17. augusta 2021

Po poklese na začiatku roka sa ekonomika eurozóny v 2. štvrťroku zotavila a zotavenie zaznamenala aj celá Európska únia. Informoval o tom v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat, ktorý zverejnil spresnené údaje. Slovenská ekonomika rástla najrýchlejšie od posledného štvrťroku 2007.   

Ako informoval Eurostat, v 2. štvrťroku vzrástol hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny upravený o sezónne vplyvy medzikvartálne o 2 %. V celej Európskej únii rast dosiahol 1,9 %. Eurostat tak potvrdil predbežný odhad z 30. júla. Na porovnanie, v 1. štvrťroku klesla ekonomika eurozóny o 0,3 % a EÚ o 0,1 %.

Rast HDP v eurozóne a v krajinách EÚ

Zdroj: Eurostat

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa ekonomika eurozóny zvýšila v 2. kvartáli o 13,6 %. Tempo rastu tak bolo mierne slabšie, než naznačoval predbežný odhad, ktorý uvádzal rast na úrovni 13,7 %. V prípade širšej EÚ rast predstavoval 13,2 %. V prvých troch mesiacoch ekonomika v eurozóne aj v celej EÚ medziročne klesla o 1,3 %.

Vrátime sa k úrovni pred krízou?

Ekonomika Slovenska v 2. kvartáli tohto roka prudko zrýchlila, medziročný rast HDP v stálych cenách dosiahol 9,6 %. Vyplýva to z rýchleho odhadu Štatistického úradu, ktorý zverejnil v utorok 17. 8.. V bežných cenách sa v 2. štvrťroku na Slovensku vytvoril HDP v objeme takmer 24 miliárd eur, čo je medziročne o 11,8 % viac.

„Slovenská ekonomika tak rástla najvýraznejšie od posledného štvrťroku 2007. Vysoký rast možno pripísať najmä nízkej porovnávacej základni, pretože v 2. štvrťroku 2020 nastalo výrazné ekonomické spomalenie spôsobené radikálnymi opatreniami počas prvej vlny pandémie ochorenia COVID-19,“ vysvetlili štatistici.

Reklama

Napriek tomu však medziročný ekonomický vývoj významne posúva hodnoty HDP takmer na úroveň v predkrízovom období roku 2019. Na porovnanie úrad uviedol, že medziročný prepad HDP v 2. štvrťroku vlaňajška bol až 10,9 %.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?