24. novembra 2021

Rozsiahly kampus na bratislavskej Patrónke, v areáli bývalej vojenskej nemocnice, ktorý plánuje vybudovať spoločnosť Eset, má mať environmentálny dizajn, flexibilitu i ambíciu uhlíkovej neutrality.

V stredu to oznámili zástupcovia najväčšej slovenskej softvérovej firmy, ktorí spoločne s architektonickým ateliérom Bjarke Ingels Group (BIG) predstavili navrhované architektonické riešenie projektu. Investor počíta s celkovými nákladmi zhruba na úrovni 200 miliónov eur.

Kampus by mal podľa súčasných odhadov začať fungovať v roku 2027. Po postavení sa má stať centrom inovácií, kreativity a výskumu v Bratislave. Rešpektovať má tunajšiu lokalitu a využiť prírodné prostredie a blízkosť lesoparku.

„Ide nám o svetový dizajn, ale chceli by sme pri ňom využiť aj najnovšie vedecké poznatky z oblasti architektúry a životného prostredia,“ vyhlásil generálny riaditeľ softvérovej firmy Richard Marko, člen rebríčka najbohatších Slovákov.

Podobu projektu ovplyvnila i pandémia

Plánovanie budúcej podoby projektu ovplyvnila aj pandémia. Investor i architekti sa preto zamerali na flexibilitu a viac na kvalitu pracovného prostredia, ktorá má byť zásadnou požiadavkou pri návrate ľudí do kancelárií.

Reklama

„Práve o týchto oblastiach sme s architektmi dlho diskutovali. Stali sa určujúcimi pre výsledný koncepčný návrh,“ povedal COO Esetu Pavel Luka.

Architekti sa vyhli konceptu jedného monolitického celku a vytvorili súbor prepojených budov. Tie majú vytvoriť pocit otvoreného priestoru. Flexibilitu rieši návrh na viacerých úrovniach, napríklad ako pracovné priestory prechádzajúce cez dve podlažia. Umožňujú úpravu pri raste pracovných tímov či potrebe nových zasadačiek.

Kancelárie nanečisto

Architekti navrhli vytvoriť aj niekoľko prototypov kancelárií a zasadačiek ešte pred výstavbou budov, ktoré by určitý čas testovali zamestnanci a sami si určili optimálne nastavenie technológií aj funkčný dizajn.

Ambícia uhlíkovej neutrality platí podľa investora od dizajnu, cez realizáciu, výber stavebných technológií a materiálov až po budúcu prevádzku kampusu.

Zakladateľ ateliéru BIG Bjarke Ingels. FOTO: Linda Kisková Bohušová

Luka priblížil, že v projekte sa pustili do fázy, keď všetky technické, profesijné či technologické záležitosti budú koordinovať s architektúrou. Investor začína postupne pripravovať aj dokumentáciu na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (proces EIA) či vydanie územného rozhodnutia o umiestnení stavby.

V ďalšej fáze plánuje dokumentáciu finálneho projektu. Nasťahovanie sa do už postaveného kampusu očakáva v roku 2027. Kampus má vytvoriť prostredie pre top IT a technologické firmy. Prepojiť ich má s technicky zameranými vysokými školami.

Projekt počíta aj s verejnými priestormi a poskytnúť má sčasti aj rezidenčnú funkciu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?