23. februára 2021

Slovensko bude od pondelka 1. marca bordovo-čierne, v červenej farbe s najnižším rizikom nákazy zostalo len 6 okresov. Trend vývoja epidémie je ustálený, veľmi mierne stúpajúci, povedal minister zdravotníctva. Štát pripravuje aj očkovanie predavačov. Pozrite si, aké pravidlá platia aktuálne vo vašom okrese.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí ľudí vyzval, aby obmedzili cestovanie mestskou hromadnou dopravou, prípadne aby používali respirátory. „Máme v týchto dňoch čím ďalej, tým menej ventilovaných lôžok, nakoľko nám stúpajú počty ventilovaných pacientov,“ uviedol.

Sedemdňový dní priemerný počet pozitívnych testov (antigénových a PCR spolu) je aktuálne 5 089, počet hospitalizovaných presiahol 4-tisíc. Príjem nových hospitalizovaných, okrem krátkeho poklesu po novembrovom testovaní, ide podľa ministra dlhodobo „stále hore.“

Reprodukčné číslo sa odhaduje medzi 1,00 až 1,05, pričom podľa ministra „prognóza nie je úplne pozitívna“. Na základe Covid automatu sa Slovensko nachádza v čiernom stupni, situácia sa mierne zhoršila. V novom automate bude mať Slovensko 20 čiernych, 53 bordových a iba 6 svetločervených okresov, to znamená, že do testy bude musieť väčšina obyvateľov, ktorí chodia do práce, absolvovať každých 7 dní. V hre je však aj zatváranie podnikov, pred dnešným stretnutím (23.2.) s premiérom Igorom Matovičom túto možnosť navrhli odborníci.

Regionálne zohľadnenie covid automatu platné od 1. marca

Reklama
Zdroj: NCZI, MZ, ÚVZ, infografika: Forbes

Antigénový test môže byť nejasný

Krajčí upozornil, že negatívny výsledok antigénového testu nemusí znamenať, že testovaná osoba nie je nakazená. „Malo by sa skôr hovoriť o nejasnom výsledku,” povedal a dodal, že ten, kto mal úzky kontakt s pozitívne testovaným, sa má testovať až na ôsmy deň, a to PCR testom.

Kto by nešiel do karantény a neoznámil by úzkym kontaktom svoj pozitívny test, by sa dopustil vážneho priestupku, hrozí mu vysoká pokuta a ide o nebezpečné a nezodpovedné konanie, pripomenul.

Situácia v nemocniciach sa stále zhoršuje

V dátach o hospitalizácii rôznych vekových skupín vidí minister „podľa všetkého pozitívny efekt očkovania“. Klesá totiž podiel hospitalizácií vo vekovej skupine 81- až 90-ročných a mierne aj v skupine 71-až 80-ročných (v skupine 61- až 70 a 51- až 60-ročných mierne stúpa.)

Infektológ Pavol Jarčuška konštatoval, že obsadenosť lôžok v nemocniciach sa zvyšuje, lôžka s kyslíkom sú obsadené na 76 percent, lôžka s neinvazívnou vysokoprietokovou ventiláciou na hranici 80 percent, lôžka s umelou ventiláciou na 85 percent. Čísla sú podľa neho „relatívne veľmi vysoké a postupne sa zvyšujú“.

Počas posledných troch-štyroch týždňov sa počet personálu v nemocniciach s podozrením alebo pozitivitou na Covid-19 viacmenej nemení. Jarčuška tiež upozornil na nepriaznivú situáciu v košických nemocniciach, kde podľa neho každé tri hodiny zomrie pacient.

Očkuje sa pomaly, možno sa predbehnú predavači

V očkovaní je podľa ministra trend „lineárny smerom hore a je limitovaný dodávkou vakcín“. Aktuálne už je otvorených 77 centier, pribudnúť by mali aj veľkokapacitné miesta na očkovanie, vakcín však nie je dostatok. Od výrobcu Moderna sa 22-tisíc vakcín použije na preočkovanie, od Astra Zeneca „je prisľúbenách 20-tisíc, od Pfizeru prichádzajú vakcíny najvyrovnanejšie, každý týždeň približne 51 800 kusov,“ povedal minister.

Pravidlá pre jednotlivé okresy podľa covid automatu

Materské školy, 1. stupeň základných škôl, záverečné ročníky stredných škôl:
Čierne okresy – zatvorené
Bordové okresy – na základe odporučenia RÚVZ
Červené okresy – otvorené

Platnosť testu v zamestnaní:   
Čierne okresy (IV. stupeň varovania) – 7 dní
Bordové okresy (III. stupeň varovania) – 7 dní
Červené okresy (II. stupeň varovania) – 14 dní
Ružové okresy (I. stupeň varovania, v tejto fáze zatiaľ nie je žiadny okres) – 21 dní

Cestovanie medzi okresmi do prírody:
Čierne okresy – zakázaný vstup aj výstup z okresu
Bordové, červené a ružové okresy – povolený pohyb medzi okresmi (okrem čiernych) s testom nie starším ako 7 dní.
Potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19 na cestu do prírody nepotrebujete v rámci okresu.

Kto nepotrebuje potvrdenie o negatívnom teste:
– Ak ste zaočkovaný obidvomi dávkami vakcíny a ubehlo už 14 dní od podania druhej dávky.
– Ak ste v uplynulých 90 dňoch prekonali ochorenie Covid-19.

Celkovo bolo do tohto pondelka zaočkovaných okolo 7 percent obyvateľstva, v Bratislave približne 9 percent. Podaných bolo 382-tisíc dávok, 101-tisíc ľudí je zaočkovaných dvomi dávkami. Vzhľadom na nedostatok vakcín sa cez víkend budú vakcinovať najmä učitelia. „O týždeň zvážime nejaké zmeny,“ avizoval minister a informoval, že by sa v poradovníku očkovania mohli uprednostniť predavači, keďže „tam ten kontakt s ľuďmi veľmi vysoký.“

Predavači by sa mali očkovať do veku 55 rokov, a to vakcínou AstraZeneca. Minister konštatoval, že ide vakcínu s veľmi dobrou účinnosťou, štát ju však kvôli výrazným vedľajším účinkom chce podávať ľuďom, ktorých zdravotný stav je čo najlepší, „ale predstavujú rizikovú skupinu“.

Krajčí tiež informoval, že „sme navrhli hlavnému hygienikovi, že v tejto situácii môže zmeniť tú vyhlášku, aby tí, ktorí sú pozitívni, nechodili nakupovať do obchodov.“

Ak bude Sputnik, bude na reverz

Krajčí ohlásil ambíciu sekvenovať minimálne 5 až 10 percent pozitívnych vzoriek, aby bolo možné zistiť prítomnosť nových mutácií koronavírusu. Pracoviská, ktoré vytipovala Slovenská akadémia vied, začnú podľa ministra „postupne sekvenovať, v priebehu týždňa – dvoch to bude 5 percent“.

O kúpe ruskej vakcíny Sputnik minister povedal, že ak sa Slovensko rozhodne, že vakcínu kúpi, „potrebujeme vyladiť zmluvu (…) a „mal by som mať poverenie vlády na medzinárodnú zmluvu“.

S odborníkmi sa podľa Krajčího dohodli, že v prípade, že sa podarí mať Sputnik, tak sa bude podávať len záujemcom a to v rámci s tretej fázy testovania. Očkovaní budú musieť podpísať informovaný súhlas.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?