Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
23. apríla 2019

V mestskej časti Jarovce vzniká veľkometrážne bývanie, ktoré má komorného ducha a pritom poskytuje výhody života v meste.

dve sypky

V Bratislave sme si už zvykli na to, že nevyužívané industriálne objekty s historickou hodnotou ustupujú modernej výstavbe. V zahraničí sa pritom k „brownfieldom” pristupuje ako k cennému pokladu, ktorý môže novej zástavbe prepožičať niečo unikátne. O to vzácnejšie pôsobia svetlé výnimky ako projekt Dve sýpky v Jarovciach.

Dve sýpky sa od „štandardných“ developerských projektov odlišujú už na prvý pohľad. Aby sa zachovala architektúra s industriálnym vzhľadom, na fasády pôvodných priemyselných objektov a aj na novú zástavbu sa použije 7 000 m2 tehál.

Projekt počíta s revitalizáciou dvojice sýpok z roku 1958 a niekdajšej koniarne, ktoré budú slúžiť prevažne na komunitné a kultúrne účely. K nim pribudnú dva nízkopodlažné obytné domy so 47 bytmi. Vo vnútrobloku vzniknú námestie s fontánou a uličky, kde by nemali chýbať pekáreň, kaviareň, reštaurácia, bankomaty či lekáreň. Jarovce tak získajú nové centrum, kde by sa mal odohrávať kultúrny život v útulnej atmosfére.

Mestské bývanie s priestorom

Netypicky sú riešené aj samotné byty. Na pomery mestského bývania poskytujú netradične štedré priestory. V ponuke je až 19 mezonetov, ktoré sú svojou výmerou na úrovni skôr rodinného domu ako bytu.

Dvojizbové byty s plochou až do 81 m2 a 4-izbové mezonety až do 213 m2 sú na Bratislavu nadštandardné parametre. Navyše, sú k nim plánované predzáhradky, lodžie či veľkometrážne terasy, ktoré sú pre lepší komfort orientované do pokojnej obytnej zóny. Naopak, vstupy do bytov a schodiská s presklenými výťahmi sú orientované do námestia, ktoré by malo pulzovať životom.

Mezonety s dvoma terasami, ako aj ostatné byty, by mali okrem veľkej metráže ponúknuť aj záruku súkromia. Stavba obytných domov je z akustických tehál.

Cena predajnej plochy 2-izbového bytu začína od 1 949 eur/m2, u 4-izbového mezonetu je to 1 585 eur/m2. Pri diskusii o primeranosti cien stojí za povšimnutie faktor, že predajné ceny bytov boli na  základe rôznych kritérií schválené takmer v plnom rozsahu vo viacerých bankách, ktoré majú záujem o poskytovanie hypoték na kúpu bytov konečným klientom.

Aktívny život aj súkromie

Dve sýpky sú zamýšľané ako miesto nielen na bývanie, ale aj na život. Nemá ísť len o obytný komplex, ale o butikový projekt s dostupnou obslužnosťou. Ráno začne človek deň nákupom v pekárni, na obed si dá kávu v záhrade kaviarne a večer ukončí vo vinárni, na kultúrnej či spoločenskej akcii.

Väčšina priestoru je venovaná chodcom a cyklistom. Všetkých 199 parkovacích miest má byť umiestnených pod zemou, a majú mať oddelenú časť pre rezidentov a návštevníkov. Projekt tak kombinuje výhody bývania v meste s prírodou, a pokojnou atmosférou bývania na periférii.

Plusom Dvoch sýpok je nesporne lokalita. Z tejto bratislavskej mestskej časti jazdia dva autobusové spoje a špeciálny školský autobus, pričom cesta pod Most SNP trvá v ideálnej premávke okolo štvrťhodiny. Jazda autom do centra mesta je i v rannej špičke prijateľným zážitkom, šofér by sa mal do mesta dostať za 15 až 25 minút. Ako to s rannou dopravou vyzerá v bežný pracovný deň, nájdete v priloženom videu.

S citom k tradícii

Dve sýpky na okraji Jaroviec, ktoré boli dlho v havarijnom stave, sa dočkajú dôstojnej obnovy, hoci ani neboli vyhlásené za pamiatku. Za projektom finančne stojí spoločnosť DYNASTION. Nejde o klasického developera, ale o unikátny family office na Slovensku. V rámci svojich aktivít sa zameriava na stabilné investičné príležitosti na báze private equity. Svoje investície stavia na tradícii a kontinuite, či už samotného projektu, alebo aspoň jeho nositeľa.

V zahraničí sa už spoločnosť zviditeľnila napríklad investíciou do rekonštrukcie siedmich zanedbaných historických budov v rámci projektu Savarin v centre Prahy, či poskytnutím mezanínového financovania na revitalizáciu územia, ktorej výsledkom je 14-bytová budova v zastavanom území v Luxembursku. V oboch prípadoch bol DYNASTION financujúcim partnerom vymedzenej časti developerského procesu.

Dobrá spolupráca

Myšlienku zachovať, dostavať a znovuoživiť pre mnohých Bratislavčanov vizuálne známy brownfield, a premeniť ho na miesto nového domova, sa investorovi podarilo realizovať v spolupráci s architektom Martinom Paškom, ktorý stojí aj za rekonštrukciou Jurkovičovej teplárne, Elektrárne Piešťany, či Refinery Gallery a Design factory.

„Je to pekný projekt. Nejde len o výstavbu budov, ale aj o vytváranie životného štýlu a komunity. Tento projekt napĺňa budovy ľuďmi, programom, životom, aktivitami. Budujeme námestie. Tešíme sa na to, ako tam raz budeme popíjať kávu s vedomím, že po nás zostane niečo, z čoho sa teší veľa ľudí. Niečo, čo bude žiť vlastným životom a ozdobí naše mesto. To sa nám na tom veľmi páči,“ hovorí Svetlana Dankovičová, spoluzakladateľka spoločnosti DYNASTION.