9. júna 2021

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) odsúhlasili zavedenie covid pasov, ktoré budú platiť od 1. júla na 12 mesiacov. Majú uľahčiť cestovanie v Európskej únii a prispieť k oživeniu hospodárstva po pandémii. Informovala o tom agentúra TASR.

Covid pasy budú dostupné v papierovej aj digitálnej podobe s QR kódom a vydávať by ich mali vnútroštátne orgány. Pôjde o tri rôzne certifikáty: o zaočkovaní držiteľa covid pasu proti ochoreniu Covid-19, o prekonaní ochorenia alebo o negatívnom výsledku nedávno podstúpeného testu.

Osvedčenie o očkovaní

Členské štáty EÚ budú akceptovať osvedčenia o očkovaní vakcínami schválenými Európskou liekovou agentúrou (EMA). Krajiny sa však môžu rozhodnúť, či budú akceptovať aj použitie iných vakcinačných látok, ktoré schválila na núdzové použitie napríklad WHO.

Testovanie

Návrh niektorých poslancov, aby testovanie bolo bezplatné, neprešiel. Štáty sa však majú postarať o to, aby bolo testovanie na Covid-19 dostupné a cenovo prijateľné. Európska komisia chce uvoľniť 100 miliónov eur, aby umožnila členským štátom nakúpiť testy a následne vydávať certifikáty.

Ďalšie obmedzenia

Poslanci tiež schválili dohodu, že držiteľov covid pasov v rámci členských štátov EÚ nebude možné obmedziť inými pravidlami, ako sú karanténa či ďalšie testovanie, pokiaľ nebudú podobné obmedzenia nevyhnutné.

Reklama

Pri zavedení dodatočných opatrení sa však bude musieť prihliadať na vedecké dôkazy, vrátane epidemiologických dát zverejňovaných Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), a verejnosť by sa o nich mala dozvedieť aspoň s 24-hodinovým predstihom.

Covid pasy nebudú podmienkou pre voľný pohyb a nebudú sa považovať za cestovný doklad ako taký. Taktiež nebudú uchovávať žiadne osobné údaje držiteľov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?