8. októbra 2021

Nápad konkurovať veľkým svetovým streamovacím službám prináša dokument, ktorý Slovinsko pripravilo ako súčasť svojho polročného predsedníctva EÚ. Figuruje v ňom návrh, aby sa hlavné mestá európskych krajín a Európska komisia zaoberali možnosťami vzniku online platformy pre streamovanie filmov. Informoval o tom spravodajský portál Politico.

Dokument navrhuje, aby krajiny EÚ „uvažovali o digitálnej a technologickej samostatnosti Európy“ a presadzovali vznik online európskej streamovacej platformy s európskym obsahom, ktorá by bola prístupná čo najväčšiemu počtu občanov EÚ.

Európsky obsah

Hlavné mestá únie a Európska komisia by podľa tohto návrhu mali urobiť viac pre zachovanie kultúrnej rozmanitosti obsahu dostupného pre Európanov a pre propagáciu a investície do vlastného audiovizuálneho obsahu.

Dokument taktiež zdôrazňuje, že by sa mali snažiť podporovať produkciu a distribúciu filmov pre deti a mládež „s cieľom poskytnúť budúcej generácii divákov európsky obsah, ktorý môže byť prínosom pre ich fyzický, psychický a morálny vývoj“.

Slovinsko otvára tému vzniku „európskeho“ Netflixu s „európskym“ obsahom. Foto: Unsplash/Mollie Sivaram

Najväčšími streamovacími platformami v Európe sú americké spoločnosti Netflix, Amazon Prime a Disney+. Využíva ich viac ako 90 miliónov európskych predplatiteľov.

Reklama

Slovinsko chce zvýšiť konkurencieschopnosť európskych vysielacích spoločností na globálnom trhu. Vysielacie spoločnosti so sídlom v EÚ sú totiž na rozdiel od tých zaoceánskych viazané pravidlami teritoriality, ktoré obmedzujú distribúciu ich obsahu.

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?