20. apríla 2021

Po tom, čo americké úrady dočasne zastavili očkovanie vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson, preskúmala ju aj Európska lieková agentúra (EMA), hoci sa zatiaľ v EÚ ani na Slovensku nepoužíva. Dnes (20.4.) vydala EMA stanovisko, že „existuje možná súvislosť medzi veľmi zriedkavými prípadmi nezvyčajných krvných zrazenín s nízkymi hladinami krvných doštičiek a vakcínou “.

Núdzové použitie vakcíny COVID-19 Janssen bolo v Európskej únii povolené 11. marca 2021; na Slovensko mali byť dodané v druhej polovici apríla, spoločnosť však dočasne odložila zavedenie vakcíny v únii.

Osem prípadov zo 7 miliónov zaočkovaných

K 13. aprílu bolo v USA dostalo túto vakcínu viac ako 7 miliónov ľudí, v ôsmich prípadoch sa vyskytli závažné nezvyčajné krvné zrazeniny s nízkymi hladinami krvných doštičiek. Jeden prípad sa skončil smrťou.

Všetky prípady sa vyskytli do 3 týždňov po očkovaní u ľudí do 60 rokov, väčšina u žien. Podľa EMA zatiaľ nie je na základe dostupných dôkazov možné určiť, čo sú rizikové faktory.

Európska lieková agentúra aj slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) uvádzajú, že „vzhľadom na to, že vakcína poskytuje vysoký stupeň ochrany pred ochorením COVID-19 a pred jeho závažným a fatálnym priebehom a prípady takýchto nežiaducich účinkov sú veľmi zriedkavé, celkové prínosy vakcíny i naďalej prevyšujú jej riziká “.

Reklama

Podľa EMA boli skúmané prípady závažných komplikácií podobné tým, ktoré sa objavili po očkovaní vakcínou Vaxzevria od AstraZeneca. Podľa Výboru pre hodnotenie rizík liečiv EMA by  malo byť varovanie pred vznikom trombóz uvedené v príbalovom letáku vakcíny aj v súhrne charakteristických vlastností lieku.

Na čo si po očkovaní dávať pozor

Ak sa včas odhalia príznaky zrazenín, je možné ich podľa EMA liečiť a vyhnúť sa zdravotným komplikáciám.

V prípade výskytu týchto príznakov je potrebné bezodkladne vyhľadať lekársku starostlivosť:

  • dýchavičnosť,
  • bolesť na hrudníku,
  • opuch dolných končatín,
  • pretrvávajúca bolesť v oblasti brucha,
  • neurologické príznaky ako pretrvávajúca a závažná bolesť hlavy alebo rozmazané videnie,
  • drobné krvné škvrny vo veľkosti špendlíkovej hlavičky pod kožou mimo miesta vpichu (petéchie).

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?