18. augusta 2021

Štvornásobný víťaz Tour de France Chris Froome a sedemnásobný držiteľ zeleného trička Peter Sagan si zmerajú sily na septembrových pretekoch Okolo Slovenska. Preteky bude vďaka príspevku vlády vysielať Eurosport. Kto spolu s Froomom a Saganom patrí do pätice najlepšie platených cyklistov?

Ročné kontrakty Chrisa Frooma a Petra Sagana dokopy presahujú 10 miliónov eur. Sú dvoma najlepšie zarábajúcimi cyklistami súčasnosti. A v septembri sa na päť dní predstavia na Slovensku. Takúto správu v stredu oznámili organizátori jubilejného 65. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska, ktoré sa uskutočnia od 15. septembra a prejdú Slovensko od Košíc po Trnavu.

Najlepšie platený pretekár

Brit Chris Froome je aktuálne najlepšie plateným pretekárom v pelotóne. Jeho kontrakt so stajňou Israel Start-Up Nation odhaduje španielska Marca na 5,5 milióna eur ročne. Froome si ich zaslúžil svojimi historickými úspechmi.

Štyrikrát vyhral slávnu Tour de France. V priebehu 12 mesiacov vyhral všetky tri slávne trojtýždňové preteky – Giro d’Italia, Tour de France i španielsku Vueltu. Celkovo má sedem víťazstiev z týchto pretekov a je najúspešnejším aktívnym pretekárom. V roku 2019 však utrpel ťažký pád na Critérium du Dauphiné a po rehabilitácii sa zatiaľ neúspešne snaží priblížiť k forme zo slávnych rokov.

Rekordér v počte zelených dresov

Peter Sagan je jediným pretekárom, ktorý vyhral titul majstra sveta trikrát v rade a tiež drží rekord v počte získaných zelených dresov na Tour de France (7). Saganovi sa končí lukratívny päťročný kontrakt s tímom Bora-Hansgrohe, ktorý Marca odhadla na 5 miliónov eur ročne. Od budúcej sezóny si bude na dva roky obliekať dres menšieho francúzskeho tímu TotalEnergies.

Reklama

Sagan so sebou prináša aj sponzorov, výrobcu bicyklov Specialized a oblečenia Sportful. Výšku nového kontraktu nezverejnili, ale očakáva sa, že sponzori naň prispejú.

Poslední víťazi Tour de France

Tretím najlepšie plateným pretekárom súčasnosti je mladý Slovinec Tadej Pogačar, ktorý zvíťazil v posledných dvoch ročníkoch Tour de France a podľa Marcy berie od svojho tímu UAE ročne 5 miliónov eur.

Na štvrtom mieste v zárobkoch je 35-ročný Welšan Geraint Thomas z tímu Ineos, ktorý berie 3,5 milióna eur. Víťazovi Tour de France z roku 2018 sa tiež končí tento rok kontrakt a tím už dal najavo, že s rovnakými podmienkami počítať nemôže. Je preto možné, že z Ineosu odíde.

Prvú päťku uzatvára najväčšia nádej Ineosu, 24-ročný Kolumbijčan Egan Bernal. Od svojho tímu berie víťaz Tour de France z roku 2019 a tohtoročný víťaz Giro d’Italia 2,8 milióna eur. Bernal tento rok neštartoval na Tour, po víťaznom Gire oddychoval a doliečoval si boľavý chrbát. Aktuálne preteká na španielskej Vuelte.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?