15. decembra 2020

Rovnosť treba začať budovať doma, a to najmä tým, že si budete vážiť prácu žien v domácnosti. To môže následne poviesť až k uplatneniu žien vo vrcholovom manažmente. Toto sú podľa Melindy Gates, manželky Billa Gatesa, štyri dôležité kroky k budovaniu rovnosti medzi mužmi a ženami.

Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov, ktorá má kapitál vo výške 49,8 miliardy dolárov, sa venuje dlhodobým problémom v rozvojových krajinách. Či už ide o zlepšenie prístupu k zdravotníctvu a vzdelávaniu, alebo rodovú rovnosť, hlavným cieľom nadácie je boj proti chudobe.

„Potrebujete spoločné úsilie súkromného sektora, verejného sektora, filantropie a občianskej spoločnosti, aby ste tlačili na všetkých aktérov,“ povedala Melinda Gates na podujatí na podporu žien v biznise Forbes Power Women Summit.

„Keď tento ekosystém riadne rozbehnete, môžete sa venovať aj najťažším výzvam sveta,“ hovorí. Napríklad, masové očkovanie proti malárii a distribúcia sietí proti komárom dokázali znížiť výskyt malárie za posledných 30 rokov na polovicu. Pandémia Covid-19 však podľa nej priniesla podobné výzvy aj na územie rozvinutých krajín. „Ukázala, na čom je postavená naša ekonomika aj všetky ekonomiky. A to je nezaplatená práca žien,“ povedala. Myslí tým starostlivosť o deti, ktorej sa venujú prevažne ženy.

Tu sú nápady Melindy Gatesovej, ako počas krízy bojovať s nerovnosťou mužov a žien.

Reklama

Hľadajte rovnosť doma

Melinda hovorí, že ženy by mali začať budovať rovnosť najprv vo svojej domácnosti a dbať na to, aby ich názor mal v domácnosti váhu a bol rešpektovaný. „Musíte sa to naučiť. Ak u vás doma nemáte rovnomerne rozdelené úlohy, je ťažké dostať sa von z tohto sveta,“ hovorí Melinda. Každý člen domácnosti by mal prispieť rovným dielom. „Ak si myslíte, že robíte v domácnosti viac práce, ako by ste mali, prediskutujte si to s partnerom, prípadne aj s deťmi. Nech časť vašej práce preberú oni.“

Čo sa týka aktivít mimo vašej domácnosti, mali by ste sa držať priateľov, ktorí oceňujú to, kým naozaj ste, a ktorí vás podporujú.

Zmeňte starostlivosť o deti a škôlky

V čase lockdownov a virtuálneho školstva je pre rodičov ťažké pracovať – či už z domu alebo priamo v práci. Tlak však dopadá vo väčšej miere na ženy. Práve ony väčšinou musia obetovať časť svojej práce a pohodlia, aby sa postarali o deti. Napríklad v USA podľa štatistík zostalo doma štyrikrát viac žien ako mužov.

„Ak sa chceme z pandémie dostať tak rýchlo, ako sa len dá, musíme prerobiť systém starostlivosti o deti. Je to jedna z vecí, ktoré bránia ženám robiť produktívnu prácu, ktorú spoločnosti prinášajú.“

Podporujte líderky

„Pomáha, ak má firma vo vedúcich pozíciách viac žien, lebo ony to zaťaženie dobre poznajú,“ povedala Gates. Platí to aj v politike a reťazová reakcia sa potom zvyšuje. „Ak je v parlamente, aj v vo vedení regiónov, viac političiek, kvalita prijatých zákonov sa zvyšuje.“

Vyzvala tiež manažment firiem, aby aktívne podporoval ženy v kariére. Rovnosť mužov a žien by si mali firmy postrážiť. Generálni riaditelia by podľa nej mali spolu s manažmentom transparentne preskúmať, koľko žien je na všetkých úrovniach vo firme. To isté platí aj pre iné diskriminované skupiny ľudí.

Základom by mal byť analytický prístup a tlak na ľudí, aby sa venovali aj týmto zmenám.

Moc znamená pomáhať druhým

Lídri by sa mali zapájať do tvorby konceptov na podporu žien v pracovnom prostredí, aby sa rovnosť zvyšovala. Melinda Gates spolupracuje s MacKenzie Scott, bývalou manželkou najbohatšieho človeka na planéte Jeffa Bezosa, na genderovej výzve „Rovnosť nepočká“ (Equality Can’t Wait), na ktorú dali 40 miliónov dolárov.

S manželom Billom zasa prisľúbili viac ako 420 miliónov dolárov na distribúciu vakcín proti koronavírusu do chudobných krajín. „Mať moc, to definujem ako používanie svojej pozície a zdrojov s cieľom zmeniť svet druhým ľuďom. A to najmä v čase krízy,“ uzavrela Melinda Gates.

Autorkou článku je Katie Jennings, ktorá pre Forbes.com píše o zdravotníctve.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?