14. januára 2022

Schválili vám hypotekárny úver alebo sa chystáte refinancovať ten doterajší? Jednou z dôležitých otázok je obdobie fixácie úrokovej sadzby. Pri väčšine bánk platí, že čím je toto obdobie kratšie, tým je úrok nižší a naopak.

„Akú dĺžku fixácie úrokovej sadzby si vybrať, závisí najmä od postoja žiadateľa k riziku zmien na trhu a taktiež od jeho očakávaní ďalšieho vývoja,” hovorí Lenka Siváková z portálu Finančná hitparáda.sk.

Konzervatívnejší klienti, ktorí chcú mať istotu na čo najdlhšie obdobie, si podľa nej fixujú úroky na päť a viac rokov. Tí, pre ktorých je dôležitá čo najnižšia aktuálna sadzba a tí, ktorí neočakávajú, že úroky v krátkodobom horizonte porastú, volia kratšie fixácie.

ECB zvýši sadzby možno už na budúci rok

„Ľuďom jednoznačne odporúčam zabezpečiť si čo najnižší úrok na maximálne dlhé obdobie,“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko. Na základe monetárnej politiky ECB je totiž podľa neho zrejmé, že v dohľadnej budúcnosti sa úrokové sadzby začnú zvyšovať.

Reklama

„Aj keď rýchlosť a mieru nárastu dnes nevieme odhadnúť, aj o jedno percento vyšší úrok by úver celkom predražil. Preto je výrazne lepšou voľbou vsadiť na istotu a zaistiť si nízku splátku na čo najdlhšiu dobu,“ nabáda.

„Aj keď to v dohľadnej dobe nevyzerá na rast úrokov, skôr či neskôr tento pohyb musí prísť. Riziká zdražovania úverov existujú,“ dodáva.

„V nadchádzajúcom období môže dôjsť k zvýšeniu kľúčových sadzieb, čo by sa u klientov prejavilo navýšením celkovej splátky,“ konštatuje Radoslav Valko, riaditeľ spoločnosti Sophistic Pro finance.

ECB síce podľa neho avizovala, že kľúčové sadzby zatiaľ ponechá na súčasnej úrovni, k zmene však podľa neho dôjde najneskôr v budúcom roku.

„Aktuálne nízke úrokové sadzby prajú dlhodobým fixáciám. Pri úrokoch okolo jedného percenta sú tieto fixácie zaujímavé nielen pri financovaní nového bývania, ale aj pri refinancovaní existujúcich úverov,“ dodáva Siváková z Finančnej hitparády.

Česi sú vo vlaku, ktorý ide opačným smerom

Zvyšovanie úrokov a zdražovanie hypoték už na vlastnej koži zažívajú ľudia v Česku. Tamojšia centrálna banka totiž v decembri zvýšila sadzby až na 3,75 percenta, na čo reagujú aj hypotéky.

Raiffeisenbank napríklad zdražila začiatkom roka úvery na bývanie s fixáciou na jeden rok na 4,99 percenta. „Predpokladáme, že v tomto roku sa sadzby usadia okolo úrovne piatich percent,“ povedala pre Hypoindex.cz Petra Kopecká, hovorkyňa Raiffeisenbank.

Situácia v Českej repunblike a na Slovensku sa však odlišuje rozdielnou jurisdikciou centrálnej banky. Na podobný krok, aký urobila Česká národná banka, by sa v našom prípade musela odhodlať Európska centrálna banka a tá pre tento rok podobné úvahy odmieta.

Hľadá sa veštecká guľa

Analytik spoločnosti Swiss Life Select Pavel Škriniar hovorí, že ľudia by si mali možné riziko zvýšenia úrokov kvantifikovať. Ide podľa neho o prepočet možného rastu úrokových sadzieb po skončení skoršej fixácie.

Ak sa teda dnes človek rozhoduje medzi päť- a desaťročnou fixáciou, úroková sadzba by pri súčasnej cene úverov musela po skončení fixácie na päť rokov vzrásť o 0,94 percenta. Len v prípade, že by to bolo viac, oplatilo by sa vybrať si dnešnú sadzbu pri desaťročnej fixácii. Ak je to menej, oplatí sa päťročný fix.

„Dobrý finančný sprostredkovateľ vie pomôcť pri rozhodovaní sa na základe čísiel. Nevie však povedať, pri akej úrovni budú sadzby o tri či päť rokov,“ uvádza analytik. „Hypotéka však nie je o špekulácii, ale o riešení otázky bývania,“ uzatvára.

Článok je súčasťou januárového seriálu 22 ciest k majetku, ktorý prináša tipy, ako lepšie nakladať s peniazmi. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?