Ich cieľom bolo vyzbierať na Kickstarteri 10-tisíc dolárov, túto métu ale splnili za 40 minút a k 29. marcu vyzbierali na platforme už viac ako 400-tisíc dolárov. Tak vyzerá úspešné ťaženie pražského startupu Sentien, ktorý na Kickstarteri boduje s kampaňou na svoje unikátne slúchadlá. Za projektom stoja dvaja Slováci Imrich Valach a Peter Jensen.
Pustia vám hudbu, obľúbený podcast či telefonát s kolegom a pritom vás neodrežú od sveta naokolo. V tom sú nové slúchadlá od startupu Sentien iné – zvuk totiž vedú po kosti.
Sentien Audio ovládate hlasom a gestami, poklepaním prstom, ktoré si môžete nakonfigurovať v aplikácii. Majú zabudovaný mikrofón a technológiu pre potlačenie okolitého hluku, aby vás pri telefonovaní druhá strana počula čo najčistejšie.
Český startup pod taktovkou Slovákov
A majú aj zábavnú kampaň, ktorá vám chce naznačiť, že tento kúsok sa vyrovná gadgetom pre superhrdinov.
Futuristický dizajn a kampaň na ľudí zabrali – záujemcovia sa len tak hrnú. Za prvý deň na Kickstarteri splnili plán na 700 percent. Sentien sa tak zaradil medzi 10 najúspešnejších projektov z Čiech, ktoré si na globálnu crowdfundingovú platformu išli pre peniaze. Do konca kampane pritom zostáva ešte 17 dní (počítané k 29. marcu) a každých pár minút pribúdajú noví záujemcovia.
Slováci Imrich Valach a Peter Jensen spoločne so svojím medzinárodným tímom ľudí vyvíjajú headset Sentien z Prahy. „Odjakživa ma fascinovalo prepojenie ľudí s počítačmi embedované do našich životov,“ opisuje Valach.
„Najvyšší level by bol samozrejme mať implantovaný Neuralink v mozgu, ale tam ešte nie sme. Smart glasses sú len o krok bližšie. Ale videl som v posledných rokoch veľký pokrok v oblasti audia, a tak som sa do toho ponoril,“ hovorí o tom, ako začal experimentovať s headsetmi, ktoré vedú zvuk po kosti.
Ovládanie si môžete prispôsobiť
„Táto technológia mi prišla ako tá správna cesta do budúcnosti. Nasadíte si ich, nerušia vás, ani o nich neviete, všetko vnímate prirodzene. Máte skvelý zvuk priamo v hlave spojený s rozhraním, cez ktoré môžete hlasom ovládať svoje ostatné zariadenia,“ vysvetľuje Valach.
S Jensenom a s dizajnérom Darkom Zahálkom venovali zhruba dva roky vývoju slúchadiel, ktoré budú lepšie ako iné headsety na trhu. Rovnakú technológiu vedenia zvuku po kosti, pričom nemáte v uchu žiadny reproduktor, využívajú napríklad slúchadlá Aftershokz.
„Náš headset je iný v tom, že ho môžete nosiť naozaj nonstop. Na to je navrhnutý. Aj preto ho ako jediní na trhu máme nastaviteľný, aby sedel každému a bol naozaj pohodlný. Investovali sme do špičkového mikrofónu. A inovovali sme batérie, vydržia 24 hodín používania,“ vyratúva Valach.
Sentien je na rozdiel od konkurencie programovateľný, môžete si sami cez aplikáciu navoliť jeho ovládanie a čo ktoré gesto zapne. Pripojíte ho k čomukoľvek, čo má bluetooth, a môžete mať spárované dve zariadenia naraz, napríklad mobil i počítač.
Do posledného detailu
Vývoj sci-fi slúchadiel „bez slúchadiel“ Valacha pohltil. V počítači má viac ako 3-tisíc modelov ľudských hláv, nosil rôzne headsety dva roky nepretržite, aby pochopil, čo funguje a čo nie.
„Každý komponent sme skúmali do detailov, výskumom sme strávili viac ako dva roky, aby sme pri všetkom chápali, prečo a ako to funguje. Aby sme do detailov rozumeli fenoménu ‚bone conduction‘, vedeniu zvuku po kosti, aby sme vedeli, kde sú limity týchto technológií,“ vysvetľuje dizajnér Darek Zahálka.
Slúchadlá majú vďaka flexibilnému prispôsobeniu pasovať na každú hlavu. Foto: Sentien Audio
„Až potom sme sa pustili do samotného dizajnu nášho headsetu,“ dodáva mladík, ktorý sa k tímu Sentienu pripojil ešte ako študent UMPRUM v Ateliéri priemyselného dizajnu u Ivana Dlabača. „Vďaka vlastnému výskumu a vývoju máme plnú kontrolu nad elektronikou, firmvérom aj každou súčiastkou,“ dopĺňa Valach.
Aj keď to niekedy znamenalo napríklad hľadať dokonalý drôt tak dlho, než narazíte na taký, ktorý bude mať vlastnosti superelasticity. „A kým sme našli ten správny pomer titánu a niklu a teplotu, na akú sa musí zahriať, vyzeralo to, že mi už z toho praskne hlava,“ smeje sa Valach a dodáva, že zlaté startupové pravidlo – Hardware is really hard – potvrdili na tisíc percent.
Cesta k zákazníkom a výroba v Európe
Do kampane na Kickstarter sa tím Sentienu pustil nielen kvôli zbieraniu financií, ale aj preto, aby si otvoril dôležitý kanál k zákazníkom a ich spätnej väzbe. „A tiež preto, aby sme mali lepší pojem o tom, aký vlastne o náš headset môže byť záujem,“ hovorí Valach.
Hneď prvý týždeň crowdfunding ukázal, že záujem je väčší, ako tím Sentienu čakal. „Ale problém to pre nás nie je. Nastaviť výrobu nebude problém. Prototypy si síce montujeme sami, ale masovú produkciu už máme zabezpečenú externe. Slúchadlá budeme vyrábať v Európe, aby sme nad produkciou mali lepšiu kontrolu,“ dodáva spoluzakladateľ pražského startupu.
Autorkou článku je Kristýna Tmejová z Forbes Česko.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]