Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
14. septembra 2020

Developer Corwin postavil v Bratislave kancelársky projekt, ktorý je ako z budúcnosti. Na prvé miesto kladie udržateľnosť, kvalitu a ľudské zdravie. 

Postaviť takúto budovu znamená splniť náročné predpoklady, umiestniť nadčasovú architektúru do zaujímavej lokality, zohľadniť životné prostredie a, predovšetkým, vytvoriť dokonale pohodlné miesto na prácu. Einpark Offices, prvá administratívna budova na Slovensku certifikovaná na najvyššie hodnotenie LEED Platinum, patrí medzi 1 % najzelenších stavieb na svete, ktoré tieto predpoklady spĺňajú. 

Zdroj foto: Archív klienta

Štúdie hovoria, že ak máme v miestnosti kvalitný vzduch, naša výkonnosť sa zvýši až o 10 %. V Einparku sa o to stará netradičná technológia založená na monitoringu koncentrácie CO2. Napríklad v zasadačke sedia štyria ľudia a postupne sa k nim pridávajú ďalší kolegovia. Systém zaznamená zmenu obsahu oxidu uhličitého v priestore a vháňa do miestnosti viac čerstvého vzduchu. Keď porada skončí, automaticky výkon ventilácie zníži. Takže nielen účinne vetrá a chráni naše zdravie, ale aj šetrí náklady na energie. Najkratšia cesta k čerstvému vzduchu je však otvoriť si okno, a aj táto, dnes nie celkom bežná možnosť, je v Einparku k dispozícii.

Zdroj foto: Archív klienta

Chladenie zabezpečujú chladiace trámy

Aj teplota ovplyvňuje naše zdravie a pohodu pri práci. Einpark využíva chladiace trámy, technológiu, ktorú pre svoje zdravotné benefity používajú aj nemocnice. Chladiace trámy sú nehlučné, účinné a v administratívnych priestoroch dokážu celý deň udržiavať tepelnú pohodu bez nezdravého fúkania prúdu studeného vzduchu. 

Zdrojom chladu, ale aj tepla, je voda, z ktorej ho odoberajú tepelné čerpadlá. Následne sa vracia späť do podzemia. Einpark však hospodári aj s dažďovou vodou, zrážky zachytávajú vegetačné strechy, a čo neabsorbujú, končí v retenčných nádržiach a nie v kanalizácii. To prispieva k lepšej mikroklíme, napríklad zelená strecha má v lete až o 25 stupňov nižšiu teplotu ako tradičná krytina. 

Budova spája pohodlie a ekológiu 

Na výkon a zdravie ľudí v kanceláriách má veľký vplyv aj svetlo. Projektanti budovy developera CORWIN sa snažili maximalizovať pohodlie v kanceláriách, preto sú okná tvorené izolačným trojsklom a siahajú od podlahy až po strop. 

Ďalším faktorom, ktorý výrazne ovplyvňuje našu výkonnosť, je hluk. V Einparku je použitá dvojitá fasáda, ktorá zvyšuje zvukový aj tepelný komfort. O jej vzhľad sa postarala uznávaná slovinská architektka Špela Videčnik, s ktorou CORWIN spolupracuje aj na rezidenčnom projekte v Ľubľane.

Pri výstavbe sa využili najmä lokálne materiály, čím sa minimalizovala uhlíková stopa. Sú tu veľkorysé priestory a vybavenie pre nadšencov cyklodopravy, nabíjacie stanice pre elektromobily, dostupnosť nových gastroprevádzok, elektrický kompostér či nadštandardný počet výťahov na celkovú výmeru a počet podlaží. Einpark Offices je príkladom, ako prispievajú zelené riešenia a inovatívne technológie k vyššej produktivite a spokojnosti ľudí v budovách ako z budúcnosti.