov len za tento rok stúpol z 20 miliónov na 85 miliónov. Druhou najväčšou burzou je Coinbase s podielom osem percent.

„Malé platformy sú niekedy inovatívnejšie a pozornejšie k potrebám lokálnych zákazníkov. Regulácia však zvýhodňuje veľkých hráčov, ktorí môžu zaplatiť vysoké náklady. Z našich viac ako 3 500 zamestnancov je ich 600 zodpovedných za dodržiavanie a vzťahy s rôznymi regulátormi,“ povedal v rozhovore pre časopis LesEchos zakladateľ a šéf Binance Changpeng Zhao.

„Svoju činnosť sme začali ako decentralizovaná organizácia. Treba však povedať, že regulátori to veľmi neoceňujú. Sme preto v procese zriaďovania centrál na niekoľkých úrovniach: lokálnej, regionálnej a globálnej,“ dodal.

Ako príklad uvádza šéf burzy tohtoročné ťažkosti pri získavaní povolenia vo Veľkej Británii. „Požiadali sme o autorizáciu v Spojenom kráľovstve na obchodovanie a predaj kryptomien, ale narazili sme na množstvo ťažkostí. Takže sme nemohli odpovedať na otázky ako napríklad ‚kde je vaše hlavné sídlo‘, pretože sme žiadne nemali. Požiadali nás, aby sme stiahli našu aplikáciu a o tri týždne neskôr vydal FCA varovanie, že Binance nemá povolenie pôsobiť v krajine. Toto varovanie nás veľmi poškodilo,“ priznáva Changpeng Zhao

Vzdelávanie a sponzorstvo

Francúzsko je prvým regionálnym a možno aj globálnym ústredím Binance. Zhruba polovica z plánovanej sumy investície 100 miliónov eur by mala byť určená na výskumné a vývojové centrum a na nábor nových talentov. Ďalších 20 až 30 percent bude smerovať do miestneho kryptopriemyslu: platobných služieb, nových decentralizovaných finančných projektov a platformy pre NFT.

Zhruba 20 percent pôjde na vzdelávanie a sponzorstvo. Binance už napríklad prispelo na rekonštrukciu Notre-Dame a aktuálne firma podpísala sponzorskú zmluvu na dva milióny eur určené na obnovu Salónu L’Oeuil de Boeuf vo Versaillskom paláci.

Regulácia ako pomocník pri získavaní dôvery

„Bolo by nesprávne sa domnievať, že sme nepriateľskí voči regulácii. Chceme byť regulovaní. V tejto fáze nášho vývoja nám to umožní rásť rýchlejšie,“ hovorí zakladateľ Binance. Vysvetľuje, že dnes kryptomeny prijalo už päť percent svetovej populácie – 400 miliónov ľudí.

„Teraz chceme presvedčiť zvyšných 95 percent a aby sme získali ich dôveru, musíme byť regulovaní, mať kontakt s vládou. Potrebujeme mať kancelárie, kde sa môžu prísť ľudia sťažovať, ak sa vyskytne problém,“ opisuje šéf firmy jej súčasnú agendu.

„Prijímame preto profesionálov, ktorí predtým pracovali v regulačných orgánoch. Hovoria nám, čo musíme zlepšiť a čo prezentovať, keď sme v kontakte s regulačnými orgánmi. Hovoria rovnakým jazykom, vďaka čomu sme voči úradom dôveryhodnejší,“ vysvetľuje Zhao.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?