18. marca 2021

Najväčší investičný program pre startupy v dejinách Európskej únie, s názvom European Innovation Council, má pomôcť znížiť investičný dlh európskej startupovej ekonomiky, povedala šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Program, ktorý Európska komisia spustila dnes (18. 3.), nadväzuje na trojročnú pilotnú fázu, v rámci ktorej EIC podporil už vyše 5 000 startupov a výskumných projektov. Aktuálne uvádza EIC, že podporil projekty 43 malých a stredných firiem, ktoré medzičasom dosiahli valuáciu vyše 100 miliónov eur.

„V Európe čelíme paradoxu,“ priznala von der Leyenová v príhovore pri oficiálnom online spustení programu. „Vo vede dosahujeme výborné výsledky, nie sme však takí dobrí v tom, ako na vede aj zarábať. EIC by mal pomôcť vyriešiť tento paradox.“

Investície až do 17,5 milióna

Program je zameraný na malé a stredné firmy s vysokým rizikom, ale aj vysokým potenciálom. Okrem kapitálových investícií v rozmedzí pol milióna až 17,5 milióna eur ponúka aj mentorovanie, coaching, matchmaking a podporu pri zakladaní podnikov.

Práve pre nedostatok ekvitného kapitálu v Európe mnohé európske startupy nevedia získať prostriedky, ktoré potrebujú. „Podľa expertov dosahuje tento dlh až 70 miliárd eur,“ vyhlásila šéfka Európskej komisie.

Reklama

Európska komisia tvrdí, že program s rozpočtom 10 miliárd eur do roku 2027 pomôže v Európskej únii vytvoriť ekosystém, ktorý dá európskym podnikateľom možnosť založiť svetovú firmu.

Európska komisia tak vôbec po prvý raz priamo investuje do startupov, ako aj malých a stredných podnikov. Výzvu, aby sa Európska komisia a Európska únia správali ako inštitúcie, ktoré sa neboja investovať, ísť do rizika a prípadne aj zlyhať, prezentoval v otváracom príhovore aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Podľa šéfa poradnej rady EIC Marka Fergusona by 10 miliárd eur malo prilákať najmenej 50 miliárd ďalších prostriedkov od súkromného sektora, najmä do deep tech startupov, ktoré tak budú môcť rásť a škálovať biznis v Európe.

Čo chce EK podporiť

Ako príklady oblastí, ktorým by sa programoví manažéri EIC mali venovať, uvádza tlačová správa bunkovú a génovú terapiu, takzvaný zelený vodík, nástroje na liečbu mozgových chorôb, self-aware umelú inteligenciu či zelené stavebné technológie.

Program prichádza do startupovej ekonomiky v období, keď okrem prvotných, technologicky jednoduchých online projektov, napríklad e-shopov, pribúdajú úspešné pokusy o prevratné zmeny aj v biotechnológiách, energetických či zelených technológiách.

„Pôvodne som nechcel založiť firmu, ale ísť pracovať do farmasektora,“ povedal pri spustení EIC nemecký biológ Ingmar Hoerr, z ktorého sa stal zakladateľ výrobcu m-RNA vakcín Curevac. „Zistil som však, že moje nápady nikto nechce. Je preto veľmi dôležité, aby ste pri zakladaní firmy mali k dispozícii aj network, expertov aj možnosti, ako zohnať peniaze, motivovať ľudí a vybudovať tím.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?