Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
14. októbra 2019

Keď vyhodíte fleecovú bundu, bude tu ešte dlho. Vlnená mikina sa však rozloží aj na domácom komposte, keď sa sami rozhodnete, že skončila jej životnosť. Vlna ako materiál je nielen ekologická, ale má výnimočné vlastnosti a dá sa recyklovať. 

Vlna so svojimi nepopierateľnými vlastnosťami pomaly začína vyhrávať boj nad polyesterovými funkčnými odevmi z 90-tych rokov a vplieta sa nielen do oblečenia ale aj do obuvi. Spája sa s ňou zväčša schopnosť udržať teplo, no výstižnejšie pomenovanie je termoregulácia. „Chladí aj hreje, podľa toho, čo potrebuje vaše telo. Nie je výnimkou, že letné šaty a obleky sa šijú práve z nej. Nejde pritom o špeciálnu výrobnú technológiu, ale o funkčnú architektúru, ktorú stvorila príroda,“ vysvetľuje Tomáš Cibulka zo slovenského zastúpenia značky Fjällräven. Jej aktuálna zimná kolekcia vlnených odevov je na 80 % tvorená práve z recyklovanej vlny.

Foto: archív Fjällräven

Recyklovaná a vylepšená

To, že je vlna rozložiteľný materiál, pre Fjällräven neznamená, že nemá význam zaoberať sa minimalizáciou odpadu na úplné minimum. Firma vyvinula recyklovanú vlnu, ktorá je zbierkou odrezkov z textilného priemyslu. „Zozbierame ich, farebne roztriedime, rozomelieme a pomocou vlákien recyklovaného polyesteru spriadame nové vlákna,“ hovorí Tomáš Cibulka. Takto vytvorený materiál síce už nie je čistá vlna, no je odolnejší, lepšie drží tvar a je možné ho bez obáv prať v práčke.

Iný výraz, ktorý sa švédska firma snaží dostať do povedomia je obnovená vlna. Staré svetre vďaka nej nemusia nikdy skončiť v odpadkoch. Kúsky odevov stlačia na plsť, ktorá je veľmi žiadaná napríklad v poľovníckej kolekcii, no používa sa často aj do výplní.

Recyklovaná aj obnovená vlna sú špecifické svojou nejednoliatou farbou s neoficiálnym názvom melanž. Jej krásne odtiene si môžete pozrieť v najnovšej kolekcii Greenland od Fjällräven.

Svieža aj po niekoľkých dňoch

Ak by ste sa pozreli na vlákno vlny pod mikroskopom, videli by ste pórovitú štruktúru naplnenú vzduchom, ktorý vás v zime izoluje od vonkajšieho prostredia. Počas letných dní sa tieto póry vyplnia potom, a keď telo produkuje ďalšie teplo, odparuje sa z vlny preč. Materiál teda najprv pot odsaje od tela a vzápätí schne. A čo je najlepšie, vlnený materiál nebude cítiť ani po niekoľkodňových túrach.